כחלון נגד לפיד: "דירות זה לא קוקה קולה"

השר לשעבר שהכריז כי ירוץ בבחירות הבאות מחמם את השטח. בנאום שנשא תקף את תוכנית 0% מע"מ שמוביל שר האוצר. "אי אפשר לטפל בביקוש מבלי לטפל בהיצע", אמר ומתח ביקורת חריפה על המשרד שלפיד ועומד בראשו: "עגלת הכלכלה של המדינה שלנו חורקת ועוד מעט היא תיעצר"

כשברקע האפשרות לקאמבק פוליטי, השר לשעבר משה כחלון המשיך לתקוף היום (ג') את הממשלה ומתח ביקורת חריפה במיוחד על שר האוצר יאיר לפיד. "אי אפשר לטפל בביקוש מבלי לטפל בהיצע", יצא כחלון נגד תכנית 0% מע"מ של לפיד בכנס המרכז להעצמת האזרח. "דירות זה לא קוקה קולה שמכניסים מים ותרכיז ויש לך דירה. לוקח זמן לבנות אותן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לך היצע? תעשה מע"מ 0, תעשה גם מע"מ מינוס אני יכול לתמוך במע"מ 0 אבל כצעד משלים - לא כצעד יחיד", המשיך כחלון בביקורת. "עד שלא תיפתר בעיית שיווק הקרקעות, לא תיפתר בעיית הדיור".

לדבריו, המצב בשוק הדיור הוא תוצר של מדיניות שגויה של האוצר. "למדינת ישראל יש אלף יחידות דיור, בבאר יעקב או ברמלה, אבל המנהל מוציא רק 100 - למה? כי הוא מונופול", קבע, "ואז מחיר התחלתי הוא 100 אלף שקל ליחידה. 100 אלף שקל ליחידה נותנים 50 קבלנים, ואז המחירים מתחילים לטפס. מדינת ישראל העלתה את מחיר הקרקע ב-50% בחצי שנה ואף אחד מאיתנו לא מבין למה המחירים עולים ואז כתוב בעיתונים הכלכליים - 'באוצר מופתעים'".

"דירות זה לא קולה" (חדשות 2)

השר לשעבר הזהיר כי המשק כולו בדרך לעצירה מוחלטת. "רבותיי, עגלת הכלכלה של המדינה שלנו חורקת ועוד מעט היא תיעצר", טען כחלון.

גם הבנקים היו על הכוונת של השר לשעבר. "בנק לאומי קם ב-1902, לפני מעל למאה שנה - אתם יודעים איך הם עובדים? באותה שיטה בדיוק כמו אז", אמר. "פעם היו מעבירים כסף בברינקס. היום מעבירים כסף באייפון. כמה כסף אמיתי כבר יש? למה הם גובים כל כך הרבה כסף? כי אפשר". לדבריו, הבנקים הפכו לקרטלים, ועד שהממשלה לא תבוא ותגיד "אנחנו מחייבים אתכם לתחרות" - לא יקרה דבר.