שר החוץ ליברמן: "לא יהיה פירוז ברצועה"

האש מעזה פסקה, אך שר החוץ מודה כי הדרישה לפירוז הרצועה אינה ריאלית. לדברי ליברמן, אבו-מאזן מוכן לפרק את השותפות עם חמאס בשל ניסיון ההפיכה שתכנן הארגון בגדה. הוא העריך בנוסף כי מוחמד דף חוסל במבצע צוק איתן

שר החוץ ליברמן, ארכיון (AP)

שר החוץ אביגדור ליברמן מתייחס היום (ראשון) בשיחה עם כתבים מדיניים לתוצאות מבצע "צוק איתן" ומודה לראשונה כי לא ניתן יהיה לפרז את רצועת עזה מנשק כפי שדרשה ישראל. "צריך לומר את האמת, זה לא ריאלי ולא מעשי שיהיה פירוז. אף אחד לא יפרז את רצועת עזה במקומנו, אבל חשוב להתעקש על כך כחלק מההסכמים שכבר קיימים", טען השר. לגבי האפשרות שמוחמד דף חוסל אמר ליברמן כי "אם לא שמענו עד עכשיו קלטת אודיו עם קולו, זה סימן אופטימי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר ליברמן התייחס גם לדיווחים לפיהם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן מתכוון לפרק את השותפות עם חמאס, לאחר שהאשים את הארגון באחריות להרג האזרחים במבצע. ליברמן טען כי אבו-מאזן מתכוון לפעול כך רק משום שהשב"כ חשף בפניו את ניסיון ההפיכה בגדה. "השב"כ הציג לו ניירות שהוכיחו את התארגנות חמאס נגדו", אמר השר.

השר ליברמן גם לא חסך ביקורת מיו"ר הרשות הפלסטינית, כשטען כי לאבו-מאזן אין כל לגיטימציה שבאמצעותה יוכל להגיע להסכם קבע עם ישראל. לדבריו, לכן על ישראל לתמוך בקיום בחירות ברשות הפלסטינית גם אם לא יהיה ברור מי ייבחר. "הכי חשוב שנדע שמי שעומד בעמדה הזאת יש לו סמכות לקבל החלטות", הדגיש ליברמן.

"אין לו לגיטימציה", אבו-מאזן (AP)

"נתניהו שינה את דעתו, אני לא"

ליברמן התייחס גם לחילוקי הדעות שניצתו במהלך ימי מבצע "צוק איתן" בינו לבין ראש הממשלה נתניהו. לדבריו, השניים החזיקו במשך תקופה ארוכה בעמדות דומות באשר לדרך הפעולה שישראל צריכה לנקוט בה מול החמאס. "ההבדל בינינו זה שאני לא שיניתי את דעתי והוא כן שינה את דעתו", טען השר.

על רקע דבריו של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שטען אתמול באירוע שבתרבות כי ליברמן יהיה ראש ממשלת ישראל הבא, הדגיש שר החוץ כי הוא מתנגד לבחירות בעת הזו. לדבריו, "מול התהפוכות באזור צריך לשמור על יציבות שלטונית ועל הקואליציה, גם אם אני אוהב את זה או לא אוהב את זה".

על הסקרים המצביעים כי הציבור בישראל סטה ימינה לאחרונה אמר שר החוץ כי "זאת תזוזה רצינית. אני רואה את זה כקריסה של האמונה שאפשר להגיע להסדר עם הצד השני".