לפיד תוקף: "הלאמת השטח ביו"ש – נזק למדינה"

אחרי הגינויים בעולם, גם שר האוצר מתח ביקורת חריפה על החלטת הממשלה להלאים 4,000 דונם בגוש עציון. "מדובר במחטף", אמר לפיד. "מה היה דחוף כל כך לייצר עוד משבר עם האמריקאים והעולם?". על תוצאות "צוק איתן" אמר: "המבצע לא יכול להסתיים בהפסקת אש. אם עזה רוצה להיבנות מחדש, עליה להתפרק מנשקה"

לפיד בביקורת על הממשלה. ארכיון (רויטרס)

שר האוצר יאיר לפיד תקף היום (שלישי) את החלטת הממשלה להלאים 4,000 דונמים ביהודה ושומרון ומתח ביקורת חריפה על העיתוי שבוא נעשה המהלך. "תמכתי ואתמוך גם בעתיד בחיזוק גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, אבל חלק מהתנהגות שקולה היא השאלה מתי ואיך עושים דברים", אמר לפיד במהלך נאום בוועידת "כלכליסט". "החלטות כמו זו שפורסמה אתמול, על הלאמה של 4,000 דונם מאדמות גוש עציון לטובת בניה, מעלה את השאלה: בשביל מה זה היה טוב דווקא עכשיו?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר יש עתיד הבהיר כי "מדובר במחטף שלא הובא לקבינט ובעת הזו פשוט גורם נזק למדינת ישראל. אנחנו אחרי מבצע צבאי, עומדת בפנינו חזית בינלאומית רגישה, גם ככה היה לנו קשה לשמור על תמיכת העולם, מה היה דחוף כל כך דווקא עכשיו לייצר עוד משבר עם האמריקאים ועם העולם?". לדבריו, ישראל זקוקה למדיניות שקולה יותר ועליה להימנע מלייצר מריבות מיותרות עם ארצות הברית ועם העולם.

שר האוצר התייחס גם לתוצאותיו של מבצע "צוק איתן" וקרא שלא לסיימו רק בהפסקת אש. "אם אנחנו לא רוצים לחזור אחורה, מבצע צוק איתן לא יכול להסתיים בהפסקת אש. אנחנו צריכים לצאת ממנו לוועידה אזורית, שתכלול את מדינות ערב המתונות - שחוששות לא פחות מאתנו מן האיסלם הרדיקלי - ותוביל למשוואה האומרת שאין שיקום בלי פירוז. אם עזה רוצה להיבנות מחדש, היא תצטרך להתפרק מנשקה".

מחה על הלאמת קרקעות. ארכיון (חדשות 2)

הלילה גינה מזכ"ל האו"ם באן קי-מון את ישראל בעקבות הודעת הממשלה בדבר הלאמת 4,000 הדונמים בגוש עציון. "הלאמת האדמות בידי ממשלת ישראל מכשילה את רעיון שתי המדינות", נכתב בהודעת הגינוי.

כמו כן קרא באן לממשלת ישראל להימנע מהמשך הבנייה בהתנחלויות ולמלא את חובותיה במסגרת החוק הבינלאומי ומפת הדרכים כפי שהוצגה על ידי הקוורטט. הודעת הגינוי מצדו של מזכ"ל האו"ם, הצטרפה לשורה של גינויים ברחבי העולם נגד הצעד הישראלי של הלאמת האדמות.