עימות נוסף בקבינט: יעלון נגד ליברמן

בישיבת הקבינט מתח יעלון ביקורת על קריאת שר החוץ לכיבוש רצועת עזה ואמר כי "חלק מהדברים לא פחות ממופרכים". ליברמן אמר בתגובה כי התייעץ בנושא עם בכירים לשעבר במערכת הביטחון והוסיף: "אני חושב שהיה צריך להציג חלופות"

"הדברים לא פחות ממופרכים"

הפסקת אש - אבל לא בקבינט: בצל הדיווחים על מחלוקות והדלפות בין שרי הממשלה, התרחש אמש (חמישי) עימות נוסף בקבינט בין שר החוץ לשר הביטחון סביב השאלה האם ניתן ואפשר לכבוש את עזה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר בדיון כי הוא "שומע את הקריאות לכבוש ולהשתלט על עזה, וחלק מהדברים לא פחות ממופרכים". בהמשך הדיון הגיב ליברמן: "אני שומע את הדברים, אבל אני חושב שהיה צריך להציג חלופות. התייעצתי עם מפקדים בכירים לשעבר ברצועת עזה בנושא". יחד עם זאת, ליברמן לא הפנה את דבריו ישירות לשר יעלון.

הערב התייחס שר הביטחון יעלון למתיחות בקבינט: בריאיון לאולפן שישי טען השר כי הוא "לא גאה בהתנהלות של הקבינט, ואני מקווה שהשרים שבפעם הראשונה חווים את חווית האחריות של הקבינט יפיקו לקחים מזה - אני לא זוכר קבינט כזה, ואני בקבינטים קרוב ל-20 שנה". לדברי יעלון, חלק מהשרים התבטאו בחדר הדיונים באופן אחד, והשמיעו אמירות סותרות לתקשורת: "אתה יושב בתוך חדר והדברים עולים ואנשים מתבטאים, ובסוף בחוץ עושים פוליטיקה".

ניתן להשתלט ולכבוש? עזה, השבוע (רויטרס)

"זה ממש לא ראוי, ואני מקווה שהצעירים בחבורה יפיקו לקחים", הוסיף יעלון, שסירב להסביר האם כיוון בדבריו לבנט, אך הוסיף: "יש כאלה שכנראה לא נוכל לחנך אותם, אבל יש כאלה שאולי יתחנכו בעתיד". לדבריו, "אי אפשר לעבור לסדר היום כאשר תוקפים רמטכ"ל תוך כדי מבצע, כשאנחנו עוד קוברים את מתינו - זה יוצר בצד השני את התחושה שאנחנו מפסידים".

כמו כן הדגיש שר הביטחון כי "כולם שותפים למדיניות גם אם הצביעו נגד, אבל ברוב הדברים הם הצביעו בעד". יעלון תיאר את השעות המתוחות לפני ההסכמה על הפסקת אש ללא הגבלת זמן, בשל החשש להדלפות: "היה משבר בעניין הנוסח של הפסקת האש - ראש הממשלה חשש להביא טיוטה שעוד לא בשלה, והיו דרושות שתי ישיבות כדי לשכנע את השרים להתחייב שזה לא יודלף כי זה יפגע בנו וביכולת שלנו לנהל משא ומתן, זה קושי עצום".