יעלון: "המבצע הוא ניצחון צבאי ומדיני מרשים"

בריאיון ראשון מאז תום המבצע בעזה, התייחס יעלון להדלפות השרים ואמר כי הוא "לא זוכר קבינט כזה, זה לא ראוי". בהמשך הבהיר כי חמאס לא יקבל נמל ימי וטען כי "ימים יגידו" אם מוחמד דף חי או מת. צפו בריאיון המלא

"חמאס לא יקבל נמל ימי": שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הבהיר כי החלק הצבאי של מבצע "צוק איתן" הסתיים בהישג צבאי ומדיני מול חמאס, והזהיר כי אם יחודש הירי מעזה, "חמאס יראה את נחת זרוענו". בריאיון ל"אולפן שישי" מתח יעלון ביקורת על ההדלפות מצד השרים : "היה משבר, ואינני גאה בהתנהלות של הקבינט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מבחינה צבאית הניצחון הוא ברור - בכל מגע שצה"ל היה בו, הוא הכריע את הצד השני", טען יעלון. "הוא השמיד את מערך המנהרות ההתקפי של חמאס, פגע בלא מעט אמצעי שיגור איתם נכנס למבצע, פגע בנכסים, מצבורי אמל"ח ומפקדות מבנים וביצע סיכולים ממוקדים". לאחר מכן הוסיף שר הביטחון כי ההישגים המבצעיים הובילו להפסקת אש שטובה עבור ישראל: "גם מבחינה מדינית חמאס נכנס ללא תנאי לאן שרצינו להכניס אותו והוא לא רצה: היוזמה המצרית.

"חמאס קיבל למעשה את תנאי הפסקת אש כפי שאנחנו רצינו, בלי כל הנושאים שניסה להעלות - נמל ימי, נמל תעופה ואסירים. הוא קיבל למעשה הפסקת אש כפי שאנחנו רצינו ללא תנאים", הוסיף יעלון. הוא הבהיר כי "אין סיכוי שחמאס יקבל נמל ימי - זה לא אינטרס ישראלי, זה לא אינטרס מצרי, זה אפילו לא אינטרס של הרשות הפלסטינית".

ניתן לחינוך? בנט

"לא זוכר קבינט כזה"

כמו כן התייחס יעלון למתיחות בקבינט סביב הדיונים על הפסקת האש ולהדלפות המידע לתקשורת: "אינני גאה בהתנהלות של הקבינט, ואני מקווה שהשרים שבפעם הראשונה חווים את חווית האחריות של הקבינט יפיקו לקחים מזה - אני לא זוכר קבינט כזה, ואני בקבינטים קרוב ל-20 שנה". לדברי יעלון, חלק מהשרים התבטאו בחדר הדיונים באופן אחד, והשמיעו אמירות סותרות לתקשורת: "אתה יושב בתוך חדר והדברים עולים ואנשים מתבטאים, ובסוף בחוץ עושים פוליטיקה".

"זה ממש לא ראוי, ואני מקווה שהצעירים בחבורה יפיקו לקחים", אמר יעלון, שסירב להסביר האם כיוון בדבריו לבנט, אך הוסיף: "יש כאלה שכנראה לא נוכל לחנך אותם, אבל יש כאלה שאולי יתחנכו בעתיד". לדבריו, "אי אפשר לעבור לסדר היום כאשר תוקפים רמטכ"ל תוך כדי מבצע, כשאנחנו עוד קוברים את מתינו - זה יוצר בצד השני את התחושה שאנחנו מפסידים".

כמו כן הדגיש שר הביטחון כי "כולם שותפים למדיניות גם אם הצביעו נגד, אבל ברוב הדברים הם הצביעו בעד". יעלון תיאר את השעות המתוחות לפני ההסכמה על הפסקת אש ללא הגבלת זמן, בשל החשש להדלפות: "היה משבר בעניין הנוסח של הפסקת האש - ראש הממשלה חשש להביא טיוטה שעוד לא בשלה, והיו דרושות שתי ישיבות כדי לשכנע את השרים להתחייב שזה לא יודלף כי זה יפגע בנו וביכולת שלנו לנהל משא ומתן, זה קושי עצום".

"לפעול בלי אשליות". יעלון (חדשות 2)

על ביטול הביקור בעוטף עזה: "חמאס זיהו שאני אמור להגיע"

"המצרים העבירו לנו את הנוסח בשעה 16:30", הוסיף יעלון. "קיימנו דיון פנימי מואץ עם הרמטכ"ל וראש השב"כ וראש מל"ל, בדקנו עם היועץ המשפטי מה נכון מבחינת הקבינט, עברה שעה ופנינו למצרים ב-17:30. הבהרנו להם שאנחנו צריכים לעדכן את הקבינט, וביקשנו לדחות את הפסקת האש משעה 18:00 כפי שהם רצו לשעה 19:00. אמרתי לעצמי 'חס וחלילה אם בין שש לשבע ייהרגו אנשים בגלל הבירוקרטיה שלנו".

"נלחמנו על היוזמה המצרית, והדפנו את היוזמה הקטארית - הקבינט עשה את זה", טען יעלון. "כשהשגנו את זה, עכשיו מתנגדים? מזה זה אומר עלינו ומה זה אומר על כך שהצד השני מסכים להפסקת אש ואנחנו מתנגדים - איזו לגיטימציה תהיה לנו לתקוף? אם זה היה מתקיים בחדר ולא בטלפון והייתה הצבעה אני בטוח שזה היה עובר. אבל ככה אפשר לעשות פוליטיקה ולהגיד: 'לא הסכמתי להפסקת האש'".

ביטול הביקור שתוכנן ליעלון בנחל עוז בזמן המבצע גרר ביקורת רבה, והועלתה טענה לפיה יעלון פחד להגיע לאזור המופגז. הערב הציג יעלון את גרסתו: "אני באתי לביקור בעוטף, וידעתי שיורים שם - הייתי בחמ"ל של המועצה האזורית, ותוך כדי הישיבה אני שומע על יציאות רבות לכיוון נחל עוז. הם גילו כנראה שאני אמור להגיע וזיהו את התכונה. אם היה מישהו נהרג שם, היו אומרים שזה בגלל ששר הביטחון בא ורצה להצטלם. אני מבין את החשיבות של זה, ואני את האומץ שלי לא צריך להוכיח".

האם דף חי? "ימים יגידו" (חדשות 2)

האם דף חי? "ימים יגידו"

כששר הביטחון נשאל על גורלו של מוחמד דף, הוא ענה בחיוך קל: "ימים יגידו, בואו ניתן לדברים להיחשף מעצמם, נמתין ונראה". כמו כן התייחס יעלון לחאלד משעל והבהיר: "כל מנהיג חמאס, מדיני או לא, עומד בראשות רשות טרוריסטית. כל מי שמפעיל נגדנו טרור הוא בן מוות. אם הוא רוצה לבוא לעזה, שיבוא".

יעלון, שידוע בעמדותיו הנציות, נשאל על עמדתו ביחס לדברי ראש הממשלה נתניהו על מדינה פלסטינית עתידית ואמר: "לאף אחד יש אשליות בנושא - זה תהליך מאוד ארוך אם בכלל. יש דיבורים כל הזמן, אבל צריך לפעול בלי אשליות ולראות איך הרשות ממשיכה למשול ולשפר את המשילות שלה ביהודה ושומרון. בלי הפעילות של צה"ל ושב"כ אבו מאזן לא היה שורד".

לאחר מכן התייחס שר הביטחון לעתיד הפסקת האש: "אחרי עמוד ענן ועד חודש יולי האחרון חמאס לא ירה אפילו פצצה אחת. היו ארגונים אחרים, ועל כל אירוע כזה גם הארגון שילם וגם חמאס שילם וזה שמר את ההרתעה עד חודש יולי האחרון. עכשיו חמאס ראה מה אנחנו מסוגלים לעשות, ואם יירו בטפטוף או יאפשרו טפטוף הם ייראו את נחת זרוענו".