הרצוג תוקף: "החלטות נתניהו במבצע רק חיזקו את חמאס"

יו"ר מפלגת העבודה והאופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, מצטרף היום לקולות הביקורת נגד נתניהו לאחר ההחלטה על קבלת הפסקת האש. "מה שהושג כרגע זה רק הפוגה", אמר לחדשות 2 Online. "אם לא תהיה הסדרה שתשמור על ביטחון ישראל במלואו, מדובר בכישלון. יש משבר אמון עמוק מאוד בין רה"מ, הדרג המדיני ואזרחי המדינה"

"נתניהו חיזק את חמאס". הרצוג (חדשות 2)

"תהליך קבלת ההחלטות של נתניהו חיזק את חמאס" - כך אמר היום (רביעי) לחדשות 2 Online יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג את ראש הממשלה לאחר ההחלטה לקבל את הפסקת האש: לדבריו של הרצוג, מה שהשיג נתניהו הוא "רק הפסקת אש וזו תוצאה שהיא אינה מספקת בעליל. המבחן יהיה ההסדרה - ואם לא תהיה כזו שתשמור על ביטחון ישראל בצורה מלאה, אפשר יהיה לקבוע שהמהלך נכשל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם התוצאה של המבצע תהיה אך ורק הפסקת אש, זה לא מספק את האינטרס הביטחוני של ישראל בשום צורה. בתהליך קבלת ההחלטות, נתניהו חיזק את חמאס. נתניהו נכנס למהלך כולו עם אשראי מדיני מוגבל ממילא שהוא איבד במהלך הדרך. כשאתה נכנס למהלך כזה עם זרוע צבאית חזקה ומדינית חלשה - אתה מגיע לתוצאה שאיננה מספקת", הוסיף הרצוג.

"נתניהו איבד את האשראי המדיני" (חיים צח, לע"מ)


לדבריו, אין ספק שבציבור קיימת תחושת חמיצות גדולה: "בשבועות האחרונים וגם אתמול ביליתי שעות ארוכות בעוטף עזה ודיברתי עם תושבי נחל עוז תחת אש. התחושה הייתה ברורה: יש משבר אמון עמוק מאוד בין ראש הממשלה והדרג המדיני לבין אזרחי מדינת ישראל - ובעיקר עוטף עזה".

"הממשלה לא דאגה לאזרחים, נתניהו בזבז ההזדמנויות המדיניות"

יו"ר האופוזיציה לא חוסך ביקורת מהממשלה עקב מצבם של תושבי עוטף עזה שחוששים לחזור לבתיהם למרות ההפוגה: "כשהממשלה הבינה שאין לה מענה לפצצות המרגמה, היא הייתה צריכה לבוא ולומר לאזרחים דברים אמיתיים ולדאוג להם. היא לא עשתה את זה, והאזור כואב כאב גדול".

הרצוג טוען כי על נתניהו היה לדבר מההתחלה רק עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בכל האמור להשגת הסדר: "אסור לדבר עם ארגון טרור, שיקול הדעת המובהק הוא לדבר רק עם אבו מאזן - יריב מתון שמוכן לדבר איתנו ומבין שיש להיאבק יחד בטרור. נתניהו לא עשה זאת. הוא בזבז 5 וחצי שנים בהן הוא בשלטון ועבר בצמתים מדיניים ללא תוחלת. בכל צומת כזו, ההכרעות שקיבל חיזקו את חמאס".

"גורמים בקואליציה פגעו בקבלת ההחלטות" (עזרי עמרם)


עוד טוען הרצוג כי האופן בו פעלו חברי הקואליציה, שהשמיעו לא אחת ביקורת על נתניהו, פגעו מאוד בתהליך קבלת ההחלטות: "אין לכידות כלל בקואליציה. כולנו יודעים היטב שבהרבה מאוד מקרים פעלו גורמים בקואליציה בצורה שפגעה מאוד ביכולת התפקוד של קבלת ההחלטות של הדרג המדיני. המציאות מעורערת וזה ישפיע על ההתפתחויות הפוליטיות".

לדבריו, הדרך היחידה למנוע סיבוב אלימות נוסף עוד שנה או שנתיים היא "ללכת להסדרה מדינית אזורית משמעותית אמיצה ומחוללת שינוי. זה הרגע ולא יהיה כזה יותר".