ח"כ זועבי: "ההחלטה לחקור אותי נובעת מגזענות"

חברת הכנסת מבל"ד הגיבה בחריפות בעקבות המלצת המשטרה להעמידה לדין בגין הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור. "הצעד בוצע על סמך האווירה הגזענית במדינה, ולא התבסס על התשובות שנתתי בחקירה", אמרה. בנוסף טענה זועבי כי אם בכל זאת תועמד לדין, היא תדאג להפוך את הדיונים ל"משפט הפוליטי ביותר בתולדות ישראל"

ח"כ זועבי, ארכיון (אנואר אמארה)

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) הגיבה היום (ג') בחריפות בעקבות המלצת המשטרה להעמידה לדין בגין עבירות של הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור. "ההחלטה בענייני התקבלה על סמך האווירה המלחמתית והגזענית במדינה", טענה זועבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההחלטה לא נבעה כתוצאה מהחקירה שלי, שבמהלכה נתתי מענה מפורט לכל הטענות נגדי, אלא של האווירה המלחמתית, הגזענית והפשיסטית המטילה את צלה על כל הרשויות בישראל", טענה זועבי. "כך היה גם עם ההחלטה השערורייתית וחסרת התקדים להרחיק אותי מהכנסת למשך שישה חודשים בעקבות דברים שאמרתי במסגרת מילוי תפקידי ושהיועץ המשפטי קבע מפורשות שאין בהם עבירה על החוק", הבהירה.

בנוסף, ח"כ זועבי הביעה תקווה כי היועץ המשפטי לממשל יהודה וינשטיין יפעיל שיקול דעת ולא יקבל את עמדת המשטרה. בהמשך הבטיחה זועבי כי אם תועמד לדין היא תהפוך את הדיונים למשפט "הפוליטי ביותר בתולדות מדינת ישראל", כלשונה.

ח"כ זועבי הודיעה כי במסגרת המהלך היא מתכוונת לפנות לשגרירויות זרות, לארגוני זכויות אדם ולהתאחדות הבינלאומית של הפרלמנטים ולהגיש תלונה רשמית בגין רדיפה פוליטית בשל עמדותיה. "מעמידים אותי לדין על עניין פעוט וחסר משמעות, בעוד ששרים וח"כים שהסיתו לגזענות, לאלימות ואפילו לרצח לא נחקרים, גם לאחר הגשת תלונות נגדם", נימקה.

"המערכת מתפקעת מרוב דברי בלע והסתה, אבל את המשטרה מעניינת רק חנין זועבי", אמר ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ). "שר החוץ ליברמן מסית נגד אזרחי ישראל הערבים, שר הכלכלה בנט מתגאה ש'הרג הרבה ערבים', מירי רגב מכנה חברי כנסת 'טרוריסטים', אבל רק את חנין זועבי מבקשת המשטרה להעמיד לדין".

הסתה לאלימות ואיומים נגד עובד ציבור

החלטת המשטרה התקבלה לאחר שבועות ארוכים בהם נתקיימה חקירתה של ח"כ זועבי. ממצאי החקירה יועברו בימים הקרובים לפרקליטות המדינה ולהכרעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

החקירה החלה לפני כחודש בעקבות אירוע שהתרחש בבית משפט השלום בנצרת, במהלך דיון להארכת מעצר של חשודים בגין הפרות סדר. זועבי התבטאה אז באלימות כלפי שוטרים שנכחו במקום, הטיחה בהם דברים קשים לנוכח היותם ערבים-ישראלים, וזאת כשקהל רב נמצא במקום.

באירוע המדובר קראה ח"כ זועבי לעבר השוטרים בנוכחות האנשים הרבים שהיו מחוץ לאולם הדיונים כי "אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", היא הוסיפה כי עליהם "לפחד מהשבאב וצריך לירוק להם בפרצוף".

בעקבות הדברים הקשים, הנחה מפכ"ל המשטרה דנינו את המחוז הצפוני לנקוט בכל הצעדים הדרושים על מנת לבחון פתיחת חקירה כנגדה. היועץ המשפטי לממשלה אישר זאת, ובהנחיית ראש אגף החקירות והמודיעין נפתחה חקירה רשמית בלהב 433 במסגרתה נחקרה זועבי באזהרה, ועדויות נגבו מאנשים שהיו במקום.

עם סיום החקירה ובהתאם לממצאיה, אימצו במשטרה את עמדת אנשי יחידת להב 433 לפיה התגבשה תשתית ראייתית נגד חברת הכנסת בגין ביצוע עבירות הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור. הממצאים יועברו לפרקליטות המדינה ולהכרעת היועץ המשפטי לממשלה כבר בימים הקרובים.

זועבי הורחקה מהכנסת, זעם על ביקורה בקטאר

זועבי עמדה לאחרונה במרכזה של סערה נוספת, לאחר שנחשף בחדשות 2 Online כי ביקרה יחד עם שניים מחברי מפלגתה בל"ד בקטאר במהלך ימי מבצע "צוק איתן". הביקור זכה לביקורת חריפה מאחר וקטאר סומנה כמדינה התומכת בחמאס, ובעקבות פגישתם של הח"כים עם מייסד מפלגתם, ח"כ עזמי בשארה שנמלט מישראל כדי להימנע מהגשת כתב אישום בגין ריגול לחיזבאללה.

עוד קודם לכן החליטה ועדת האתיקה של הכנסת להרחיק אותה מהמשכן לחצי שנה, זאת בעקבות התבטאות נוספת של זועבי - שבה טענה כי רוצחיהם של שלושת הנערים בשומרון אינם טרוריסטים. בתקופת ההרחקה, שצפויה להסתיים בפברואר 2015, תמשיך חברת הכנסת לקבל שכר.