הרצוג: "לא מתכוון לשלב את נתניהו ברוטציה"

לאחר הריאיון עם ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו, התראיין ליונית לוי גם ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג והבהיר גם הוא כי אין בכוונתו להקים ממשלת אחדות עם נתניהו ברוטציה. "נתניהו נכשל, הוא מודה בכך בעצמו", אמר הרצוג

לא רק נתניהו מתנגד לממשלת אחדות: בריאיון למהדורה המרכזית של חדשות 2 הבהיר הערב (חמישי) יו"ר המחנה הציוני ויו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, כי הוא לא מתכוון לחתום הסכם רוטציה עם יו"ר הליכוד. "אני לא מתכוון לשלב את נתניהו ברוטציה", הוא אמר. "אני מתכוון להחליף אותו. בכך אני ממוקד, בהחלפתו ובניצחון ובהבאת תקווה לישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נתניהו נכשל, הוא מודה בכך בעצמו", אמר הרצוג בתגובה לריאיון שהעניק מוקדם יותר הערב ראש הממשלה לחדשות 2. "אני אקח אחריות ואני אביא גם תקווה. אני מתכוון לנצח ואני אומר לציבור: מי שרוצה קואליציה חזקה בראשותי, חייב לתת לי את הקול".

הרצוג התייחס לטיעוניו של נתניהו לפיהם הרצוג ולבני מתכוונים לחלק את ירושלים. "מי שבתקופתו ירושלים נפגעה, נחלשה וחולקה הוא נתניהו", אמר הרצוג. "לצערי ירושלים רוויית בטונדות שמחלקות אותה, וחלק מזה נבע גם מהתנהלות מדינית גרועה ולא נכונה. נתניהו חילק את ישראל, ואני אאחד את העם כיוון שאני אחד המנהיגים הבודדים בציבוריות הישראלית שיודע להגיע לכל הקבוצות בחברה הישראלית. לא לפלג, אלא לאחד. ירושלים מאוחדת אצלי".

"הוא מודה בעצמו שנכשל". נתניהו, הערב (חדשות 2)

"ירושלים בסכנה"

"אני בא ממשפחה שלחמה כל חייה למען ירושלים", הוסיף הרצוג. "אבא שלי היה המושל הראשון של ירושלים במלחמת ששת הימים, ולכן נתניהו לא יטיף לנו מוסר. בהתנהגות המדינית שלו עם כל אחת מבנות בריתנו הוא הביא אותנו למצב שירושלים בסכנה. מי ששם את ירושלים וחלוקתה חס וחלילה על סדר היום הוא רק ביבי. ירושלים במצע שלנו היא מאוחדת וחזקה".

עם זאת, הרצוג סירב לפרט אילו ויתורים הוא מוכן לאשר לטובת הסכם שלום עם הפלסטינים. "זו טעות קשה וחמורה להתחיל למכור כאן נכסים ולדבר על הדברים הללו מבלי שבכלל אתה יודע שיש לך עם מי לדבר", הוא הסביר. "הפלסטינים בחרו ללכת למהלך חד צדדי שמסכן באמת את חיילינו, ואני הבהרתי שאדע לגייס את העולם מאחוריי כדי להבהיר לפלסטינים שזה בלתי קביל. אשמור על חיילי צה"ל ואנסה להביא למצב שעל בסיס פלטפורמה אזורית נשוב לדבר עם הפלסטינים, כי צריך לשוב לדבר איתם".

הרצוג שלל גם את דברי נתניהו שלפיהם ממשלות אירופיות פועלות על מנת להפיל את שלטונו. "הטענה שממשלות בעולם פועלות נגד נתניהו היא טענה מופרכת ומגוחכת", הוא אמר. "שוב נתניהו עם השקרים הללו. זוכרים את 'מפחדים להיות יהודים'? זוכרים את שאר האגדות משנות ה-90? שוב אנחנו רואים את זה. מה לעשות שמי שהביא עלינו את כל התפיסה הזאת של מימון זר בחיים האמיתיים הוא נתניהו. עומד מאחוריו עיתון שממשיך יום יום לתמוך בו ולתקוף אותי, וזה מרווחים של קזינו כזה או אחר".

"צריך לשוב לדבר עם הפלסטינים". אבו מאזן (רויטרס)

"לא אתבייש להופיע בפני אף מראיין"

יו"ר המחנה הציוני אף תקף את נתניהו על כך שלא הסכים להתראיין לעיתונאי רביב דרוקר מערוץ 10. "אני לא עוסק בכלל במפת התקשורת", הבהיר הרצוג. "אני בעד תקשורת חופשית שתעשה מה שהיא רוצה, שתקרע לי את הצורה, שתמתח עליי ביקורת. לא אתבייש להופיע בפני אף מראיין, גם אם הוא כתב עליי דברים קשים. זה סוד הקסם של דמוקרטיה חזקה. וגם כאן נתניהו נכשל".

כשנשאל איך יצליח להרכיב קואליציה, השיב הרצוג: "אני מופיע ערב-ערב, בוקר בוקר, במאות אירועים בשבוע, פוגש אלפי בני אדם ביום, ותמיד מישהו אומר לי 'אל תלך עם הזה' ו'אל תלך עם ההוא'. אני אומר לכולם את האמת: זו המערכת הפוליטית הישראלית. היא מבוזרת וזה משקף גם את המבנה החברתי הישראלי. לפיכך, הפתרון הוא לתת כוח למפלגה אחת גדולה מספיק".

"חיברנו אנשים למחנה פוליטי עצום". לבני ו (פלאש 90)

"החיבור עם לבני הביא למהפך הפוליטי המתהווה"

באשר לחוסר הניסיון שלו כראש ממשלה, בהשוואה לנתניהו, ענה הרצוג בהומור: "אז מה, שנסגור את הדמוקרטיה הישראלית? הרי מה קורה בכל מקום בעולם? מגיע צוות חדש ומחליף את מי שהיה".

"אני בא עם נסיון של חמישה תפקידי שר", הזכיר הרצוג, "בכולם הצלחתי היטב. ישבתי שבע שנים בקבינט המדיני-ביטחוני, קיבלתי החלטות הרות גורל, יש לי ניסיון ציבורי עתיר, אני בשל לתפקיד, אני יודע מה צריך לעשות ואקח אחריות. ובכלל, ראינו ראש ממשלה עם ניסיון שתוצאת כהונתו היא כמעט אפסית. איזה שינוי הביא נתניהו בשש השנים האחרונות?"

הרצוג סירב לדבר על אפשרות של ביטול הרוטציה עם שותפתו להנהגת המחנה הציוני, ח"כ ציפי לבני. "צריך להבין שהחיבור ביני לבין לבני הוא זה שהביא בסופו של יום למהפך הפוליטי שמתהווה מול עינינו", טען הרצוג. "אנחנו שני מנהיגים מיומנים ומנוסים שעשו דברים לאורך הקריירה. חיברנו אנשים שבאו מתנועות שונות למחנה פוליטי עצום".