שרים בימין נגד הפסקת האש: "להכות בחמאס ללא רחם"

שעות ספורות לאחר הודעת צמרת אש"ף על הסכמה להפסקת אש בת 72 שעות, הבהירו שרים וחברי כנסת מהימין כי לא יתמכו ביוזמה הפלסטינית. "תיכנסו, תילחמו, תגמרו את העבודה", קרא השר אורי אריאל. בנט: "אסור להרפות מחמאס, לא ביום, לא בלילה, לא בחג ולא בשבת"

זמן קצר לאחר שהכריז בכיר אש"ף יאסר עבד ראבו על הפסקת אש בת 72 שעות, טענו שרים וחברי כנסת מהימין כי מדובר באחיזת עיניים. "צריך להכות בחמאס ללא רחם", קרא שר הכלכלה נפתלי בנט. שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ששב מביקור אצל משפחות שכולות הצהיר: "כולם אומרים - תיכנסו, תילחמו, תגמרו את העבודה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אסור להרפות מחמאס לא ביום, לא בלילה, לא בחג, לא ביום חול, לא בשבת ולא בימות השבוע. לא נותנים להם רגע", אמר בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני. "מכים בהם עוד ועוד ועוד, גם כשהם על האדמה לא נותנים להם יד. בהפוגה הם מתרעננים ומחדשים את כוחותיהם".

יו"ר הבית היהודי פרש את משנתו והסביר מדוע לא יתמוך בהפסקת האש: "בלחימה לא עוצרים, ממשיכים עד שאנחנו משיגים את היעד. אפשר להשיג את זה, כיפת ברזל עובדת, העורף חסון, המפקדים והלוחמים - אין יותר טובים מאלה בתולדות המדינה. אנחנו מפרקים את חמאס, הם מבודדים ומצרים בזה להם. הפעם אנחנו יכולים להכריע וחייבים להכריע".

"אסור להרפות"

"הסכנה בעתיד: טילים עם ראשי נפץ כימיים"

חברו למפלגת הבית היהודי השר אריאל תקף אף הוא את רעיון הפסקת האש. במהלך סיור במועצות האזוריות ובחדרי המצב בעוטף עזה הבהיר אריאל: "צה"ל עושה את העבודה שלו בצורה יוצאת מן הכלל. צריך לתת למחבלים מכה כזו, שתהיה הרתעה משמעותית. האם אחר כך להישאר ברצועה או לא? נדבר אחרי".

שר התיירות עוזי לנדאו הצטרף אף הוא לקריאות שלא להסכים להפסקת אש עם חמאס, וטען כי מהלך שכזה טומן בחובו סכנות רבות. "מה שצריך לעניין את ישראל זה איך להביא להכרעה של חמאס בעזה", אמר לנדאו. "אם מדברים על הפסקת אש שמשמעותה סיבוב נוסף בעתיד, בעיתוי שארגון הטרור ייבחר, אז יהיו לו יותר טילים יותר מדויקים, יותר כבדים, עם סכנה של ראשי נפץ כימיים".

השר אריאל: "לגמור את העבודה" (רויטרס)

"חמאס מנצל את הפסקות האש כדי להתרענן"

שר התיירות המשיך וקרא לא לנצור את האש בשעה שאלו תנאי המערכה. "ישראל איננה יכולה להסכים לזה", הבהיר לנדאו. "אי אפשר גם להסכים להפסקת אש שכל שתעשה זה להשאיר את המבצע כפי שהוא, כאשר ביציע, בתיאטרון המזרח תיכוני הזה, יושבים גם חיזבאללה בלבנון וגם אל-קאעידה ודע"ש בעירק. נהיה מוכנים להפסקה רק לאחר שיהיה לנו ברור שיהיה לא רק פירוז של עזה מרקטות אלא גם שאין שום מנהרה בשטח".

יו"ר ועד החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), תקף אף הוא את הודעת אש"ף. "כדאי ללמוד מהלקחים ומהמחיר הכבד ששילמנו אתמול, כדי להבין שחמאס מנצל את כל ההפוגות ההומניטריות האלה", הדגיש אלקין. "בסופו של דבר חמאס מנצל אותן כדי להיערך מחדש על מנת לתקוף אותנו. כשאתה לא תוקף את הטרור, הוא תוקף אותך - זאת הנוסחה שעובדת בכל מקום וגם כאן".

לדברי אלקין, יש להוביל את חמאס לכניעה. "עד שחמאס לא יהיה באמת בכיוון של כניעה, וכרגע זה ברור שהוא לא שם, זה לא ייתן הפסקת אש אמיתית הוא רק יתארגן יותר וייגבה מאתנו מחיר כבד יותר. יש רק דרך אחת להגיע להפסקת אש אמיתית - אם חמאס יבין שזה לא כדאי לו. כרגע הוא עוד לא הרגיש את זה מספיק".