‫בנט: "אני מנשק מזוזות טיפש וגאה"

‫סערת "נאום הקמעות" של האמן יאיר גרבוז גררה אחריה גם את המחזאי יהושע סובול לכנות את "מנשקי המזוזות" כ"טפשים". יו"ר הבית היהודי השיב להם: "אחיי בשמאל – איבדתם את הצפון". נתניהו: "זה פשע לנשק מזוזה?"‬

"מנשק מזוזות גאה". בנט וגרבוז (פלאש 90 תומר נאוברג)

"מי שמנשק מזוזות זאת בעיה שלו ושל משפחתו" - כך אמר היום (שני) המחזאי יהושע סובול בריאיון לקול ישראל. את הדברים אמר סובול על רקע הסערה שהתחוללה בעקבות נאומו של האמן יאיר גרבוז בעצרת השמאל שהתקיימה בשבת, בה טען כי "מנשקי קמעות ועובדי אלילים השתלטו על המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זאת לא בעיה לא של ימין ולא של שמאל", הוסיף סובול בשיחה שערך עם קרן נויבך בתכנית "סדר יום". "יש אנשים טיפשים בכל מיני מגזרים".

במהלך הריאיון תקף המחזאי גם את קמפיין הבית היהודי תחת הסיסמה "מפסיקים להתנצל", והשווה אותו לחוק שנחקק בגרמניה בשנות ה-30, עם עליית הנאצים לשלטון. "בנט הכריז על כך שמבטלים את רגש האשמה בחברה הישראלית", ציין סובול. "הוא לא הראשון - ב-1933 כשהמפלגה הנציונל-סוציאליסטית עלתה לשלטון בגרמניה, אחד החוקים הראשונים שהם חקקו זה היה חוק לביטול האשמה הגרמנית".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הגיב בזעם לדבריו של סובול ואמר: "אחיי בשמאל - איבדתם את הצפון. הבוקר יהושוע סובול (איש מרצ) השווה אותי למפלגה הנאצית, ואת 'מנשקי המזוזות' לטיפשים. יהושוע סובול ויאיר גרבוז, אני מנשק מזוזות טיפש וגאה. אני ה'קומץ' שהפך לרוב".

יש טיפשים בכל מיני מגזרים. סובול (אביר סולטן , פלאש 90)

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש היום לסערה. "אני שמעתי מישהו אתמול מדבר על מנשקי המזוזות", אמר נתניהו. "ממתי זה פשע לנשק מזוזה? אנחנו יודעים מאין באנו, אנחנו יודעים מאיזה ארץ חזרנו, על מה אנחנו שומרים, ואנחנו יודעים על המסורת והמורשת שלנו - שהם גם העתיד שלנו".

סובול: "מחלה כלל אנושית שלא שייכת לעדה מסוימת"

בשיחה עם חדשות 2 Online הסביר סובול את דבריו ויצא להגנתו של גרבוז. "גרבוז מנה את כל התחלואים שהחברה הישראלית נגועה בהם", אמר המחזאי. "בין היתר זה האמונות התפלות. זה פשט כמו נגע. הוא קרא לזה 'מנשקי קמעות' אבל הוא גם מנה שורה שלמה של תחלואים כגון הקפטיליזם החזירי, שודדי קופת הציבור, ומטרידנים סדרתיים במשטרה".

לטענת סובול, גם הוא וגם גרבוז לא התכוונו ליחס לאמירותיהם כוונות גזעניות. "גרבוז ציין קריקטורה של החברה הישראלית ובקריקטורה הזאת הוא הכניס גם את המאמינים באמונות התפתלות", הבהיר סובול. "זה לא עניין עדתי. למשל היה בעבר רב גדול שהלכו אליו גם אשכנזים וגם ספרדים, כל יוצאי העדות. זאת מחלה כלל אנושית שלא שייכת לעדה מסוימת".