סער: "רוב הציבור תומך בהחלטתי"

שר הפנים, שהחליט לאסור על פתיחת מרכולים בתל אביב במהלך השבת, עומד מאחורי קביעתו ומסביר בריאיון למהדורה המרכזית: "אי אפשר היה לאשר את החלטת העירייה – לא מבחינה משפטית, לא מבחינה ציבורית ולא מבחינה ערכית"

שר הפנים מסביר את החלטתו שלא לאפשר פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת: בריאיון למהדורה המרכזית טען השר גדעון סער כי החלטתו התקבלה "אחרי התייעצות ממושכת, במסגרת מה שהחוק מטיל עליי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו תחרות בלתי הוגנת בין העסקים הקטנים לרשתות הגדולות", נימק השר את החלטתו. "העסקים הקטנים לא יכולים לעמוד בתחרות הזאת. בואו נדבר על העובדים הכי חלשים בחברה שצריכים לעבוד שבעה ימים בשבוע. בואו נדבר על האזרח הקטן שזה קורה אצלו ברחוב".

"יש בתי קפה בעיר, ופאבים, ומסעדות, ובתי קולנוע, ומסעדות - אבל היה קו שנשמר בנושא המסחר", הדגיש סער. "לסוגיה הזאת יש השלכות לא רק על תל אביב. הרי אם הייתי זורם אם ההחלטה הזאת, מישהו מאמין שזה היה עוצר בתל אביב?".

שר הפנים אף הבהיר כי ישנם מתחמים שאושרו על ידו לפעול במהלך השבת בתל אביב. "הכשרתי את אותם סעיפים בחוק העזר שנראו לי מידתיים, כולל חנויות נוחות בתחנות דלק, כולל מתחמים , כולל הארכת שעות של בתי קפה, אבל בנושא המרכולים, ההחלטה עצמה הייתה לא מידתית", הוא הסביר. "ההחלטה הייתה גורפת, וזו הייתה החלטה שאי אפשר היה לאשר אותה - לא מבחינה משפטית, לא מבחינה ציבורית ולא מבחינה ערכית".

"קיבלתי תמיכה גם מח"כ דב חנין וח"כ מרב מיכאלי"

במהלך הריאיון סירב סער לקבל את הטענה שלפיה הוא מנסה לגייס תומכים מהמגזר הדתי, לקראת האפשרות שירוץ לראשות הממשלה בעתיד הלא רחוק. "ידעתי היטב שאיפגע, ואשלם מחירים, ואזכה למתקפות", השיב השר, "אבל עם כל הכבוד, אני לא מקבל את החלוקה של חילונים-דתיים בסוגיה הזאת. קיבלתי היום תמיכה גם מחברי הכנסת דב חנין ומרב מיכאלי שהנושא החברתי חשוב להם. אני משוכנע שהרוב הגדול של הציבור בישראל תומך בהחלטה שלי".

לטענתו, יש להפנות את האצבע המאשימה דווקא לעיריית תל אביב. "העירייה רשאית לבוא ולעשות חשבון נפש, ולראות אם ניתן להגן על אותם צרכים שמוגדרים, באופן מידתי יותר ופוגעני פחות", קרא סער. "אני מברך על החלטתה של העירייה ללכת לבית משפט. אני משוכנע שאם הסוגיה תעמוד במבחן שיפוטי, היא תעמוד בניגוד להחלטות שהתקבלו על ידי עיריית תל אביב".

שר הפנים אף סירב להתייחס לעובדה שהוא עצמו החל לשמור שבת. "זה ענייני הפרטי", אמר. "עם כל הכבוד, אף אחד לא שאל את נשיא בית המשפט העליון ואת המשנה לנשיא, שהיו חלק משופטי ההרכב בעליון, אם הם שומרי שבת. אני יודע להפעיל את שיקול הדעת באופן ממלכתי".