סערת המאמר: "ההנהגה מטפטפת שנאה, העם מפולג"

אחרי הטור שהאשים אותה במות בעלה שנהרג בצוק איתן, מתריעה מיכל קסטן קידר מהאלימות וההתלהמות שהשתלטו על השיח הציבורי. "עשיתי שימוש באלמנותי", היא מודה, "לא כדי למכור אוטו או בית אלא למנוע הרג של חיילים נוספים". כותב המאמר חגי הוברמן הביע חרטה על המשפט שהפך לכותרת אך הבהיר: "לא חוזר בי מתוכן הדברים"

מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר ז"ל שנהרג במבצע צוק איתן, הגיבה הבוקר (שני) למאמר המקומם בערוץ 7, שנשא את הכותרת "הרגה את בעלה ובוכה שהיא אלמנה". בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת" הדגישה קסטן קידר כי היא "לא מנצלת את האלמנות כדי למכור אוטו או למכור בית". גם כותב הטור, חגי הוברמן, הגיב הבוקר לסערה שעוררו דבריו ואמר כי אינו מתחרט על תוכן המאמר, אלא רק על ניסוח המשפט "הנאום שלך הוא הדוגמה למי שהורגת (גם אם בעקיפין) את הבעל שלה, ואז מייללת שהיא אלמנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קסטן קידר נשאה שלשום נאום נרגש בעצרת בתל אביב, בו קראה להצביע עבור המועמד שימנע את המלחמה הבאה. בעקבות הדברים כתב העיתונאי חגי הוברמן בפנייה ישירה לקידר: "את איבדת את בעלך, איבדת את התקווה לחיים אחרים טובים יותר, רק בגלל שלפני 10 שנים היו אנשים שהקשיבו לדעות כמו שלך, הקשיבו לגנרלים המזדקנים דוגמת מאיר דגן שעמד לצידך על הבמה, אשר הרעיפו על הציבור עצות מלומדות שחייבים לסגת חד-צדדית מרצועת עזה".

"קראתי את המאמר אתמול בערב", אמרה הבוקר קסטן קידר. "אז מישהו כתב משהו עליי ואמר עליי משהו - מילים הן רק מילים". לדבריה, הסוגיות הפוליטיות לקראת הבחירות חשובות יותר מהטור שפורסם נגדה: "בואו נדבר על המצב בשטח ואיך שנראית הארץ הזו ומה אפשר לעשות כדי לשפר אותה, ולא על מה שמישהו אחד אמר או לא אמר".

"מה יותר כאב לי מהכותרת? לקרוא את התגובות. האמת שרוב התגובות היו בעדי, אבל כל התגובות היו מאוד מתלהמות - זה נע בין שמאלני בוגד וימני מסית מסריח", הוסיפה. "יש כל כך הרבה טפטוף של שנאה של ההנהגה מלמעלה, שהעם שלנו הופך למפולג ומלא בשנאה וכעס שמבצבץ ומחפש לאן לצאת".

"מי שרצה לקבל במה קיבל אותה לצערי הרב"

הוברמן טען בטור כי קסטן קידר השתמשה באלמנותה על מנת להביע מסר פוליטי, ועל כן לגיטימי מבחינתו להגיב לה. "עשיתי שימוש באלמנותי, אני מודה. יש לי דברים שלי מאוד חשוב להגיד אותם ואני לא מנצלת את אלמנותי כדי למכור אוטו או למכור בית - אני משתמשת בהם כדי לעשות את מה שאני חושבת שיכול אולי למנוע את ההרג הבא, זה לא שונה ממשפחות של נפגעי טרור שהולכות להפגין נגד שחרור שבויים, זה אותו דבר", הסבירה.

"עזבו את המילים - מישהו רצה לקבל יותר במה והד תקשורתי, קיבל אותה לצערי הרב וזהו", הדגישה קסטן קידר. "אני לטעמי מוחה נגד מה שיצר את הסיטואציה שבה עוד חיילים וקצינים נהרגים, ואני מוחה נגד זה ואני כן אשתמש באלמנות שלי בשביל זה". לדבריה, ילדיה הקטנים לא נחשפו לטור: "הם קטנים, אסור להם לקרוא אתרי חדשות ולכן לא צריך להגיד להם כלום".

צפו בנאומה של מיכל קסטן קידר (חדשות 2)

הוברמן: "זו לא מתקפה אישית, השבתי לה בכלים שלה"

לעומתה, הוברמן הדגיש הבוקר כי הוא "לא חוזר מתוכן הדברים". בשיחה עם חדשות 2 Online הסביר הוברמן כי כותרת הטור שונתה על ידי ערוץ 7 בתיאום איתו, בעקבות התגובות למאמר: "קיבלתי תגובות מכל המינים - החל מ'חזק ואמץ' ועד 'אתה חלאה וזבל'".

בעל הטור הדגיש כי המשפט הוצא מהקשרו: "חשבתי שיבינו שהמשפט האחרון שהרגיז את כולם הוא פרפראזה על המשל המפורסם 'הורג את ההורים שלו ובוכה שהוא יתום'. זה לא פורש כך, וטעיתי בנושא הזה. אם הייתי יודע שלא יבינו את המשפט בצורה הזו, לא הייתי כותב את זה. טעיתי במשפט אחד, לא במאמר כולו. אני עומד על שאר דבריי - מי שהוביל את ההתנתקות הוביל לצוק איתן, מי שמטיף לנסיגה מטיף למעשה להרוגים".

"זו לא מתקפה אישית על אלמנת צה"ל - היא נתנה פומבי לדעות שלה, היא דיברה בעצרת בגלל שהיא אלמנת צה"ל, זה כל הטיקט שלה, היא לא מומחית ליחסים בינלאומיים או פוליטיים. היא עלתה לדבר על אמוציות, ונאלצתי להשיב לה בכלים שלה". הוברמן הוסיף כי טרם יצר קשר עם קסטן קידר: "אין לי בעיה להתקשר ולהתנצל על פגיעה אישית, כל עוד אני לא חוזר בי מתוכן הדברים. אין לי קשר איתה".

בערוץ 7 מיהרו אמש לשנות את הכותרת של הידיעה, אך הבהירו: "ערוץ 7 שומר על חופש ביטוי רחב מימין ומשמאל בכפוף לחוק. חגי הוברמן הוא פרשן צבאי ותיק ומוערך וזכותו המלאה להציג את עמדתו מול הקריאות לנסיגות נוספות. בכל זאת מצאנו לנכון לשנות את הכותרת כדי לא לפגוע באלמנה".