סופי: שבתון ביום הבחירות לרשויות המקומיות

בניסיון להילחם באחוזי ההצבעה הנמוכים בבחירות לרשויות המקומיות, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את התיקון להצעת חוק הרשויות המקומיות ולפיו יום הבחירות יוכרז יום שבתון. שר הפנים סער: "מהלך חשוב לשלטון המקומי ולדמוקרטיה הישראלית"

סופי: שבתון ביום הבחירות לרשויות (רויטרס)

אחוזי ההצבעה הנמוכים בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות הציתו שוב את הדיון בדבר הצורך להכריז על יום הבחירות כיום שבתון, בדומה לבחירות הכלליות לכנסת. היום (ב') אישרה מליאת הכנסת סופית את התיקון להצעת חוק הרשויות המקומיות ונקבע כי יוכרז יום שבתון בתחומי הרשויות שבהן נערכות בחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעתו של שר הפנים גדעון סער עברה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת בתמיכתם של 40 חברי כנסת וללא מתנגדים. "במטרה להעלות את אחוז ההצבעה ולהקל על תושבי הרשויות לקחת חלק בהליך הדמוקרטי, מוצע לקבוע את יום הבחירות הכלליות כיום שבתון", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

אחוזי ההצבעה יגדלו? (חדשות 2, אירית מגל)

"קביעת יום הבחירות כשבתון נדרשת גם בכדי לתת מענה לצורך להציב חלק בלתי מבוטל של הקלפיות בבתי ספר, לשם ניהול מערך הבחירות", נכתב עוד. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), בירכה על ההחלטה: "אנחנו מביאים בשורה לאזרחי המדינה. חובתנו לאפשר לאזרחי המדינה לבחור את נציגי הציבור שלהם".

יוזם התיקון להצעת החוק, השר סער, בירך גם הוא על ההחלטה. "מדובר במהלך חשוב מאוד לשלטון המקומי ולדמוקרטיה הישראלית", אמר. "יש בעיה שלא תיפתר רק באמצעות החקיקה הזו, אבל החקיקה נכונה ומעמידה את הבחירות המקומיות באותה רמת חשיבות של הבחירות לכנסת".

עם זאת, היו גם חברי כנסת שלא התלהבו מההצעה. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הגיש הסתייגויות להצעה. "הבחירות לא מתקיימות באותו יום בכל הארץ והמציאות היא שלמרות יום השבתון בבחירות הכלליות, אחוז ההצבעה רק הולך ויורד", אמר מקלב. "מדובר על מיליארדים למשק הישראלי ולמעבידים, מבלי שהוכחה התועלת".