פענוח רצח ברוך מזרחי: "עסקת שליט הייתה טעות נוראית"

ביקורת חריפה על שחרור מחבלים עקב פרסום זהותו של הנאשם ברצח השוטר ברוך מזרחי, ששוחרר בעסקת שליט. בנט: "רעיון שחרור המחבלים הגיע אל קיצו". ליברמן: "התחזיות התממשו - טרוריסטים משוחררים שבים לרצוח"

זירת הרצח, ארכיון (חדשות 2)

במערכת הפוליטית מותחים היום (ב') ביקורת חריפה על שחרור האסירים במסגרת עסקת שליט, זאת לאחר שהותר לפרסום כי אחד המשוחררים הטריים אחראי לרצח השוטר ניצב ברוך מזרחי ז"ל, שנורה למוות בפיגוע ירי בערב ליל הסדר האחרון. "רעיון שחרור המחבלים הגיע לקיצו", אמר השר נפתלי בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנט בירך על תפיסת הרוצח, פעיל החמאס זיאד עוואד, והבהיר כי לא ייקח חלק בשחרור נוסף של אסירים פלסטינים. "כשממשלת ישראל משחררת מחבלים אנו גוזרים את דינן של משפחות שלמות, רק שאין לקרבנות עדיין פנים ושמות", כתב השר בעמוד הפייסבוק שלו. "אחרי 30 שנה ברור שלישראל אסור לשחרר יותר מחבלים, בשום סיטואציה. נקודה".

גם חברת מפלגתו של בנט, איילת שקד , אמרה כי "עסקת שליט הייתה טעות נוראית שעלתה בחיי אדם רבים. הבעיה בעסקאות כאלה היא שהציבור רואה לנגד עיניו את אלה שניצלו ולא את הפנים הרבים של אלו שימותו בעקבות העסקה. זה תפקידה של הממשלה - לא ישוחררו יותר רוצחים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא, והטיל אחריות על חמאס, הארגון שנמצא במוקד פעולות צה"ל ב-11 הימים האחרונים. "חמאס שאחראי לרצח הוא אותו החמאס שאחראי לחטיפת שלושת הנערים", אמר נתניהו בפתח ישיבת הקבינט. הוא שיבח את זרועות הביטחון והוסיף כי כעת ייערך דיון משפטי סביב הריסת ביתו של המחבל.

סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל (באדיבות המשפחה)

שר החוץ אביגדור ליברמן שב והזכיר כי התנגד לעסקה לשחרור המחבלים במסגרת השבת החייל החטוף. "קיוויתי שלא נגיע ליום הזה שבו התחזיות העגומות יתממשו וניווכח שוב שטרוריסטים משוחררים שבים לרצוח", אמר ליברמן. "אם יש משהו שלמדנו לאורך השנים הוא שכל שחרור של מחבלים רוצחים לא רק מעודד רוצחים חדשים, אלא מחזיר לטרור את אותם אלו ששוחררו".

יו"ר הקואליציה יריב לוין, תמך גם הוא בגישתו של שר החוץ: "חייבים לשנות את המשוואה מול ארגוני הטרור", כתב לוין בעמוד הפייסבוק שלו. "לכידת הרוצח ששוחרר בעסקת שליט מציבה תמרור אזהרה בפני כל שחרור. האחריות לרצח רובצת על החברה הפלסטינית כולה, שמגבה את הרוצחים והופכת אותם לגיבורים".

לאחר חודשיים: פוענח רצח קצין המשטרה המוערך

היום, כחודשיים לאחר פיגוע הירי בערב החג, הותר לפרסום כי נלכדו שני חשודים ברצח - אב ובנו מהכפר אידנא. האב, פעיל חמאס ששוחרר בעסקת שליט, ובנו הודו במעשה ויעמדו למשפט בבית הדין הצבאי במחנה עופר. מפקד מרחב חברון נצ"מ ישראל טל הודיע לאלמנתו של מזרחי ז"ל על תפיסת מרצחיו. האב, זיאד עואד, ובנו, חסן עואד, נעצרו לפני כחודש בחשד כי פתחו בירי לעבר מכוניתם של בני משפחה מזרחי באזור מחסום תרקומיא בעת שהיו בדרכם לארוחת הסדר.

לוחמי הימ"מ איתרו את האב בביתו, בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהתקבל משירות הביטחון הכללי. הלוחמים הגיעו למקום, כיתר את הבית וכרזו למחבל לצאת. מהמשטרה נמסר כי הוא הסגיר את עצמו ללא התנגדות. מעבדות המז"פ זיהו בזירת הרצח למעלה מ-50 תרמילים, שעל פי ממצאי הבדיקה נורו מכלי נשק אחד. כמו כן, אותרו על גבי מחסנית שנמצאה טביעות אצבע ושרידי די.אן.איי. פרופיל הדי.אן.איי שזוהה התאים לחשוד.

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו התייחס לפיענוח הפיגוע ואמר: "התחייבתי לעשות כל מאמץ יחד עם גופי הביטחון האחרים על מנת לשים יד על המרצחים הארורים והיום אני מודה ליחידות המשטרה מחוז ש"י, ימ"מ ומז"פ, צה"ל ושירות הביטחון הכללי על פיענוח הרצח המזעזע של קצין המשטרה. אני מעביר מסר ברור לכל הנוגעים בדבר כי פיגועי טרור רצחניים לא ישיגו את מטרתם, מדינת ישראל ומשטרת ישראל לא תתפשר על ביטחון אזרחיה".

מפקד כוח הימ"מ שלכד את המחבל, סנ"צ ע', סיפר: "ראיתי למול עיני לוחמים חדורי מוטיבציה להביא ללכידתו של הרוצח שאחראי לפשע הנתעב ולהביאו לדין. ביום הזיכרון האחרון עלינו לוחמי היחידה לקברו של אחד הנופלים מהיחידה ולא יכולנו להתעלם מקריאת הקדיש של בנו הצעיר של ברוך ז"ל שצמררה את כולנו".