זעם בימין: "דברי גרבוז בעצרת מזעזעים"

דבריו החריפים של הצייר והסופר יאיר גרבוז במהלך עצרת ההמונים בכיכר רבין, עוררו זעם במערכת הפוליטית, בעיקר בימין. "מציף את השנאה העמוקה שטבועה בו ובחבריו מהשמאל שלא בוחלים בשום אמצעי להפיל את הליכוד", טענו

הנאום מעורר המחלוקת של הצייר והסופר גורם לסערה: אמש (שבת) נשא האמן יאיר גרבוז נאום חריף במיוחד בו קשר בין אנשים ש"משתטחים על קברי צדיקים" ל"עשבים שוטים ולמטרידים מינית ואנסים". דבריו של גרבוז גררו היום תגובות נזעמות במיוחד מכל הקשת הפוליטית, בעיקר מהימין. במחנה הציוני מיהרו להתנער מנאומו של גרבוז ואמרו כי הם "מגנים אמירות הפוגעות בציבור בגין אמונתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"דבריו הדוחים והגזעניים של יאיר גרבוז נגד ציבורים שלמים במדינת ישראל מציפים את השנאה העמוקה שטבועה בו ובחבריו מהשמאל שחושבים כמוהו - כלפי כל מי ששונה מהם", אמרו בליכוד בתגובה לדברים. "גרבוז וחבריו אינם בוחלים בשום אמצעי כדי להפיל את ממשלת הליכוד הלאומית בראשות נתניהו ולהמליך במקומה ממשלת שמאל של ויתורים ונסיגות בראשות ציפי ובוז׳י".

דני דיין, שפרש לאחרונה מרשימת הבית היהודי, מתח ביקורת חריפה על דבריו של האמן. "יאיר גרבוז אמר אתמול בפני קהל מתמוגג: 'מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים על קברי קדושים - הם רק קומץ. המטרידים המיניים והאנסים - קומץ. אם כל אלה רק קומץ אז איך זה שהקומץ שולט בנו?' - וקיבל מחיאות כפיים סוערות מהקהל. דודו טופז, יש לך ממשיכים"

דברים ברוח דומה אמר גם ינון מגל, חבר ברשימת הבית היהודי לכנסת. "אחרי כל הגידופים והקללות היהירות וההתנשאות כאילו כלום לא השתנה", טען. גרבוז עדיין לא מבין איך זה שהמיעוט מנצח בכל פעם את השמאל הנאור".

המשתטחים על קברי קדושים הם קומץ, גם המטרידים המיניים והאנסים"

גרבוז נאם אמש מול עשרות אלפי בני אדם שהגיעו לעצרת ההמונים בכיכר רבין בתל אביב. במהלך נאומו טען כי "קומץ מנשקי קמעות, עובדי אלילים ומשתחווים ומשתטחים על קברי קדושים. הם רק קומץ. אפילו המטרידים המיניים והאנסים הם קומץ והשוטרים שסרחו והשקרנים ששיקרו אינם מעידים על הכלל".

"אם כל אלה הם רק קומץ, אז איך זה שהקומץ שולט בנו? איך זה שבאין מרגיש ובאין מפריע, הקומץ נעשה לרוב? איך קרה שלהיות קומץ הרסני זה מידבק כל כך? איך זה שהקומץ שמן כל כך ובעט כל כך וליבו גס כל כך והוא חופר מתחתינו את המסוכנת שבמנהרות - מנהרת הבורות?", תהה הצייר והסופר.

"חיינו בתחושה שאפשר להתגבר על העשבים השוטים האלה ושתקנו. היינו פסיביים, ואנחנו קרובים לכך שהשדה יהיה שדה בור כולו. השדה שלנו נגוע וחולה ומורעל", המשיך גרבוז. "אמרו לנו שהשאיפה לשלום היא הזיה מסוכנת, משקרים לנו שיש בנמצא כיבוש נאור ומבקשים מאיתנו שנהיה מאוימים ומפוחדים כל הזמן, ולרגע אחד לא מאפשרים לנו חיים תקינים של פרנסה ראויה ודיור הולם, חיי אנשים ששואפים לצדק חברתי".