קרב בכנסת: "סתמי את הפה, את גזענית"

הוועדה לקידום האישה בכנסת הפכה לזירת התגוששות אחרי שח"כ לביא החליטה לעמת את ח"כ זועבי עם דבריה כי החוטפים אינם טרוריסטים. "איך את מעזה לדבר כך?", פנתה לביא לזועבי וזו לא נשארה חייבת. הדיון הקולני הסתיים רק אחרי שיו"ר הוועדה לביא הוציאה את הח"כית מבל"ד החוצה. צפו בעימות

אמירותיה של חבר הכנסת חנין זועבי, לפיהן החוטפים אינם טרוריסטים, עוררו היום (ג') תגובות חריפות בכנסת שהגיעו לשיא בדיון בוועדה לקידום האישה. יושבת ראש הוועדה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ניצלה את הבמה ושאלה את חברת הכנסת זועבי: "איך את מעזה לדבר כך?" חברת הכנסת מבל"ד לא נשארה חייבת, והישיבה הפכה לזירת התקוטטות בצעקות בין הח"כיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מה החוטפים - מגיני זכויות אדם?", פנתה לביא לזועבי וזו ענתה לה: "את סותמת פיות, את חצופה". לביא נדהמה מהתגובה: "אני חצופה? איך את מעזה לבוא ולדבר על זכויות כשאת מדברת בצורה כזאת?" זועבי התרגזה והשיבה בצעקות: "את יושבת ראש מעמד האישה, את לא צנזור פה, את חצופה. את רוצה לסתום פיות? איזה חצופה את. תתנצלי עכשיו".

"אני אתנצל?", תהתה לביא, "במקום לבוא ולעזור לנו ולשחרר את הילדים שלנו ולהביא אותם הביתה?". בשלב זה איבדה זועבי את העשתונות: "תסתמי את הפה שלך, את חצופה ולא מגיע לך להיות יושבת ראש. את רוצה לסתום פיות? את סותמת? תתביישי, חצופה".

יו"ר הוועדה עלתה אף היא לטונים גבוהים והגיבה: "את חברת כנסת במדינת ישראל, איך את מעזה? את צריכה לדאוג שהילדים שלנו יחזרו הביתה. איפה ההומניות שלך?" וחברת הכנסת מבל"ד העלתה את הדיון הקולני במדרגה. "את חצופה, את גזענית", קראה זועבי.

"אז בואי תעזרי לנו להביא את הילדים הביתה ואז נביא שלום", ענתה חברת הכנסת מיש עתיד. זועבי המשיכה לצעוק: "עכשיו את מתחממת. אני רוצה להמשיך את הדיבורים שלי ואת לא תעצרי אותי".

בשלב זה ניסתה לביא להרגיע את העימות הקולני: "בבקשה, דברי, אני אשמע ואעזור לך למרות כל ההתנהגות שלך ואת יודעת את זה", אך זועבי לא נרגעה: "את רוצה לסתום פיות לאישה, אין לאישה דעה פוליטית משלה?". בשלב מסוים החליטה יו"ר הוועדה להביא להוציא את זועבי מהדיון.

לבנת: "אפנה ליועמ"ש לבדוק הסתה"

"חנין זועבי אינה ראויה לשמש כחברה בכנסת ישראל, ויש להעמידה לדין כאן ועכשיו", אמרה שרת התרבות והספורט לימור לבנת אחרי העימות. "בכוונתי לפנות עוד היום ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיבחן בדחיפות האם יש בדברים החמורים שאמרה חנין זועבי הבוקר, עבירה על סעיף 144 לחוק העונשין - בגין הסתה לאלימות או לטרור".

הסערה החלה אחרי שחברת הכנסת זועבי התייחסה בריאיון לרדיו 102FM לסרטון שפרסם קרוב משפחתה בו כינה את החוטפים טרוריסטים והאשים את אבו מאזן בחטיפה. "הם לא טרוריסטים, גם אם אני לא מסכימה איתם. הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה, עד שישראל תתפכח קצת, עד שהאזרחים של ישראל והחברה תתפכח קצת ותרגיש את הסבל של האחר", טענה זועבי בריאיון".

לאחר מכן עוד החריפה את אמירותיה ובשיחה עם חדשות 2 online האשימה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בחטיפה. "לא הפלסטינים אחראים לחטיפת הנערים - אלא ראש הממשלה נתניהו וממשלת ישראל. ישראל אחראית לחטיפה כי כולם קורבנות של המדיניות האלימה והכוחנית", הוסיפה חברת הכנסת מבל"ד.

ליברמן נגד זועבי: "טרוריסטית". ארכיון (אנואר אמארה)

ליברמן: "דינה של זועבי צריך להיות כדין החוטפים"

דבריה עוררו גל של תגובות חריפות. "לא רק החוטפים הם טרוריסטים גם חנין זועבי היא טרוריסטית", קרא השר אביגדור ליברמן. "דינם של החוטפים ודינה של המסיתה מעודדת החטיפות זועבי צריך להיות זהה".

גם חבר הכנסת מירי רגב (הליכוד-ביתנו) הצטרפה לקריאות נגד יריבתה הפוליטית. "לא התפלאתי לשמוע את הצהרתה" אמרה רגב. "איך בוגדת כמותה יכולה להאשים אותם? היא הרי באה מהמילייה שלהם. מקומה לא איתנו אלא בעזה. כמו שאמרתי בעבר: בוגדת תמיד תישאר בוגדת. רוחי לעזה יא חיינא".