לפיד: כל ישראלי מבין שרשות השידור איבדה את הדרך

שר האוצר ממשיך לקדם את היוזמה לסגירת רשות השידור. במסגרת ישיבת הוועדה המיוחדת לדיון בחוק רשות השידור טען לפיד כי הרשות במתכונתה הנוכחית איבדה את ייעודה עבור האזרח הישראלי. "הגוף החדש שיוקם יצומצם בהרבה והכסף ייחסך מכיס הצופה", הבהיר

לפיד: "האגרה תבוטל" (פלאש 90)

שר האוצר יאיר לפיד הצדיק הבוקר (ד') את סגירת רשות השידור ואמר שהמהלך יחסוך מיליונים. במסגרת ישיבת הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק השידור הציבורי לסגירת רשות השידור. "אין כמעט אדם בישראל שאיננו מבין שרשות השידור במתכונתה הנוכחית איבדה את דרכה, את הרלבנטיות שלה לצופה והפסיקה מזמן לממש את ייעודה", אמר לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר לפיד מתח ביקורת על האופן שבו מתנהלת רשות השידור כיום וטען כי עלותה לאזרח הישראלי גדלה, בעוד שאמינותה הלכה ונעלמה נוכח מעורבות פוליטית בהנהלתה. "דווקא בגלל שצריך שידור ציבורי בארץ, צריך לסגור את רשות השידור", הסביר לפיד. "מטרתו של החוק החדש לייצר בישראל שידור ציבורי אמיתי, בלי האגרה שמכבידה על כל אזרח", אמר.

בהמשך, הבטיח לפיד כי בעת שיושלם הליך החקיקה, תבוטל אגרת הטלוויזיה. "אזרחי ישראל יקבלו ערוץ חדש, רלבנטי ותחרותי, שידור ציבורי שקוף, חדשני ואחראי, עם תרבות ארגונית נכונה ומבנה יעיל. הגוף המשדר החדש יצמצם את היקפו התקציבי בכ-300 מיליון שקלים בשנה. הכסף הזה ייחסך ישירות מכיסו של הצופה, שיפסיק לשלם אגרה", הבטיח.

הממשלה אישרה: רשות השידור תיסגר

דבריו של לפיד באו על רקע החלטת הממשלה שאישרה בחודש שעבר את סגירת רשות השידור וביטול אגרת הטלוויזיה החל מה-31 במארס 2015, לצורך הקמת רשות שידור חדשה. הרפורמה אושרה ברוב של 18 שרים נגד שניים - שר התחבורה ישראל כץ והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ.

שר התקשורת גלעד ארדן ולפיד עצמו, שיזמו את סגירת הרשות, בירכו על אישור התכנית. "הרפורמה יצאה לדרך", אמר ארדן. "המהלך יוביל לביטול אגרת הטלוויזיה ויחזיר את הרלוונטיות לשידור הציבורי עם הקמת שלושה ערוצים חדשים". ארדן הבהיר כי הצעת החוק קובעת כי רשות השידור תיסגר רק לאחר שהשידור הציבורי החדש יחל בפעילותו.

לפיד, שעבד ושידר בעבר בערוץ הראשון, אמר  אז כי לרשות השידור היום אין צידוק. "רשות השידור הפכה לחברה ממשלתית שאין שום ביקוש למה שהיא מייצרת", אמר שר האוצר. "אני בעד שידור ציבורי, זה חשוב וראוי, ודווקא בגלל זה אני בעד המהלך". לפיד הדגיש כי המהלך יגרום לניתוק רשות השידור מהפוליטיזציה. "רשות השידור צריכה להישאר מנותקת מהפוליטיקה", אמר.

הרשות תיסגר? ארכיון (יוסי זילברמן)

נתניהו: "הרפורמה תחזק את השידור הציבורי"

גם ראש הממשלה שיבח את ההחלטה. "אנחנו באים לממש סוף סוף את הרפורמה שעיקריה הם קודם כל שאזרחי ישראל יפסיקו לשלם אגרת טלוויזיה מהשנה הבאה, ובכך יבוטל המס הזה שגובה יותר מ-300 שקלים בשנה מכל משפחה", אמר נתניהו.

בפתח ישיבת הממשלה הבהיר נתניהו כי "השידור הציבורי, שאנחנו מייחסים לו חשיבות רבה, יעבור רפורמה משמעותית שבסופו של דבר תחזק אותו מאוד. עובדי הרשות הטובים, ויש רבים כאלה, ימשיכו לעבוד ברשות החדשה, ועובדי הרשות שיפרשו יזכו לתנאים הולמים והוגנים".