סער: "הרבה כוחות חזקים לא רצו את ריבלין כנשיא"

שר הפנים, שהיה מראשוני התומכים בראובן ריבלין ופעל לבחירתו, מדבר על התככים והבריתות מאחורי הקרב על הנשיאות. "עמדת רה"מ הייתה בעיניי לא נכונה", אמר סער והבהיר: "לא הלכתי נגד אף אחד, הלכתי בעד ומי שהלך בעד ניצח"

"כוחות חזקים לא רצו בריבלין" (מרים אלסטר, פלאש 90)

יממה לאחר בחירתו של ראובן (רובי) ריבלין לתפקיד נשיא המדינה ה-10 של ישראל, עיקר תשומת הלב במערכת הפוליטית מופנה הבוקר (ד') למאבק הפנימי בתוך מפלגת השלטון. בריאיון לתכנית "נכון להבוקר" עם ניב רסקין בגל"צ התייחס שר הפנים גדעון סער - שנחשב אחד המנצחים הגדולים של המרוץ - לבחירה בריבלין, וזאת למרות חוסר ההתלהבות שהפגין ראש הממשלה: "הייתה מערכה לא פשוטה עם הרבה כוחות חזקים שלא רצו בבחירתו של ריבלין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו לא עולים חדשים בכנסת והבנו מה קורה בכל שלב ושלב", התייחס סער לעלייתו של שטרית לסיבוב השני ולמפגש ערב הבחירות בין רה"מ ורעייתו לבין בכירי ש"ס דרעי ואטיאס באירוע. "ב-24 השעות האחרונות הבנו שיש כמה גורמים - במחנה המרכז-שמאל, עם סיוע מעוד כמה כיוונים - שהולכים על שטרית".

קרע בליכוד? נתניהו וריבלין (פלאש 90)

"למרות כל המומנטום ועם כל האווירה בסיבוב השני, היו לנו את הכלים כדי להכריע את המערכה וכך עשינו", אמר סער, שתואר בכלי התקשורת כמנצח הגדול של הבחירות. "כאשר היה נושא עקרוני, עמדתי עליו גם מול עמדת ראש הממשלה, שהייתה בעיניי לא נכונה", הדגיש סער. "מעבר לכך אני לא רוצה לפגוע בראש הממשלה. ביצעתי את מה שהמצפון שלי אמר לי, עמדתי במבחן הזה ואין לי עניין לעסוק בחשבונות".

"עמדת ראש הממשלה הייתה לא נכונה" (פלאש 90)

שר הפנים קרא לחשבון נפש בקרב חברי מפלגתו, בעקבות המחלוקות סביב מועמדותו של ריבלין. "אני מקווה שכולם יתבוננו, ייראו מה קרה פה ויפיקו את הלקחים", אמר סער. "בסופו של דבר התוצאה הייתה עלולה להיות אחרת וזה היה דבר רע מאוד - קודם כל לעם ישראל, וגם לתנועה שלנו".

"לא הלכתי נגד אף אחד", הדגיש סער. "הלכתי בעד ומי שהלך בעד ניצח הבעד היה חזק מהנגד. אמשיך לפעול בדרך שלי. אני מכבד את ראש הממשלה ואין שום קשר בין המערכה הזאת לבין דברים אחרים. אני מקווה ומאמין שראש הממשלה ונשיא המדינה יידעו לעבוד ביחד בשביל המדינה ולהשאיר את התקופה האחרונה מאחורינו".

ריבלין ונתניהו נפגשים

הבוקר נפגש ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישת עבודה ראשונה. במהלך הפגישה צפויים השניים לדון בהמשך עבודתם המשותפת במסגרת תפקידו החדש של ריבלין.

אמש (ג') בטרם נכנס ביתו התייחס ריבלין למערכת היחסים בינו לבין ראש הממשלה נתניהו והדגיש: "אין לי שום דם רע ואין לי שום לב כבד". כשנשאל לגבי תגובתו לנאום הברכה שנשא נתניהו, אמר ריבלין: "הייתי כל כך עסוק בדברים שלי שאני לא צריך להתייחס לדברים של אחרים. נדמה לי שראש הממשלה בירך בצורה הברורה ביותר".

"בית הנשיא יהפוך לבית העם" (פלאש 90)

ריבלין אף התייחס לעתיד הצפוי לו במסגרת תפקידו החדש. "יש הרבה דברים שצריך לעשות, לפי תכניותיי", אמר. "בוודאי אשמע גם מהנשיא פרס מה המטלות שהוא משאיר לי. בית הנשיא יהפוך לבית העם, למען העם, כי אני מהעם".

אובמה בירך את ריבלין

נשיא ארצות הברית ברק אובמה פרסם ברכה מיוחדת לרגל בחירתו של ריבלין. "בשמי ובשם אזרחי ארצות הברית, אני מברך את ראובן ריבלין לרגל בחירתו כנשיא הבא של ישראל", כתב אובמה.

אובמה בירך את ריבלין (AP)

"במשך יותר משישה עשורים פיתחו ישראל וארה"ב מערכת יחסים ייחודים המבוססת על ערכים דמוקרטיים משותפים, מחויבותנו הבלתי ניתנת לערעור לביטחון ישראל והשותפות שלנו במחקר מדעי ובטכנולוגיה חדשנית", הוסיף אובמה. "לנשיא הנבחר ריבלין רקורד עשיר של שירות ציבורי ואנו מצפים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות תחת כהונתו".

"בעוד הנשיא פרס מתקרב לסוף כהונתו, הוא יכול להביט לאחור על מורשת יוצאת דופן של אומץ, אמונה וחמלה", נכתב בהודעה. "הוא הקדיש את חייו יוצאי הדופן לשלום ואני מצפה בקוצר רוח לארח אותו בוושינגטון בהמשך החודש, אז יקבל את מדליית הזהב של הקונגרס".