ריבלין על ראש הממשלה: "אין דם רע"

הנשיא ה-10 של מדינת ישראל הגיע לביתו שבשכונת יפה-נוף והתקבל בתשואות ע"י שכניו. "יצאתי הבוקר מלא תקוות וציפיות וחזרתי עם סיפוק רב", אמר. הוא התייחס למערכת היחסים עם נתניהו והדגיש: "אין לי שום לב כבד". שעות הלילה פרסם נשיא ארה"ב אובמה ברכה מיוחדת לרגל בחירתו של ריבלין

שב הביתה: הנשיא ה-10 של מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין, הגיע הערב (ג') לביתו שבשכונת יפה נוף בירושלים והתקבל בתשואות רמות על ידי עשרות שכנים שהתגודדו סביב מכוניתו. בטרם נכנס ביתו התייחס ריבלין למערכת היחסים בינו לבין ראש הממשלה נתניהו והדגיש: "אין לי שום דם רע ואין לי שום לב כבד". האבטחה סביב ביתו של ריבלין בירושלים תוגברה ובמקום כבר הוקם ביתן אבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבוקר פגשתם אותי פה כשיצאתי ליום שלא היה יום קל", אמר ריבלין לעשרות העיתונאים שהמתינו לו. "יצאתי עם תקוות, היו תהפוכות, הרגשות כאלה ואחרות, ושמחתי לראות שרחשי הלב של הציבור באו לידי ביטוי בהחלטת נבחרי העם בכנסת. יצאתי מלא תקוות וציפיות וחזרתי עם סיפוק רב".

"אין דם רע". ריבלין ונתניהו

כשנשאל לגבי תגובתו לנאום הברכה שנשא ראש הממשלה נתניהו, אמר ריבלין: "הייתי כל כך עסוק בדברים שלי שאני לא צריך להתייחס לדברים של אחרים. נדמה לי שראש הממשלה בירך בצורה הברורה ביותר".

האבטחה תוגברה (חדשות 2)

הוא אף נשאל האם יישאר לגור בבית הנוכחי או שמא יעבור לבית הנשיא. "נשתדל, אם זה לא יעלה כמו שני בתים, שנישאר גם פה", אמר ריבלין. "מה שיהיה יותר טוב לנו לא יידחק לפני מה שיהיה יותר טוב לציבור". ריבלין בירך בחמימות את נשיא המדינה היוצא שמעון פרס. "לעולם לא אוכל להיכנס לנעליך, אתה אחד מהנשיאים היותר גדולים שקמו לנו", אמר.

ריבלין בכותל המערבי (פלאש 90)

"יש הרבה דברים שצריך לעשות, לפי תכניותיי", התייחס ריבלין ליום שאחרי הכניסה לתפקידו הרשמי. "בוודאי אשמע גם מהנשיא פרס מה המטלות שהוא משאיר לי. בית הנשיא יהפוך לבית העם, למען העם, כי אני מהעם".

אובמה בירך את ריבלין

נשיא ארצות הברית ברק אובמה פרסם ברכה מיוחדת לרגל בחירתו של ריבלין. "בשמי ובשם אזרחי ארצות הברית, אני מברך את ראובן ריבלין לרגל בחירתו כנשיא הבא של ישראל", כתב אובמה.

"מברך את ריבלין על בחירתו". אובמה (AP)

"במשך יותר משישה עשורים פיתחו ישראל וארה"ב מערכת יחסים ייחודים המבוססת על ערכים דמוקרטיים משותפים, מחויבותנו הבלתי ניתנת לערעור לביטחון ישראל והשותפות שלנו במחקר מדעי ובטכנולוגיה חדשנית", הוסיף אובמה. "לנשיא הנבחר ריבלין רקורד עשיר של שירות ציבורי ואנו מצפים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות תחת כהונתו".

"בעוד הנשיא פרס מתקרב לסוף כהונתו, הוא יכול להביט לאחור על מורשת יוצאת דופן של אומץ, אמונה וחמלה", נכתב בהודעה. "הוא הקדיש את חייו יוצאי הדופן לשלום ואני מצפה בקוצר רוח לארח אותו בוושינגטון בהמשך החודש, אז יקבל את מדליית הזהב של הקונגרס".

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי התייחסה גם היא הערב לבחירתו של ריבלין לתפקיד הנשיא. "אנו מברכים את מר ריבלין וממתינים לעבוד איתו לאחר שייכנס לתפקיד בחודש יולי".

סאקי נשאלה במסיבת עיתונאים על עמדותיו המדיניות של ריבלין, אך העדיפה שלא להתייחס לדברים. "אינני מתכוונת להגיב על עמדותיו האישיות, אבל ראש הממשלה נתניהו הצהיר על מחויבותו לפתרון שתי המדינות", אמרה.

נאום הניצחון של ריבלין: "איש של כולם" 

שעה קלה לאחר הבחירות, התייצב המנצח הגדול - ראובן (רובי) ריבלין - בטרקלין שאגאל בכנסת ונשא את נאום הניצחון. "היום הגענו לסופה של מערכת בחירות קשה ומטלטלת", פתח ריבלין את דבריו. "אמון הציבור בהליך בחירת הנשיא ספג מכה קשה. מחובתנו - הכנסת ומוסד הנשיאות - לשקמו ולהשיבו. אני מאחל לחבריי המועמדים שימשיכו לשרת את הציבור באמונה". בפנייה ישירה למועמד מולו התמודד בסיבוב השני אמר ריבלין: "חברי מאיר שטרית, איזה פייט נתת". 

"היום אני מתחיל תהליך של פרידה מהמקום שהיה לביתי", אמר הנשיא הנבחר בדמעות. "חבריי וחברותיי, זכיתי היום באמונכם ובאמון הציבור בישראל דרככם. האמון שנתתם בי מחייב אותי להשיל מעליי את גלימת הפוליטיקה, ואני הייתי פוליטיקאי שנים רבות. אינני איש של תנועה ברגע זה, אני איש של כולם, אני איש העם".

המנצח הגדול (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

מלבד דברי המנצח, העיניים היו נשואות לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבמשך תקופה ארוכה מיאן להביע תמיכה פומבית בריבלין. "אנחנו מכירים ומוקירים את הדרך הארוכה שעשית, שאביך ז"ל עשה", פתח נתניהו. "אמרת שהוא קבור בהר הזיתים, משם השקפת פעמים רבות על ירושלים. אתה איש ירושלים ואיש ארץ ישראל והאזרח הראשון של מדינת ישראל".

ניצחון בתום מרוץ מותח 

אחר הצהריים נבחר ריבלין לנשיא ה-10 של מדינת ישראל, לאחר שניצח את חבר הכנסת מאיר שטרית בסיבוב השני במרוץ לנשיאות והפך לאזרח מספר 1 של מדינת ישראל. בעוד ריבלין זכה ב-63 מקולות חברי הכנסת, קיבל שטרית 53 קולות בלבד.

עם סיום ספירת הקולות בסיבוב השני מסר יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין את התוצאות. "ועדת הקלפי מסרה את פרוטוקול ספירת הח"כים בסיבוב השני. 119 הצביעו, שלושה פתקים היו לבנים", הציג אדלשטיין את הנתונים. כשהכריז יו"ר הכנסת על ריבלין כמנצח, התקשה בנו של ריבלין לעצור את ההתרגשות. "היה הרבה מתח, אני מאד שמח בשבילו הוא עבד קשה והוא אדם ראוי, אין מילים בפי. אין לי ספק שהוא יבכה", אמר יואל ריבלין.

אחוות המתמודדים (מרים אלסטר, פלאש 90)

בסיבוב הראשון זכה ריבלין ב-44 מהקולות, פחות ממספר הקולות שצפו לו, בעוד שטרית הפתיע והתחזק כשהשיג 31 קולות. המועמדת ח"כ לשעבר דליה איציק קיבלה 28 מקולות חברי הכנסת, השופטת בדימוס דליה דורנר זכתה ל-13 קולות ואילו הפרופסור דן שכטמן קיבל קול אחד בלבד - כולם יצטרכו להגיד בינתיים שלום לחלום הנשיאות.