ח"כ מרגי מש"ס התיר נדר - ובחר בריבלין

טוויסט נוסף במרוץ המלוכלך לנשיאות: בין הקולות ששטרית איבד בין הסיבוב הראשון לשני היה גם ח"כ יעקב מרגי מש"ס, שהתיר את הנדר שנתן לדליה איציק, והצביע דווקא למועמד השני בסיבוב השני

שינה את דעתו. מרגי, ארכיון (חדשות 2)

הבחירות לנשיאות ידעו טלטלות רבות - והיום (ג') מתברר שגם הפרת נדרים: ח"כ יעקב מרגי מש"ס קידם במשך שבועות רבים את מועמדותה של יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, חתם לה על טופס המועמדות וגם נדר שאם לא תעלה לסיבוב השני, הוא יצביע למועמד שהיא תציע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אך מרגי, כך מתברר, עבר טקס התרת נדרים בין סבב ההצבעות הראשון לשני, ועל פי ההערכות הצביע לריבלין, שניצח בבחירות. מדובר לא רק בהתרת נדר אלא בשינוי עמדה פוליטי, לאחר שמרגי אמר למקורביו שיחות פרטיות כי לא יצביע בעד ריבלין.

מרגי, אם כן, הוא אחד מחברי הכנסת שעזבו את מחנה איציק-שטרית, שהתגבש לאחר שאיציק הביעה תמיכה בשטרית לקראת הסיבוב השני. לאחר תוצאות הסיבוב הראשון העריכו רבים כי שטרית עשוי לגרוף את כל הקולות שקיבלה איציק, ובכך לזכות ב-59 קולות ובנשיאות, אך לבסוף זכה רק ב-53 קולות, אל מול ריבלין.

הנדר לא מומש. איציק ושטרית (יונתן סינדל, פלאש 90)

עם סיום ספירת הקולות בסיבוב השני מסר יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין את התוצאות. "ועדת הקלפי מסרה את פרוטוקול ספירת הח"כים בסיבוב השני. 119 הצביעו, שלושה פתקים היו לבנים", הציג אדלשטיין את הנתונים. כשהכריז יו"ר הכנסת על ריבלין כמנצח התקשה בנו של ריבלין לעצור את ההתרגשות. "היה הרבה מתח, אני מאד שמח בשבילו הוא עבד קשה והוא אדם ראוי, אין מילים בפי. אין לי ספק שהוא יבכה", אמר יואל ריבלין.

בסיבוב הראשון זכה ריבלין ב-44 מהקולות, פחות ממספר הקולות שצפו לו, בעוד שטרית הפתיע והתחזק כשהשיג 31 קולות. המועמדת ח"כ לשעבר דליה איציק קיבלה 28 מקולות חברי הכנסת, השופטת בדימוס דליה דורנר זכתה ל-13 קולות ואילו הפרופסור דן שכטמן קיבל קול אחד בלבד.

עם קבלת תוצאות הסיבוב הראשון החל סבב התייעצות בסיעות ובמקביל פעילות קדחתנית במסדרונות הכנסת בניסיון להשפיע על חברי הכנסת, שהצביעו למועמדים שהפסידו, להעביר את תמיכתם לריבלין או לשטרית בסיבוב השני.