דליה איציק: מאיר שטרית יכול להיות נשיא מצוין

זוכה הנובל, שקיבל קול אחד בלבד בבחירות לנשיאות, אמר כי איננו מאוכזב מהתוצאות והבהיר: "אינני פוסל את המשך דרכי בפוליטיקה, אך זה לא סביר". יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, שקיבלה 28 קולות, אמרה: "קיבלתי הישג מכובד בלי מפלגה מאחוריי". דורנר: אני חוזרת לשגרת חיי

"הכנסת מנותקת מהציבור", פרופ' שכטמן (יצחק הררי, פלאש 90)

"מאיר שטרית יכול להיות נשיא מצוין בישראל" - כך אמרה בצהריים, לאחר ההפסד, יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, שקיבלה 28 קולות מחברי הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסברתי שאני יכולה להיות נשיאה טובה, קיבלתי הישג מכובד בלי מפלגה מאחוריי. אני מכבדת את הכנסת ואת ההחלטה".

"אני חושבת שמוסד הנשיאות ספג מכה קשה וכל מי שייבחר יצטרך לטפל גם בנושא הזה", הוסיפה איציק. "אני רוצה לאחל לשני המתמודדים שהכול יתנהל קשורה ולומר שמאיר שטרית יכול להיות נשיא מצוין בישראל. מסלול חייו והניסיון יכולים להפוך אותו לנשיא של כל מדינת ישראל. אני חושבת שהוא יהיה נשיא יוצא דופן".

"הישג מכובד", דליה איציק (דוברות הכנסת)
זוכה הנובל פרופ' דן שכטמן הגיע אחרון בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות עם קול אחד בלבד. אחרי ההפסד הצורב הוא בחר לתלות את האשם בניתוק של נבחרי הציבור: "התוצאות מראות יפה מאד עד כמה הכנסת מנותקת מהציבור, בצורה שלא דמיינתי - זה פנטסטי".

שכטמן אמר כי הוא מרגיש נפלא: "אני לא נוטר טינה לאף אחד". הוא ציין כי "תוצאה כזו טובה לא יכולתי לשער" והסביר כי הפסדו מדגים את הניתוק בין רצון העם להתנהלות הפוליטיקאים. כשנשאל האם דרכו בפוליטיקה רק החלה ענה שכטמן: "אני מחפש את האתגר הבא, אינני פוסל את המשך דרכי בפוליטיקה, אך הסיכוי לכך הוא נמוך".

מוקדם יותר היום, אמר שכטמן כי הוא מצפה לחזור לביתו בחיפה כנשיא: "הרבה ח"כים אמרו לי בארבע עיניים כי הם יתמכו. כמה? נחיה ונראה".

"חוזרת לשגרת חיי". דורנר

המועמדת דליה דורנר, שקיבלה 13 קולות, אמרה כי היא לא מאוכזבת. "אני מאחלת לנשיא שייבחר הצלחה גדולה ואני חוזרת לשגרת חיי למועצת העיתונות ולקדם פעילות ציבורית וזכויות אדם ", ציינה. "אלה החיים ואני מקבלת את זה ברוח טובה, אולי בפעם הבאה זה יקרה ותיבחר אישה". היא הדגישה כי שני המועמדים ראויים מאוד.

מספירת הקולות בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות עלה כי 44 ח"כים הצביעו לראובן (רובי) ריבלין ו-31 למאיר שטרית, שייאבקו בסיבוב השני על התואר הנשיא ה-10 של ישראל. דליה איציק קיבלה 28 קולות, השופטת בדימוס דליה דורנר זכתה ב-13 קולות וח"כ אחד בלבד הצביע לפרופ' דן שכטמן.

התחזקותו של שטרית התרחשה ככל הנראה לאחר שקולות רבים של חברי כנסת שהתכוונו להצביע לבנימין (פואד) בן אליעזר, שפרש מהמרוץ בשל החקירה, העבירו את קולותיהם לשטרית. בנוסף, נראה כי רבים מחברי הכנסת ממפלגת ש"ס תמכו אף הם בשטרית.