הנשיא העשירי של מדינת ישראל - ראובן ריבלין: "איש של כולם, איש של העם"

בתום מרוץ מלא תהפוכות נבחר מועמד הליכוד לנשיא ה-10 וזכה לתמיכה של 63 קולות מול 53 למאיר שטרית. ריבלין בנאום הניצחון: "מהיום איני איש של אף מפלגה". הוא פנה לשטרית: "איזה פייט נתת"

בתום מרוץ מותח במיוחד יש נשיא עשירי למדינת ישראל. חברת הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ניצח את חבר הכנסת מאיר שטרית בסיבוב השני במרוץ לנשיאות והפך לאזרח מספר 1 של מדינת ישראל. בעוד ריבלין זכה ב-63 מקולות חברי הכנסת, קיבל שטרית 53 קולות בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעה קלה לאחר הבחירות, התייצב המנצח הגדול - ראובן (רובי) ריבלין - בטרקלין שאגאל בכנסת ונשא את נאום הניצחון. "היום הגענו לסופה של מערכת בחירות קשה ומטלטלת", פתח ריבלין את דבריו. "אמון הציבור בהליך בחירת הנשיא ספג מכה קשה. מחובתנו - הכנסת ומוסד הנשיאות - לשקמו ולהשיבו. אני מאחל לחבריי המועמדים שימשיכו לשרת את הציבור באמונה". בפנייה ישירה למועמד מולו התמודד בסיבוב השני אמר ריבלין: "חברי מאיר שטרית, איזה פייט נתת".

הנשיא הנבחר (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

"כנסת ישראל הייתה עבורי בית. מה גדולה אהבתי אליו וגם אליכם - יושביו ועובדיו. שבע כנסות ישבתי כאן בבית הזה. בשתיים מהן הייתה לי הזכות לעמוד בראשו, ולשמור מכל משמר על מהלכו התקין של הוויכוח, סם החיים של הדמוקרטיה הישראלית".

משוחח עם הנשיא היוצא

"היום אני מתחיל תהליך של פרידה מהמקום שהיה לביתי", אמר הנשיא הנבחר בדמעות. "חבריי וחברותיי, זכיתי היום באמונכם ובאמון הציבור בישראל דרככם. האמון שנתתם בי מחייב אותי להשיל מעליי את גלימת הפוליטיקה, ואני הייתי פוליטיקאי שנים רבות. אינני איש של תנועה ברגע זה, אני איש של כולם, אני איש העם".

"אני מתחיל את דרכי לבית אחר, לא רחוק מכאן. זה יהיה בית לישראלים כולם, שדלתו פתוחה. אני מודה לאלה שבחרו בי, מקווה לעמוד בציפיות תומכיי ולהפיג את כל חששות מתנגדיי. אני מודה לכל מי שליווה אותי בדרך לכאן - אנחנו מוכיחים שגם בתהום פעורה אפשר לחיות בישראל יחד".

הנשיא הנבחר ורה"מ

"הרשו לי לברך גם את מי שתכהן בעוד חודשיים כגברת הראשונה של ישראל", פנה ריבלין לאשתו נחמה. "אזרחי ישראל, הריני עומד בפניכם נוכח גודל השליחות וכובד האחריות בענווה, ענווה אמיתית של ירושלמי. תחי הדמוקרטיה הישראלית, תחי מדינת ישראל!".

רה"מ: "איש ארץ ישראל והאזרח הראשון"

מלבד דברי המנצח, העיניים היו נשואות לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבמשך תקופה ארוכה מיאן להביע תמיכה פומבית בריבלין. "אנחנו מכירים ומוקירים את הדרך הארוכה שעשית, שאביך ז"ל עשה", פתח נתניהו. "אמרת שהוא קבור בהר הזיתים, משם השקפת פעמים רבות על ירושלים. אתה איש ירושלים ואיש ארץ ישראל והאזרח הראשון של מדינת ישראל".

מרים כוסית

"כאיש ארץ ישראל וכאזרח הראשון עומדות בפניך שתי משימות גדולות מאוד: ללכד את העם על חלקיו ושכבותיו ולייצג את מדינת ישראל כלפי העולם", המשיך רה"מ. "זו המדינה המאותגרת ביותר בעולם. הצלחנו לפתח את המדינה ולבנות אותה לתפארת, אבל אי אפשר לנוח על זרי הדפנה. אתה תעשה כל מה שביכולתך כנשיא המדינה ואני מבטיח לך שכראש ממשלה, שבא מרקע דומה, אעשה את אותו הדבר. אני רוצה לברך אותך כנשיא הבא של מדינת ישראל".

הנשיא המכהן שמעון פרס בירך את ריבלין בטלפון לרגל ניצחונו בבחירות. "אתה ראוי לתפקיד ואני שמח על כך. אני עומד לרשותך מרגע זה, כדי להעביר את התפקיד בצורה ראויה ודמוקרטית".

הפסיד בסיבוב השני. שטרית

יושב ראש הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין שיבח את חברי הכנסת על הליך הבחירה ובירך בחמימות את הנשיא הנבחר. "הכנסת בחרה בך היום לתפקיד הרם של נשיא מדינת ישראל והביעה אמונה ביכולתך לשמש כסמל ודוגמה בחברה הישראלית", אמר אדלשטיין.

"חכמינו לימדו אותנו שתפקיד ציבורי הוא לא שררה אלא עבדות, למען הציבור ובשמו", הוסיף יו"ר הכנסת. "ברצוני לברך אותך בברכה השמורה לראשי העם - ברוך שחלק מכבודו לבשר ודם. הוכחת שלא רק המעז מנצח אלא גם המתמיד וזה שדבק במטרה. אני מאחל לך שתמשיך ללכד את העם ושנפעל ביחד לאחדות העם".

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג בירך גם הוא את הנשיא הנבחר באירוע החגיגי. "אני משוכנע שתהיה נשיא נפלא, מאחד, מלכד, שתהיה אוזן קשבת גם למי שדעותיו לא כשלך, שתביא לנו גאווה כחברה וכמדינה", אמר הרצוג. "אני יכול לומר בשם האופוזיציה: יחי אדוני הנשיא, ברכתנו שלוחה לך, עלה והצלח".

"לא כועס על אף אחד"

נשיא מדינת ישראל בסלפי (יפלאש 90, יונתן סינדל, מרים אלסטר)
"הדבר הראשון שאעשה זה להודות לחבריי האמיתיים, שחשבו שראוי לבחור אותי ואני חושב שגם שמעו את רחשי הלב של הציבור", אמר ריבלין בשיחה עם חדשות 2 מיד לאחר הזכייה וזכה לחיבוקים מחבריו בליכוד. לנוכח מערכת היחסים העכורה בינו לבין ראש הממשלה נתניהו, הדגיש הנשיא הנבחר כי הוא "לא כועס על אף אחד".

מי שהפסיד את כרטיס הכניסה לבית הנשיא, ח"כ מאיר שטרית איחל לו בהצלחה. "אני רוצה לברך את הנשיא הנבחר. התחבקנו והתנשקנו עוד קודם ואנחנו חברים טובים. הוא מועמד ראוי ואני מאחל לו הצלחה לטובת עם ישראל".

נתניהו: "איש המחנה הלאומי נבחר"

ריבלין והמועמד שפרש, לפני ההצבעה (פלאש 90, מרים אלסטר)
שטרית העריך כי חברי כנסת שתמכו בו בסיבוב הראשון העבירו את תמיכתם לריבלין בסיבוב השני. "את הקולות סופרים ביציאה מהקלפי ולא בכניסה. הם בחרו", אמר. "נולדתי ב-10.10 ואם הייתי נבחר הייתי הנשיא העשירי".

ראש הממשלה נתניהו, שהתחמק לאחרונה מהצהרות תמיכה פומביות בריבלין, בירך אותו על בחירתו לנשיאות. "איש הליכוד ואיש המחנה הלאומי נבחר", כתב נתניהו בהודעה רשמית. "אני מצפה לעבוד עמו בשיתוף פעולה".‎

שכטמן. זכה לקול 1 (יצחק הררי, פלאש 90)

עם סיום ספירת הקולות בסיבוב השני מסר יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין את התוצאות. "ועדת הקלפי מסרה את פרוטוקול ספירת הח"כים בסיבוב השני. 119 הצביעו, שלושה פתקים היו לבנים", הציג אדלשטיין את הנתונים. כשהכריז יו"ר הכנסת על ריבלין כמנצח התקשה בנו של ריבלין לעצור את ההתרגשות. "היה הרבה מתח, אני מאד שמח בשבילו הוא עבד קשה והוא אדם ראוי, אין מילים בפי. אין לי ספק שהוא יבכה", אמר יואל ריבלין.

איציק ביקשה להעביר תמיכה לשטרית (דוברות הכנסת)

בסיבוב הראשון זכה ריבלין ב-44 מהקולות, פחות ממספר הקולות שצפו לו, בעוד שטרית הפתיע והתחזק כשהשיג 31 קולות. המועמדת ח"כ לשעבר דליה איציק קיבלה 28 מקולות חברי הכנסת, השופטת בדימוס דליה דורנר זכתה ל-13 קולות ואילו הפרופסור דן שכטמן קיבל קול אחד בלבד - כולם יצטרכו להגיד בינתיים שלום לחלום הנשיאות.

"אמרתי שההערכה שלי היא שאקבל 30 קולות, לא טעיתי בהרבה והפרשנים אכלו את הכובע", אמר שטרית לאחר תוצאות הסיבוב הראשון והיה אופטימי: "אני מעריך שאנצח את הסיבוב השני. לפי המספרים שאני ספרתי אזכה לרוב".

מי הצביע למי בסיבוב השני?

עם קבלת תוצאות הסיבוב הראשון החל סבב התייעצות בסיעות ובמקביל פעילות קדחתנית במסדרונות הכנסת בניסיון להשפיע על חברי הכנסת, שהצביעו למועמדים שהפסידו, להעביר את תמיכתם לריבלין או לשטרית בסיבוב השני.

הרגע העצוב של פואד (יונתן סינדל, פלאש 90)

באופוזיציה לא התקבלה החלטה משותפת של הסיעות. יושבת ראש מרצ חברת הכנסת זהבה גלאון הודיעה כי חברי סיעתה יתמכו במועמד מאיר שטרית בסיבוב השני, למעט אילן גילאון שיצביע שוב לראובן ריבלין. "השקפת העולם המדינית שלו תואמת את שלנו, יש לי הערכה לריבלין אבל בבית הנשיא צריך לשבת אדם שלא ידבר כל היום על ארץ ישראל השלמה", הסבירה. ‎

חברי סיעת יהדות התורה החליטו בתום התייעצות לתמוך בראובן ריבלין בסיבוב השני - זאת לאחר שחלקם תמכו במועמדים אחרים בסיבוב הראשון. בש"ס הכריזו על חופש הצבעה, למרות זאת ח"כ אלי ישי אמר: "המלצתי בפני חבריי להצביע עבור ח"כ ראובן ריבלין".

המועמדת דליה איציק נכנסה לחדרו של שטרית וביקשה כי כל מי שהצביעה עבורה - יעביר את תמיכתו למאיר שטרית. "סברתי שאני יכולה להיות נשיאה טובה, קיבלתי הישג מכובד בלי מפלגה, הקמפיין היה נקי. אני מכבדת את הכנסת ואת ההחלטה", ציינה איציק לאחר הסיבוב הראשון. "אני רוצה לאחל לשני המתמודדים, שהכול יתנהל כשורה ולומר שמאיר שטרית יכול להיות נשיא מצוין בישראל".

יושב ראש סיעת יש עתיד חבר הכנסת עפר שלח הודיע כי סיעתו לא תתמוך באופן גורף באף אחד מהמועמדים לנשיאות בסיבוב השני. "שניהם חברי כנסת מהקואליציה וצריך לחשוב גם על היום שאחרי", אמר שלח.‎