נתניהו נגד ללפיד: "אסור שחוסר ניסיון יוביל לתכנית פזיזה"

ראש הממשלה תוקף את יו"ר יש עתיד השר לפיד שהציג אמש תכנית מדינית שכוללת פינוי יישובים, הקפאת בנייה ומו"מ. "אני לא עוסק בפרשנות מדינית", אמר נתניהו. "אני עוסק בשמירה על ביטחון האזרחים"‎

יום לאחר נאומו המדיני החריף של יו"ר יש עתיד השר יאיר לפיד, בו קרא להגיע למו"מ עם גבולות ברורים ולהקפאת בנייה, השיב לו היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקיצה במהלך ישיבת סיעת הליכוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילה בחר לצטט דברים שאמר לפיד בנאום באוניברסיטת אריאל עם כניסתו לחיים הפוליטיים: ''אסור לנו לחזור על הטעות ההיסטורית של השמאל הישראלי שתמיד מודיע מראש על מה הוא מוכן לוותר וגורם לכך שהפלסטינים רק רוצים עוד ועוד. לא כך מנהלים משא ומתן, בטח לא באזור שלנו".

אז המשיך ראש הממשלה ועקץ: "אכן, אסור שחוסר ניסיון במשא ומתן וחוסר ניסיון בביטחון יובילו לתכנית פזיזה שהתוצאה שלה תהיה כמו זו של הנסיגה החד צדדית מעזה".

נתניהו הוסיף כי הוא אינו עוסק בפרשנות מדינית. "אני מופקד ועוסק בשמירה על בטחונים של אזרחי ישראל", אמר. "לכן, אל מול ההצהרות השונות, אני אמשיך להוביל את מדינת ישראל באחריות, בשיקול דעת, תוך שמירה על מדינת ישראל ואזרחיה".

"עוד נאום". בנט, ארכיון (חן גלילי)

"עוד נאום"

גם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט לא נשאר חייב אל מול אמירותיו של לפיד. "אתמול העברנו בממשלה, לאחר מאבק לא פשוט, את חוק המחבלים", אמר בפתח ישיבת סיעתו. "זו השורה התחתונה של הממשלה הנוכחית. אפשר לשאת עוד נאום, ועוד אמירה, ועוד תכנית. לקרוא לזה במילים היפרדות, התנתקות, התכנסות או היכנעות - השורה התחתונה חשובה: אנחנו עושים, ומי שרוצה לדבר - שידבר".

בנט תקף גם את לבני על דבריה וביקש להגן על תכניתו המדינית. "אני שומע שראש מפלגה אחת אמרה אתמול שאנחנו מהפנטים את העם סביב ההתנחלויות, ראש מפלגה אחרת אמר שהתכנית שלנו לא ציונית וראש מפלגה שלישית אמר שזה לא ריאלי. ואני אומר: אתם תמשיכו לתקוף אותנו ואנחנו נמשיך לעשות בדיוק מה שטוב לעם ישראל ומה שהבטחנו לבוחרינו".

"על ישראל לשרטט גבולותיה" (חדשות 2)

תכנית לפיד

אתמול במהלך נאום בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי פרש לפיד את משנתו המדינת וקרא להגיע למשא ומתן עם הפלסטינים עם מפת גבולות ברורה אותה תקבע ישראל. "אנחנו יכולים לשנות את ההיסטוריה, אבל לא את הגיאוגרפיה", אמר לפיד. "השטח אינו עומד להשתנות. אין שום סיבה להמשיך להתחמק מהצורך לשרטט את גבולותיה העתידיים של מדינת ישראל. לסיבוב הבא של המשא ומתן ישראל צריכה להגיע עם מפות מפורטות".

לפיד איים כי לא יישב בממשלה שתספח יישובים באופן חד-צדדי. "אם יהיה נסיון לספח אפילו יישוב אחד באופן חד צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה - היא תפיל אותה", קרא.

יו"ר יש עתיד המשיך והציג תכנית מדינית בשלושה שלבים. "בשלב הראשון, 'שלב ההיערכות', תיסוג ישראל משטחים שאינם מחייבים פינוי ישובים, תוך שהיא שומרת על זכותה לפעילות בטחונית בכל שטחי הרשות", פירט. "מהלך זה יתבצע תוך כדי הקפאת בניה מחוץ לגושי ההתיישבות".

את השלב השני כינה: שלב בניית האמון. "בשלב זה תתכנס ישראל לגושי היישובים תוך פינוי ההתנחלויות המבודדות", הסביר. "ישראל תשמור גם בשלב השני על זכותה לפעילות בטחונית בשטחי הרשות בעודה פורסת את סידורי הבטחון החדשים בתיאום עם האמריקאים. במהלך שלב זה יתקיימו שיחות ישירות בתיווך אמריקאי, ברמאללה ובירושלים, על גבולות הקבע".

יו"ר יש עתיד הציג את השלב השלישי בתכניתו, "שלב ההתאמות" והסביר: "בשלב זה יבוצעו התאמות הגבול האחרונות בין שתי המדינות, כולל חילופי שטחים ויחלו השיחות בנושאי הלבה".