משאל הנשיאות: במי יבחרו הח"כים לנשיא המדינה?

מחר הם ישלשלו פתק עם שם המועמד המועדף עליהם לתפקיד הנשיא העשירי. שעות ספורות לפני בדקנו עם כל חברי הכנסת למי ייתנו את קולם. התשובות וההתחמקויות לפניכם

המתמודדים לנשיאות. מ-5 ייצא נשיא (חדשות 2)

120 ח"כים, נשיא אחד: בעוד שעות ספורות, לאחר מרוץ סבוך, פתלתל ורווי יצרים, הם סוף סוף יעמדו מאחורי הפרגוד במליאת הכנסת ויכריעו מי יהיה הנשיא העשירי של מדינת ישראל. פחות מיממה לפני שיבחרו את האזרח מספר אחת, שאלנו את חברי הכנסת למי הם מתכוונים להצביע - והתוצאות מובאות כאן לפניכם, במשאל הנשיאות הגדול של חדשות 2 Online. מי המועמד המוביל? מי קיבל תמיכה מפתיעה? מי התחזק בעקבות פרישת בן אליעזר? מי לא זכה ולו לקול אחד? והאם הח"כים באמת יצביעו כמו שאמרו שיצביעו? פרויקט מיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשאל המיוחד שערכנו, שעודכן בהתאם לפרישתו הדרמטית של מועמד מפלגת העבודה, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר בסוף השבוע האחרון, עמדו לבחירה חמשת המועמדים הסופיים לתפקיד: ח"כ ראובן (רובי) ריבלין - מועמד הליכוד, ח"כ מאיר שטרית - מועמד התנועה, יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, השופטת בדימוס דליה דורנר וחתן פרס נובל לכימיה פרופ' דן שכטמן.

שאלנו את חברי הכנסת למי הם מתכוונים להצביע, להבדיל מהבעת תמיכה בלבד שאינה מחייבת. והתשובות? רבות ומגוונות, חלקן אף מפתיעות - אך משקפות תמונה ברורה, לפחות למראית עין.

ראובן ריבלין - המועמד שזוכה לתמיכה הגדולה ביותר

המועמד המוביל במשאל, זה שאמור להיבחר לתפקיד נשיא המדינה העשירי על פי תשובות השרים וחברי הכנסת ולרשת את מקומו של שמעון פרס במשכן הנשיא בסוף החודש הבא, הוא ח"כ ראובן (רובי) ריבלין. מועמד הליכוד ויו"ר הכנסת לשעבר, שזו התמודדותו השנייה לתפקיד, זוכה לתמיכה של כרבע מחברי כנסת על פי המשאל - בהם גם ראש הממשלה נתניהו, שהביע את תמיכתו בו בשלב מאוחר למדי של המרוץ, ולאחר שניסה עד הרגע האחרון לאתר מועמד חלופי.

בין הח"כים שהצהירו על תמיכה גלויה ומלאה בריבלין: שרים בכירים בליכוד כמו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שר התחבורה ישראל כץ, שר הפנים גדעון סער, שר התקשורת גלעד ארדן והשר לענייני מודיעין, יובל שטייניץ. גם השר עוזי לנדאו, חבר ישראל ביתנו, הביע תמיכה בריבלין - זאת בניגוד לעמדת ראש מפלגתו, שר החוץ אביגדור ליברמן. בריבלין תומכים גם חברים נוספים בליכוד, בהם סגני השרים חוטובלי ואקוניס, יו"ר ועדת החוץ והביטחון זאב אלקין, וחברי הכנסת חיים כץ, דני דנון, מירי רגב ומשה פייגלין.

ח"כ ראובן ריבלין


לתומכי ריבלין הצטרפו גם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, השרים אורי אריאל ואורי אורבך - ויחד עמם כמעט כל חברי המפלגה, בהם סגן השר אלי בן דהן, הח"כים אורית סטרוק, יוני שטבון, שולי מועלם-רפאלי ומוטי יוגב. יו"ר הסיעה איילת שקד מסרה כי היא נוטה לתמוך במועמדותו של ריבלין.

איש הימין ריבלין זוכה לתמיכה מפתיעה במיוחד גם בקרב חברי כנסת שלא מזוהים כלל עם עמדותיו הפוליטיות: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה) הודיעה פומבית שתתמוך בו ואף טענה כי הוא האדם הראוי והמתאים ביותר לתפקיד. אליה הצטרף גם חברה למפלגה, ח"כ מיקי רוזנטל, לאחר פרישת בן אליעזר. גם ח"כ אילן גילאון (מרצ) וח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הודיעו שישלשלו לקלפי פתק ועליו שמו של יו"ר הכנסת לשעבר מהליכוד, וכך גם ח"כ בועז טופורובסקי.

המרוויחים מפרישת בן אליעזר: דורנר ושטרית

עד לפרישת בן אליעזר מהמרוץ בשבת האחרונה, היה ותיק חברי הכנסת ממוקם במקום השני במשאל, לאחר שזכה לתמיכת כמעט כל חברי סיעתו (14 במספר, למעט ח"כ יחימוביץ', שכאמור הכריזה על תמיכה בריבלין) וזכה גם לתמיכה במרצ ובקרב ח"כים חרדים.

השופטת בדימוס דליה דורנר


אלא שבעקבות הפרישה, קראה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, לתמוך במועמדותה של השופטת בדימוס דליה דורנר לנשיאות - עמדה שאימצו כמעט כל חברי הכנסת של מרצ, בהם ניצן הורוביץ, תמר זנדברג, מיכל רוזין ועיסאווי פריג'. ח"כ אילן גילאון, כאמור, הודיע זה מכבר שיצביע לריבלין. לתומכי דורנר הצטרפה גם ח"כ יפעת קריב (יש עתיד), שהודיעה שתצביע לה.

מועמד נוסף שזוכה למדד תמיכה זהה לזה של דורנר - לפחות על פי תוצאות המשאל שערכנו - הוא ח"כ מאיר שטרית. חבריו למפלגת התנועה, בהם גם השרים לבני ופרץ, הכריזו כי יתמכו בו ויחד איתם גם חברי הכנסת דוד צור ועמרם מצנע. ח"כ אלעזר שטרן, אף הוא חבר התנועה, לא מתכוון לחשוף את הצבעתו - ולא ברור האם בכוונתו לתמוך בשטרית.

ח"כ מאיר שטרית


חבר הכנסת הוותיק צפוי להשיג תמיכה גם מגיסו, שר הרווחה מאיר כהן ממפלגת יש עתיד - מה שעשוי להבטיח לו קולות גם מהמפלגה השנייה בגודלה בכנסת, בה הוכרז על חופש הצבעה. ייתכן מאוד כי עקב פרישת בן אליעזר, שטרית יזכה לתמיכה גם בקרב חברי כנסת חרדים שהתכוונו לתמוך בפואד במקור.

יש עתיד, אין מועמד מוסכם: חברי כנסת רבים עוד מתלבטים

חברי כנסת רבים שנשאלו לאיזה מועמד הם מתכוונים להעניק את קולם בקלפי ביום הבחירות, מסרו כי עדיין לא החליטו במי בחמשת המועמדים הנותרים הם תומכים. רוב הח"כים שהשיבו שטרם החליטו וכי נראה שיעשו זאת רק ברגע האחרון היו מקרב חברי יש עתיד: הח"כים קארין אלהרר, דב ליפמן, ושמעון סולומון. לקולות הצפים מצטרפים גם קולותיהם של מי שהיה אמור להתמודד ופרש - השר סילבן שלום ויו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין.

שני חברי הכנסת של קדימה, שאול מופז וישראל חסון, טרם החליטו אף הם במי לתמוך - זאת על אף שחברת המפלגה והח"כית לשעבר מטעמה, דליה איציק, מתמודדת לתפקיד - ואף נחשבת מועמדת בעלת סיכויים גבוהים להיבחר. השניים אף הגישו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בקשה לדחות את הבחירות בשל מה שכינו "קרב פוליטי, אישי ומכוער".

ח"כ לשעבר דליה איציק


בסיס התמיכה העיקרי באיציק, כפי שבא לידי ביטוי גם במשאל, הוא בעיקר בקרב חברי ישראל ביתנו, בה הוכרז חופש הצבעה: יו"ר המפלגה ושר החוץ, אביגדור ליברמן, אמנם השיב שטרם החליט במי לתמוך, אולם ההערכה המובילה היא שיעניק את קולו לדליה איציק. גם השרה סופה לנדבר וסגנית השר פאינה קירשנבאום הכריזו כי יצביעו לאיציק.

"ההצבעה לנשיא? מעדיפים שתישאר חשאית"

חברי כנסת נוספים שהצבנו בפניהם את השאלה המכרעת, הצהירו כי החליטו למי הם מצביעים - וכי מתוקף היותה של ההצבעה חשאית, הם לא מתכוונים להכריז למי יצביעו מאחורי הפרגוד. ביניהם שר האוצר ויו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, סגנו מיקי לוי, השרה יעל גרמן, השר יעקב פרי וח"כים נוספים מהסיעה: עפר שלח, רינה פרנקל, יואל רזבוזוב, פנינה תמנו-שטה ורות קלדרון.

התמידו אף הם בסירובם לחשוף את הצבעתם הצפויה: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שמסר כי מתוקף תפקידו אינו מעוניין להביע עמדה פומבית, שר החקלאות יאיר שמיר (ישראל ביתנו) וח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).

פרופ' דן שכטמן


חבר כנסת אחד אף תומך בביטול מוסד הנשיאות - ובשל כך, אינו מתכוון להצביע: ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי). גם ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אינו מתכוון לממש את זכותו לבחור בנשיא המדינה - וישהה בחו"ל.

זוכה הנובל לא זכה ולו לקול אחד

על פי תוצאות המשאל, אף לא אחד מחברי הכנסת הביע תמיכה במועמד נוסף על התפקיד היוקרתי, זוכה פרס נובל ששואף להחליף את זוכה הנובל שמעון פרס במשכן הנשיא: דן שכטמן.

הפרופסור מהטכניון עשוי, כמובן, לזכות בקולות מחברי הכנסת ברגע האמת, אולם אף אחד מהם לא הצהיר בגלוי על תמיכה בו - הן במסגרת המשאל שערכנו ובכלל.

וזו תמונת המצב נכון להערב בקרב חברי הכנסת שהסכימו לחשוף את בחירתם:

29 תומכים בריבלין

8 תומכים בדורנר

6 תומכים בשטרית

2 תומכים באיציק

0 תומכים בשכטמן

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, איתי עמיקם וגלעד לוי

רשימת ההצבעות המלאה:

אבי וורצמן - מסרב לחשוף
אביגדור ליברמן - מסרב לחשוף
אבישי ברוורמן - לא ניתן היה להשיג את תשובתו עד לפרסום הידיעה
אברהם מיכאלי - מסרב לחשוף
אופיר אקוניס - ריבלין
אורי אורבך - ריבלין
אורי אריאל - ריבלין
אורי מקלב - טרם החליט
אורית סטרוק - ריבלין
אורלי לוי-אבקסיס - מסרבת לחשוף
אחמד טיבי - מסרב לחשוף
איברהים צרצור - לא ניתן היה להשיג את תשובתו עד לפרסום הידיעה
איילת שקד - נוטה להצביע לריבלין
אילן גילאון - ריבלין
איציק שמולי - טרם החליט
איתן כבל - טרם החליט
אלי בן-דהן - ריבלין
אלי ישי - מסרב לחשוף
אלעזר שטרן - מסרב לחשוף
אמנון כהן - טרם החליט
אראל מרגלית - מסרב לחשוף
אריאל אטיאס - מסרב לחשוף
אריה דרעי - מסרב לחשוף
באסל גטאס - טרם החליט
בועז טופורובסקי - ריבלין

בנימין (פואד) בן-אליעזר - מסרב לחשוף
בנימין נתניהו - ריבלין
ג'מאל זחאלקה - טרם החליט
גדעון סער - ריבלין
גילה גמליאל - מסרבת לחשוף
גלעד ארדן - ריבלין
דב חנין - טרם החליט
דב ליפמן - טרם החליט
דוד אזולאי - טרם החליט
דוד צור - שטרית
דוד רותם - מסרב לחשוף
דני דנון - ריבלין
זאב אלקין - ריבלין
זבולון כלפה - לא יצביע
זהבה גלאון - דורנר
חיים כץ - ריבלין
חיליק בר - טרם החליט
חמד עמאר - מסרב לחשוף
חנא סוייד - טרם החליט
חנין זועבי - טרם החליטה
טלב אבו עראר - טרם החליט
יאיר לפיד - מסרב לחשוף
יאיר שמיר - מסרב לחשוף
יואל רזבוזוב - מסרב לחשוף
יובל שטייניץ - ריבלין
יולי יואל אדלשטיין - מסרב לחשוף
יוני שטבון - ריבלין
יעל גרמן - מסרבת לחשוף
יעקב אשר - מסרב לחשוף
יעקב ליצמן - ריבלין
יעקב מרגי -איציק
יעקב פרי - מסרב לחשוף
יפעת קריב - דורנר
יצחק אהרונוביץ - מסרב לחשוף
יצחק בוז'י הרצוג - טרם החליט
יצחק וקנין - מסרב לחשוף
יצחק כהן - מסרב לחשוף
יריב לוין - טרם החליט
ישראל אייכלר - מסרב לחשוף
ישראל חסון - טרם החליט
ישראל כץ - ריבלין
לימור לבנת - מסרבת לחשוף
מאיר כהן - נוטה לתמוך בשטרית
מאיר פרוש - לא יצביע
מאיר שטרית - שטרית
מוחמד ברכה - טרם החליט
מיכל בירן - טרם החליטה
מיכל רוזין - דורנר
מיקי לוי - מסרב לחשוף
מיקי רוזנטל - ריבלין
מירי רגב - ריבלין
מנחם אליעזר מוזס - מסרב לחשוף
מסעוד גנאיים - מסרב לחשוף
מרב מיכאלי - טרם החליטה
מרדכי (מוטי) יוגב - ריבלין
משה גפני - מסרב לחשוף
משה זלמן פייגלין - ריבלין
משה יעלון - ריבלין
משה מזרחי -דורנר
משולם נהרי - מסרב לחשוף
נחמן שי - מסרב לחשוף
ניסן סלומינסקי - מסרב לחשוף
ניצן הורוביץ - דורנר
נסים זאב - טרם החליט
נפתלי בנט - ריבלין
סופה לנדבר - מסרבת לחשוף
סילבן שלום - טרם החליט
סתיו שפיר -דורנר
עדי קול - טרם החליטה
עוזי לנדאו - ריבלין
עיסאווי פריג' - דורנר
עליזה לביא - מסרבת לחשוף
עמיר פרץ - שטרית
עמר בר-לב - מסרב לחשוף
עמרם מצנע - שטרית
עפו אגבאריה - טרם החליט
עפר שלח - מסרב לחשוף
פאינה קירשנבאום - איציק
פנינה תמנו-שטה - טרם החליטה
צחי הנגבי - לא ניתן היה להשיג את תשובתו עד לפרסום הידיעה
ציפי חוטובלי - ריבלין
ציפי לבני - שטרית
קארין אלהרר - טרם החליטה
ראובן ריבלין - ריבלין
רוברט אילטוב - מסרב לחשוף
רונן הופמן - טרם החליט
רות קלדרון - מסרבת לחשוף
רינה פרנקל - מסרבת לחשוף
שאול מופז - טרם החליט
שולי מועלם-רפאלי - ריבלין
שי פירון - מסרב לחשוף
שלי יחימוביץ` - ריבלין
שמעון אוחיון - טרם החליט
שמעון סולומון - טרם החליט
תמר זנדברג - דורנר