הבוקר יוכרע גורל הבחירות לנשיאות: התנגדות לדחייתן בכנסת

אחרי הפרישה הדרמטית של בן אליעזר מהמרוץ אתמול, צפוי יו"ר הכנסת אדלשטיין להיפגש היום עם היועץ המשפטי של המשכן ועם גורמים נוספים להתייעצויות ויחליט אם לקיים הבחירות לנשיאות במועד, שנקבע למחרתיים. אדלשטיין ניסה להוביל מהלך של דחיית הבחירות, אולם ההתנגדות לכך בכנסת גדולה למדי

מי יכהן במשכן? (חדשות 2)

בעוד 48 שעות אמורות להיערך הבחירות לנשיאות המדינה, אלא שגם זמן קצר כל כך לפני - גורל ההליך עדיין מוטל בספק: לאחר פרישתו הדרמטית של ח"כ בנימין (פואד) בן-אליעזר אתמול בעקבות החשדות נגדו, צפוי להיפגש היום (א') יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עם גורמים שונים והיועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, ולאחר מכן יחליט האם לקיים את הבחירות במועדן, יום שלישי הקרוב, או לדחות את ההצבעה על זהות הנשיא ה-10. אתמול שני שרים קראו לאדלשטיין לקיים את הבחירות במועדן בכל זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש ניסה אדלשטיין להוביל יוזמה של הרגע האחרון לדחות את הבחירות, לא ברור אם עקב רצונו של ראש הממשלה לעשות כן. עם זאת, נראה כי היוזמה להזזתן לא תצא אל הפועל - זאת עקב התנגדות בקרב רוב הסיעות בכנסת, בהן יש עתיד והתנועה. עקב כך, נראה כי הבחירות לנשיאות יתקיימו מחרתיים, וכי לקו הגמר יגיעו חמשת המועמדים האחרונים. פרישתו של בן אליעזר מהמרוץ, שמן הסתם תחזק את המועמדים האחרים, עשויה להוביל לכך שתהיה הכרעה כבר בסיבוב הראשון של ההצבעה.

במקביל להחלטה שתתקבל היום בכנסת, מצפים במערכת הפוליטית לשמוע במי צפויים לתמוך חברי הכנסת של העבודה, זאת לאחר שמועמד המפלגה פרש מהמרוץ. ח"כ בן אליעזר היה מועמד העבודה עד אתמול, וכעת על הסיעה להחליט האם הם תומכים במועמד אחר, או מעניקים ל-14 הח"כים של המפלגה (מלבד יחימוביץ', שהודיעה שתצביע לריבלין) חופש הצבעה, בדומה לסיעות ש"ס ויש עתיד. גם יו"ר הכנסת אמר אתמול כי להחלטת חברי סיעת העבודה יהיה משקל בשאלה האם לקיים את הבחירות במועדן.

אמש (שבת) ערכה סיעת העבודה ישיבה בעניין הבחירות לנשיאות, שנמשכה עד אחרי חצות. עם סיומה, הודיע יו"ר המפלגה יצחק (בוז'י) הרצוג כי הוא "מתכוון לקיים התייעצויות ולבדוק האם ניתן לבקש עמדת אופוזיציה אחידה בתהליך הזה". ההערכות הן שהמועמדים מאיר שטרית, דליה איציק ודליה דורנר יזכו לתמיכת חברי הכנסת שהתכוונו להצביע לבן אליעזר.

יקבל ההחלטה היום: יו"ר הכנסת אדלשטיין (יח"צ)

"הכי חשוב זה לשמור על תהליך הבחירות של נשיא המדינה בצורה מכובדת, אחראית ורצינית כפי שעשינו עד כה", הוסיף הרצוג. "עברנו יממה סוערת ומטלטלת: אני רוצה לאחל לחברנו בנימין בן אליעזר שייצא מהצרה והמצוקה שהוא נמצא בה. שוחחתי איתו אתמול לאחר יציאתו מן החקירה ושוחחתי עמו היום ואני חושב שהוא העלה עמדת מפוכחת ואני מכבד את החלטתו".

הרצוג אמר כי "אנחנו עובדים כקבוצה, וחשוב לנו כסיעה להמשיך לקיים הידברות בין כל חברי וחברות הסיעה. לכולם יש עמדה". בסביבתו של הרצוג דיווחו הערב כי כל המתמודדים הנותרים, מלבד ח"כ ריבלין, פנו להרצוג בבקשה להיפגש עמו לנוכח המצב החדש.

ההערכה בכנסת: הבחירות לנשיאות יתקיימו במועדן

למרות ההתפתחויות הדרמטיות האחרונות, גורמים בכירים בכנסת מעריכים כי הבחירות לנשיאות תיערכנה בכל זאת במועדן, יום שלישי הקרוב. שר הפנים גדעון סער, מבכירי הליכוד, הבהיר אמש כי לדעתו "אין כל עילה לדחות את מועד הבחירות לנשיאות", וקרא ליו"ר הכנסת לקיים את הבחירות במועדן. "שוחחתי לפני שעה קלה עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, ואמרתי לו כי כל ניסיון לדחיית הבחירות יעצים את הפגיעה בכנסת, במוסד הנשיאות ובדמוקרטיה הישראלית", כתב אמש שר הפנים סער בעמוד הפייסבוק שלו.

חמשת המועמדים שנותרו במרוץ (חדשות 2)

גם בכיר נוסף בליכוד, השר ישראל כץ, הביע עמדה דומה: "למרות נסיבות פרישתו המצערות של פואד בן אליעזר, אסור לדחות את הבחירות. יש לאפשר לנשיא חדש להתחיל מיד בתפקידו", כתב בעמוד הפייסבוק שלו וציין שיתמוך במועמד המפלגה, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין.

בן אליעזר בהודעת הפרישה: "עשו לי סיכול ממוקד, הייתי המועמד המוביל"

בן אליעזר הודיע אתמול (ש') בצהריים על פרישתו לאחר פתיחת החקירה בעניינו. "מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה. כנראה שעשו לי סיכול ממוקד", טען.

פרש. בן אליעזר (AP)

"ביום שישי, בישורת האחרונה של התמודדות ארוכה, ארבעה ימים לפני ההצבעה בכנסת על תפקיד נשיא המדינה, אשר בכל הצניעות הייתי המועמד המוביל, זומנתי בהתראה של 20 דקות למשטרה לבדוק את מקורות המימון של דירתי. השבתי על כל מה שנשאלתי. ואף התחייבתי לשוב ולגבות את דברי במסמכים והוכחות", אמר פואד בהודעה שפרסם.

"אני שב ומדגיש את מה שאמרתי גם במשטרה וגם באמצעי התקשורת בתקופה האחרונה - כל שקל ששולם לקניית הדירה שקוף וידוע. ב-24 השעות האחרונות חשבתי והתלבטתי רבות מה לעשות. מחד, האם להרים ידיים בניגוד לאופי שלי, ולפרוש מההתמודדות? שכן ההתמודדות לנשיאות היא הסיבה לגל ההשמצות העכור שתוקף אותי.

"מאידך, האם להיכנע ולתת למי שעומד מאחורי הדבר הזה את מבוקשם? ויש גם מי שיגידו, שהפרישה היא הודאה באשמה, דבר שאין בכוונתי לעשות. להפך, אין לי ספק כי בזמן הקרוב האמת תצא לאור".