הערכה: הבחירות לנשיאות - במועד

בתום סבב התייעצויות שהתקיים הערב, מעריכים גורמים בכירים בכנסת כי למרות ההתפתחויות האחרונות הבחירות לנשיאות ייערכו כמתוכנן. מחר יקיים יו"ר הכנסת אדלשטיין דיון ב"מצב החדש". סער: "אין עילה לדחיית הבחירות"

מי יכהן במשכן? (חדשות 2)

גורמים בכירים בכנסת מעריכים כי למרות ההתפתחויות האחרונות, הבחירות לנשיאות תיערכנה במועדן. זאת בתום סבב התייעצויות שהתקיים אמש (שבת). יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, הודיע כי יקיים היום ישיבה "באשר למצב החדש שנוצר במרוץ לנשיאות", אך השר סער, מבכירי הליכוד, הבהיר לו כי "אין כל עילה לדחות את מועד הבחירות לנשיאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"שוחחתי לפני שעה קלה עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, ואמרתי לו כי כל ניסיון לדחיית הבחירות יעצים את הפגיעה בכנסת, במוסד הנשיאות ובדמוקרטיה הישראלית", הוסיף שר הפנים סער.

קודם לכן הודיע אדלשטיין על כינוס ישיבה בעניין עם היועץ המשפטי של הכנסת וגורמים נוספים לאחר פרישתו של ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר מהמרוץ בשל החקירה, ואף בישר ליו"ר האופוזיציה הרצוג כי להחלטה של מפלגת העבודה בנושא יהיה משקל בדיון מחר".

"לפני הפגישה התקשר אליי יו"ר הכנסת אדלשטיין והציג בפניי את עמדתו, ואני מתכוון לפרט בפני חברי וחברות הסיעה מה עלה בשיחה עמו", אמר הרצוג בפתח ישיבת סיעת מפלגת העבודה הערב, ורמז בכך לאפשרות לדחיית ההצבעה במספר ימים - החלטה שתדרוש הליך מזורז.

בתחילת הישיבה הודיע יו"ר המפלגה יצחק (בוז'י) הרצוג כי הוא "מתכוון לקיים התייעצויות ולבדוק האם ניתן לבקש עמדת אופוזיציה אחידה בתהליך הזה". ההערכות הן ששטרית, איציק ודורנר יזכו לתמיכת חברי הכנסת שהתכוונו להצביע לבן אליעזר.

"הכי חשוב זה לשמור על תהליך הבחירות של נשיא המדינה בצורה מכובדת, אחראית ורצינית כפי שעשינו עד כה", הוסיף הרצוג. "עברנו יממה סוערת ומטלטלת: אני רוצה לאחל לחברנו בנימין בן אליעזר שייצא מהצרה והמצוקה שהוא נמצא בה. שוחחתי איתו אתמול לאחר יציאתו מן החקירה ושוחחתי עמו היום ואני חושב שהוא העלה עמדת מפוכחת ואני מכבד את החלטתו".

הרצוג אמר כי "אנחנו עובדים כקבוצה, וחשוב לנו כסיעה להמשיך לקיים הידברות בין כל חברי וחברות הסיעה. לכולם יש עמדה". בסביבתו של הרצוג דיווחו הערב כי כל המתמודדים הנותרים, מלבד ח"כ ריבלין, פנו להרצוג בבקשה להיפגש עמו לנוכח המצב החדש. עוד בטרם הישיבה הבהיר ח"כ איציק שמולי כי "כל האופציות על השולחן, כולל לא להצביע או להימנע".

פרש. בן אליעזר (AP)

בן אליעזר: "הייתי המועמד המוביל"

בן אליעזר הודיע אתמול בצהריים על פרישתו לאחר פתיחת החקירה בעניינו. "מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה. כנראה שעשו לי סיכול ממוקד", טען.

"ביום שישי, בישורת האחרונה של התמודדות ארוכה, ארבעה ימים לפני ההצבעה בכנסת על תפקיד נשיא המדינה, אשר בכל הצניעות הייתי המועמד המוביל, זומנתי בהתראה של 20 דקות למשטרה לבדוק את מקורות המימון של דירתי. השבתי על כל מה שנשאלתי. ואף התחייבתי לשוב ולגבות את דברי במסמכים והוכחות", אמר פואד בהודעה שפרסם.

"אני שב ומדגיש את מה שאמרתי גם במשטרה וגם באמצעי התקשורת בתקופה האחרונה - כל שקל ששולם לקניית הדירה שקוף וידוע. ב-24 השעות האחרונות חשבתי והתלבטתי רבות מה לעשות. מחד, האם להרים ידיים בניגוד לאופי שלי, ולפרוש מההתמודדות? שכן ההתמודדות לנשיאות היא הסיבה לגל ההשמצות העכור שתוקף אותי.

"מאידך, האם להיכנע ולתת למי שעומד מאחורי הדבר הזה את מבוקשם? ויש גם מי שיגידו, שהפרישה היא הודאה באשמה, דבר שאין בכוונתי לעשות. להפך, אין לי ספק כי בזמן הקרוב האמת תצא לאור".

במסגרת החקירה, בודקים במשטרה את החשד שלפיו הופקדו עבור בן אליעזר במשך שנים המחאות בצ'יינג' שכבר נסגר, שממנו הוא משך לכאורה מיליונים ובכך ניסה כנראה לטשטש את העקבות של ההפקדה והמשיכה.

במשרד המשפטים קיוו שבן אליעזר יספק הסבר ולא תידרש חקירה באזהרה, וגם חשבו להציע לו בדיקת פוליגרף כדי שהוא יוכל אפילו לחזור ציבורית למרוץ הנשיא, אך דבר זה לא יצא אל הפועל לבסוף. מנגד, טוען בן אליעזר כי ההלוואה שקיבל חוקית ונעשתה על ידי מנהל עסקיו של נניקשווילי, אך במשרד המשפטים אומרים כי גודל ה"הלוואה" ומועד הפירעון מעוררים תמיהה.

בהמשך החקירה, שצפויה ככל הנראה להימשך מחר, החוקרים יבדקו גם את מקורות המימון של בתיהם של בניו של בן אליעזר, ונכסי נדל"ן אחרים ברשותם, מכיוון שייתכן שחלק מהכספים הועברו למטרות אלו. במשטרה אומרים שמצב בריאותו של בן אליעזר יהיה פקטור חשוב בהמשך החקירה, ובשל כך גם נדחתה החקירה שתוכננה הערב.