בן אליעזר פרש, במי תתמוך העבודה?

סיעת העבודה התכנסה אמש לדיון בנושא אחרי הודעתו הדרמטית של בן אליעזר בעקבות חקירתו באזהרה. הרצוג: "מתכוון לבדוק האם ניתן לבקש עמדת אופוזיציה אחידה בתהליך". היום יקיים יו"ר הכנסת דיון מיוחד בסוגייה

לאחר שח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, מועמד מפלגת העבודה לנשיאות, הודיע היום (שבת) על פרישתו מההתמודדות, התכנסה סיעת העבודה על מנת לדון באפשרויות הניצבות בפני המפלגה. בתחילת הישיבה הודיע יו"ר המפלגה יצחק (בוז'י) הרצוג כי הוא "מתכוון לקיים התייעצויות ולבדוק האם ניתן לבקש עמדת אופוזיציה אחידה בתהליך הזה". בתוך כך, אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין כי שוחח בצאת השבת עם הרצוג ואמר לו כי "להחלטה של מפלגת העבודה בנושא יהיה משקל בדיון מחר". ההערכות הן ששטרית, איציק ודורנר יזכו לתמיכת חברי הכנסת שהתכוונו להצביע לבן אליעזר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לפני הפגישה התקשר אליי יו"ר הכנסת אדלשטיין והציג בפניי את עמדתו, ואני מתכוון לפרט בפני חברי וחברות הסיעה מה עלה בשיחה עמו", אמר הרצוג, שרמז בכך לאפשרות לדחיית ההצבעה במספר ימים - החלטה שתדרוש הליך מזורז. אדלשטיין הודיע קודם לכן כי יקיים מחר ישיבה עם היועץ המשפטי של הכנסת וגורמים נוספים "באשר למצב החדש שנוצר במרוץ לנשיאות".

"הכי חשוב זה לשמור על תהליך הבחירות של נשיא המדינה בצורה מכובדת, אחראית ורצינית כפי שעשינו עד כה", הוסיף הרצוג. "עברנו יממה סוערת ומטלטלת: אני רוצה לאחל לחברנו בנימין בן אליעזר שייצא מהצרה והמצוקה שהוא נמצא בה. שוחחתי איתו אתמול לאחר יציאתו מן החקירה ושוחחתי עמו היום ואני חושב שהוא העלה עמדת מפוכחת ואני מכבד את החלטתו".

הרצוג אמר כי "אנחנו עובדים כקבוצה, וחשוב לנו כסיעה להמשיך לקיים הידברות בין כל חברי וחברות הסיעה. לכולם יש עמדה". בסביבתו של הרצוג דיווחו הערב כי כל המתמודדים הנותרים, מלבד ח"כ ריבלין, פנו להרצוג בבקשה להיפגש עמו לנוכח המצב החדש. עוד בטרם הישיבה הבהיר ח"כ איציק שמולי כי "כל האופציות על השולחן, כולל לא להצביע או להימנע".

קיבל פניות מ-4 מתמודדים. הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)

שמולי: "בן אליעזר מאוד כאוב, זה סיכול ממוקד"

ח"כ שמולי אמר היום בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא "מצטער מאוד על מה שקרה. ניסיתי לדבר עם פואד בבוקר, שמעתי בן אדם שהוא מאוד חזק אבל גם מאוד כאוב על מה שנעשה. זה לא פחות מסיכול ממוקד להתמודדות שלו".

לדברי שמולי, הוא ניסה להציע לבן אליעזר להוביל מהלך לדחיית הבחירות, אך "הוא עמד על זה שכרגע יש לו משימה גדולה וחשובה יותר - ניקוי השם שלו. הוא נתן את החיים שלו למדינה". לגבי ההצבעה, הבהיר שמולי שטרם גיבש החלטה לתמוך במועמד אחר, וייתכן כי לא יצביע כלל או יימנע.

"אני גם מקווה שהיועץ המשפטי וינשטיין ייתן גם תשובה בהקדם לגבי תזמון הבדיקה - ארבעה ימים לפני הבחירות כשפואד גם בביתו כבר שנה ויכול היה לבדוק זאת הרבה קודם ולמנוע את המבוכה מכולם", הוסיף.

חבר מפלגה נוסף, ח"כ (וניצב בדימוס) משה מזרחי, שיבח את הפרישה של ח"כ בן אליעזר: "זה צעד נכון וראוי, שלא מקובל במקומותינו. זה הגון שפוליטיקאי לא נאחז בציפורניו אלא מחליט לפרוש, ואני חושב שכך צריך לנהוג. אני מאחל שהוא ייאבק על ניקיון שמו, כף רגו לא דרכה עד היום במשטרת ישראל, בניגוד למועמדים אחרים", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online.

ח"כ איתן כבל, שקידם את התמודדותו של בן אליעזר, טען בריאיון ל"פגוש את העיתונות" כי בן אליעזר פעל נכון כשפרש מהמרוץ. "שמעתי אותו בנסיבות טובות יותר בעבר - יש לו תחושות קשות של עוול. זה לא פואד של תמול שלשום, אך הוא נחוש להראות שגם את הקרב הזה הוא יצלח", הוסיף.

פרש. בן אליעזר (AP)

בן אליעזר: "הייתי המועמד המוביל"

בן אליעזר הודיע היום בצהריים על פרישתו לאחר פתיחת החקירה בעניינו. "מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה. כנראה שעשו לי סיכול ממוקד", טען.

"ביום שישי, בישורת האחרונה של התמודדות ארוכה, ארבעה ימים לפני ההצבעה בכנסת על תפקיד נשיא המדינה, אשר בכל הצניעות הייתי המועמד המוביל, זומנתי בהתראה של 20 דקות למשטרה לבדוק את מקורות המימון של דירתי. השבתי על כל מה שנשאלתי. ואף התחייבתי לשוב ולגבות את דברי במסמכים והוכחות", אמר פואד בהודעה שפרסם.

"אני שב ומדגיש את מה שאמרתי גם במשטרה וגם באמצעי התקשורת בתקופה האחרונה - כל שקל ששולם לקניית הדירה שקוף וידוע. ב-24 השעות האחרונות חשבתי והתלבטתי רבות מה לעשות. מחד, האם להרים ידיים בניגוד לאופי שלי, ולפרוש מההתמודדות? שכן ההתמודדות לנשיאות היא הסיבה לגל ההשמצות העכור שתוקף אותי.

"מאידך, האם להיכנע ולתת למי שעומד מאחורי הדבר הזה את מבוקשם? ויש גם מי שיגידו, שהפרישה היא הודאה באשמה, דבר שאין בכוונתי לעשות. להפך, אין לי ספק כי בזמן הקרוב האמת תצא לאור".

במסגרת החקירה, בודקים במשטרה את החשד שלפיו הופקדו עבור בן אליעזר במשך שנים המחאות בצ'יינג' שכבר נסגר, שממנו הוא משך לכאורה מיליונים ובכך ניסה כנראה לטשטש את העקבות של ההפקדה והמשיכה.

במשרד המשפטים קיוו שבן אליעזר יספק הסבר ולא תידרש חקירה באזהרה, וגם חשבו להציע לו בדיקת פוליגרף כדי שהוא יוכל אפילו לחזור ציבורית למרוץ הנשיא, אך דבר זה לא יצא אל הפועל לבסוף. מנגד, טוען בן אליעזר כי ההלוואה שקיבל חוקית ונעשתה על ידי מנהל עסקיו של נניקשווילי, אך במשרד המשפטים אומרים כי גודל ה"הלוואה" ומועד הפירעון מעוררים תמיהה.

בהמשך החקירה, שצפויה ככל הנראה להימשך מחר, החוקרים יבדקו גם את מקורות המימון של בתיהם של בניו של בן אליעזר, ונכסי נדל"ן אחרים ברשותם, מכיוון שייתכן שחלק מהכספים הועברו למטרות אלו. במשטרה אומרים שמצב בריאותו של בן אליעזר יהיה פקטור חשוב בהמשך החקירה, ובשל כך גם נדחתה החקירה שתוכננה הערב.