בן אליעזר פרש מהמרוץ לנשיאות: "מקווים שיטהר את שמו"

אחרי הודעתו הדרמטית של מועמד מפלגת העבודה לנשיאות, שבאה בעקבות חקירתו באזהרה, הביעו יריביו במרוץ וגורמים במפלגתו צער על המהלך. שטרית: "המרוץ לנשיאות הגיע למקומות שאינם ראויים". ריבלין: "צער גדול על פואד"

פורש. בן אליעזר (AP)

חמישה נותרו במרוץ לנשיאות, והמערכת הפוליטית סוערת: לאחר שח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר הודיע היום (שבת) על פרישתו מההתמודדות, טרם התברר למי יצביעו חברי מפלגת העבודה שתמכו בו. ח"כ איציק שמולי הבהיר כי "כל האופציות על השולחן, כולל לא להצביע". יריביו עד לאחרונה במרוץ לנשיאות הביעו צער על פרישתו, וקיוו כי שמו יטוהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד ביתנו), שמתמודד לנשיאות, הגיב על הודעת הפרישה: "יש לי צער גדול על פואד וצער על האווירה הקשה האופפת את מערכת הבחירות לנשיאות".

ח"כ מאיר שטרית (התנועה), שסיכוייו להגיע לסיבוב השני השתפרו בעקבות פרישת בן אליעזר, הביע תקווה שבן אליעזר "יוכיח במהרה את ניקיון כפיו ואת צדקתו". "אני מצר על הודעת הפרישה של עמיתי - פואד ואני אמנם איננו משתייכים לאותן מפלגות, אך במשך שנים ארוכות אנו חולקים עמדות משותפות", הוסיף.

"המרוץ הנוכחי לנשיאות, ככלל, הגיע לצערי הרב למקומות שאינם ראויים למוסד חשוב ומרכזי זה בחיי העם והמדינה", טען שטרית. "אני קורא לכל המתמודדים להתמקד בשלושת הימים שנותרו לנו עד לבחירה בסוגייה היחידה החשובה באמת - והיא מי המועמד המתאים ביותר בעל ניסיון החיים והרקורד שמכשירים אותו לתפקיד".

ממטהו של פרופ' דן שכטמן נמסר לחדשות 2 Online כי "אנחנו מאוד מצטערים על מה שעובר על ח"כ בן אליעזר. ככל אזרח בישראל, גם לו שמורה חזקת החפות. אנו משוכנעים שהתהליך יסתיים במהרה והאמת תצא לאור".

"פרישתו של בן אליעזר הייתה מעשה נכון, ובכך הוא החזיר מעט מהכבוד שאבד לבית הנשיא במהלך המרוץ לנשיאות", הוסיפו במטהו של שכטמן, "אפשר לומר שהוא נהג כקצין וג'נטלמן".

ח"כ לשעבר דליה איציק הביעה צער על הפרשה, ואמרה כי לבן אליעזר "יש זכויות רבות בתפקידים המשמעותיים בהם כיהן ומקווה בשבילו שיוכיח את חפותו". "לא ככה ייחלנו שיראה המרוץ לנשיאות. מי שייבחר, משימתו הראשונה תהיה לחזק את אמון הציבור במוסד הנשיאות", הוסיפה.

נשיא המדינה שמעון פרס שוחח היום בצהריים עם בן אליעזר, לאחר ההודעה על פרישתו. "אני יודע שעוברים עליך ימים קשים ולא פשוטים, אני מבקש לחזק את רוחך". בן אליעזר הודה לנשיא, ששיתף איתו פעולה במשך שנים רבות בעבר, על הדברים החמים והעידוד.

שמולי: "בן אליעזר מאוד כאוב, זה סיכול ממוקד"

מפלגת העבודה תגבש בקרוב את עמדתה לקראת ההצבעה לנשיאות, וטרם התברר כיצד יפעלו חברי הכנסת, ובהם בן אליעזר עצמו. יו"ר המפלגה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי סיעת העבודה תתכנס הערב בשעה 22:00 בבית המפלגה לדון בנושא.

בתחילת הישיבה תינתן הצהרה של יו"ר המפלגה הרצוג בנוגע להתפתחויות האחרונות. "קיבלתי את החלטתו של ח"כ בנימין בן אליעזר לפרוש מהמרוץ לנשיאות. אני מכבד אותו ואת החלטתו ומאחל לו שהאמת תצא לאור", הוסיף.

ח"כ איציק שמולי אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא "מצטער מאוד על מה שקרה. ניסיתי לדבר עם פואד בבוקר, שמעתי בן אדם שהוא מאוד חזק אבל גם מאוד כאוב על מה שנעשה. זה לא פחות מסיכול ממוקד להתמודדות שלו".

לדברי שמולי, הוא ניסה להציע לבן אליעזר להוביל מהלך לדחיית הבחירות, אך "הוא עמד על זה שכרגע יש לו משימה גדולה וחשובה יותר - ניקוי השם שלו. הוא נתן את החיים שלו למדינה". לגבי ההצבעה, הבהיר שמולי שטרם גיבש החלטה לתמוך במועמד אחר, וייתכן כי לא יצביע כלל או יימנע.

"אני גם מקווה שהיועץ המשפטי וינשטיין ייתן גם תשובה בהקדם לגבי תזמון הבדיקה - ארבעה ימים לפני הבחירות כשפואד גם בביתו כבר שנה ויכול היה לבדוק זאת הרבה קודם ולמנוע את המבוכה מכולם", הוסיף.

חבר מפלגה נוסף, ח"כ (וניצב בדימוס) משה מזרחי, שיבח את הפרישה של ח"כ בן אליעזר: "זה צעד נכון וראוי, שלא מקובל במקומותינו. זה הגון שפוליטיקאי לא נאחז בציפורניו אלא מחליט לפרוש, ואני חושב שכך צריך לנהוג. אני מאחל שהוא ייאבק על ניקיון שמו, כף רגו לא דרכה עד היום במשטרת ישראל, בניגוד למועמדים אחרים", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online.

ח"כ איתן כבל, שקידם את התמודדותו של בן אליעזר, טען בריאיון ל"פגוש את העיתונות" כי בן אליעזר פעל נכון כשפרש מהמרוץ. "שמעתי אותו בנסיבות טובות יותר בעבר - יש לו תחושות קשות של עוול. זה לא פואד של תמול שלשום, אך הוא נחוש להראות שגם את הקרב הזה הוא יצלח", הוסיף.

בן אליעזר: "הייתי המועמד המוביל"

בן אליעזר הודיע היום בצהריים על פרישתו לאחר פתיחת החקירה בעניינו. "מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה. כנראה שעשו לי סיכול ממוקד", טען.

"ביום שישי, בישורת האחרונה של התמודדות ארוכה, ארבעה ימים לפני ההצבעה בכנסת על תפקיד נשיא המדינה, אשר בכל הצניעות הייתי המועמד המוביל, זומנתי בהתראה של 20 דקות למשטרה לבדוק את מקורות המימון של דירתי. השבתי על כל מה שנשאלתי. ואף התחייבתי לשוב ולגבות את דברי במסמכים והוכחות", אמר פואד בהודעה שפרסם.

"אני שב ומדגיש את מה שאמרתי גם במשטרה וגם באמצעי התקשורת בתקופה האחרונה - כל שקל ששולם לקניית הדירה שקוף וידוע. ב-24 השעות האחרונות חשבתי והתלבטתי רבות מה לעשות. מחד, האם להרים ידיים בניגוד לאופי שלי, ולפרוש מההתמודדות? שכן ההתמודדות לנשיאות היא הסיבה לגל ההשמצות העכור שתוקף אותי.

"מאידך, האם להיכנע ולתת למי שעומד מאחורי הדבר הזה את מבוקשם? ויש גם מי שיגידו, שהפרישה היא הודאה באשמה, דבר שאין בכוונתי לעשות. להפך, אין לי ספק כי בזמן הקרוב האמת תצא לאור".

בן אליעזר יעומת הערב עם ראיות נוספות

למרות הודעת הפרישה של ח"כ בן אליעזר, חקירתו תימשך גם היום בערב: שני הצדדים - המשטרה ובן אליעזר רוצים לסיים את החקירה מהר ככל הניתן אבל היה ברור שעד יום שלישי לא ניתן יהיה לסיים את החקירה.

בן אליעזר אמור להציג היום בחקירתו את החוזה שעליו, לטענתו, חתם עם איש העסקים אברהם נניקשווילי, על ההלוואה לצורך מימון רכישת הדירה. בן אליעזר טען בחקירה שיש חוזה חתום ומסודר, למרות שהוא לא החזיר אגורה לנניקשווילי. לטענת אנשיו של בן אליעזר, על פי המועדים שנקבעו בלוח הזמנים של ההלוואה - המועד הראשון עוד לא חל.

מעבר לכך הוא גם ייחקר, אם יישאר מספיק זמן, על סכום כסף נוסף שקיבל מקרוב משפחתו, סכום שעליו יש לחוקרים ראיות. מדובר בסכום של 350 אלף דולר שהוא קיבל בצ'ק בנקאי. בשני המקרים, גם בהלוואה שהוא קיבל מנניקשווילי והסכום הנוסף - הוא לא דיווח לרשויות כנדרש, על פי החשד.

החשד: קיבל מיליוני שקלים שלא כדין

אתמול נפתחה נגד בן אליעזר חקירת משטרה,  בה עומת ח"כ עם החשד כי קיבל מיליוני שקלים מכמה גורמים בניגוד לחוק. החשד שנבדק ביחידת להב 433 במשטרה הוא כי בשנים האחרונות קיבל בן אליעזר מיליוני שקלים מכמה גורמים ובהם, לפי החשד, גם מאיש העסקים אברהם נניקשווילי.

החוקרים הציגו לבן אליעזר מידע, לפיו יותר משנתיים וחצי קיבל 400 אלף דולר מאיש העסקים - לצורך מימון רכישת הפנטהאוז שלו ביפו. "אני מכרתי את הבית שלי בראשון לציון, לקחתי את כל החסכונות שלי ושל דולי וקנינו, מה שלא, השלמנו בהלוואות", סיפר לפני מספר חודשים בן אליעזר לתוכנית "אנשים" על הרכישה.

בחקירתו לא הכחיש המועמד לנשיאות כי נניקשווילי העביר את הכסף, אך הדגיש כי מדובר היה בהסכם הלוואה בינו לבין איש העסקים, שהוא חברו מזה 10 שנים.

זה אינו הסכום היחידי שבן אליעזר קיבל, על פי החשד, קרוב משפחה העביר לו 350 אלף דולרים ביוני 2012 בצ'ק בנקאי שנכנס לחשבונו. מקורביו טוענים כי גם הסכום הזה הועבר לפי חוק ויש לו הסבר מלא לכך שיינתן בבוא העת. גם איש העסקים נניקשווילי נחקר באזהרה וטען כי העביר לפואד את הכספים - אך הכל היה כחוק.

המידע על החשדות נגד בן אליעזר הגיעו ליועץ המשפטי לממשלה שלשום ובשעת ערב מאוחרת הוא קיים דיון דחוף בלשכתו, שבו השתתף ראש אגף החקירות והמודיעין ניצב מני יצחקי. הדילמה שהונחה בדיון על שולחנו של וינשטיין הייתה: האם לזמן את בן אליעזר לחקירה בשישי ובכך לפגוע בסיכוייו במירוץ לנשיאות, או להמתין עד לאחר הבחירות לנשיאות - אולם אז קיים הסיכון, שאם הוא ייבחר המבוכה תהיה גדולה יותר.