בן אליעזר פורש מהמרוץ לנשיאות: "סיכול ממוקד"

אחרי חקירתו באזהרה בחשד שקיבל כספים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי, הודיע המועמד לנשיאות מטעם מפלגת העבודה על פרישה מהמרוץ: "מרגע שהודעתי על התמודדותי, לא פסק מסע ההשמצות נגדי; לא עברתי על החוק". בעקבות הפרישה, בן אליעזר לא ייחקר הערב ותשאולו יימשך ככל הנראה מחר

פורש. בן אליעזר (AP)

דרמה בישורת האחרונה של המרוץ לנשיאות: המועמד מטעם מפלגת העבודה ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר הודיע היום (שבת) על פרישתו מהמרוץ, בעקבות חקירתו באזהרה לגבי סכומי כסף שקיבל מאיש העסקים אברהם נניקשווילי: "מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה. כנראה שעשו לי סיכול ממוקד". בתוך כך, בשל הודעת הפרישה, בן אליעזר לא ייחקר הערב ותשאולו צפוי להימשך מחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביום שישי, בישורת האחרונה של התמודדות ארוכה, ארבעה ימים לפני ההצבעה בכנסת על תפקיד נשיא המדינה, אשר בכל הצניעות הייתי המועמד המוביל, זומנתי בהתראה של 20 דקות למשטרה לבדוק את מקורות המימון של דירתי. השבתי על כל מה שנשאלתי. ואף התחייבתי לשוב ולגבות את דברי במסמכים והוכחות", אמר פואד בהודעה שפרסם.

"אני שב ומדגיש את מה שאמרתי גם במשטרה וגם באמצעי התקשורת בתקופה האחרונה - כל שקל ששולם לקניית הדירה שקוף וידוע. ב-24 השעות האחרונות חשבתי והתלבטתי רבות מה לעשות. מחד, האם להרים ידיים בניגוד לאופי שלי, ולפרוש מההתמודדות? שכן ההתמודדות לנשיאות היא הסיבה לגל ההשמצות העכור שתוקף אותי.

"מאידך, האם להיכנע ולתת למי שעומד מאחורי הדבר הזה את מבוקשם? ויש גם מי שיגידו, שהפרישה היא הודאה באשמה, דבר שאין בכוונתי לעשות. להפך, אין לי ספק כי בזמן הקרוב האמת תצא לאור".

"בגיל 12 עליתי לבד לארץ", סיכם בן אליעזר את הודעתו. "30 שנים שירתתי את מדינתי כלוחם ומפקד בצה"ל ו-30 שנים כמשרת ציבור. כיהנתי שבע פעמים כשר, בין היתר כשר הביטחון וכממלא מקום ראש הממשלה ואף כיושב ראש מפלגת העבודה. לפני שמונה חודשים החלטתי להתמודד על תפקיד נשיא מדינת ישראל. עם כל הצניעות, אני המועמד בעל הניסיון הרב ביותר והמתאים ביותר, בעל העשייה המשמעותית והמגוונת ביותר למען המדינה".

סיעת העבודה תתכנס הערב בשעה 22:00 בבית המפלגה לדיון בנושא המרוץ לנשיאות. יו"ר המפלגה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג צפוי להתייחס לפרישתו של בן אליעזר.

בן אליעזר יעומת עם ראיות נוספות

למרות הודעת הפרישה של ח"כ בן אליעזר, חקירתו תימשך ככל הנראה מחר: שני הצדדים - המשטרה ובן אליעזר רוצים לסיים את החקירה מהר ככל הניתן אבל היה ברור שעד יום שלישי לא ניתן יהיה לסיים את החקירה.

בן אליעזר אמור להציג הערב בחקירתו את החוזה שעליו, לטענתו, חתם עם איש העסקים אברהם נניקשווילי, על ההלוואה לצורך מימון רכישת הדירה. בן אליעזר טען בחקירה שיש חוזה חתום ומסודר, למרות שהוא לא החזיר אגורה לנניקשווילי. לטענת אנשיו של בן אליעזר, על פי המועדים שנקבעו בלוח הזמנים של ההלוואה - המועד הראשון עוד לא חל.

מעבר לכך הוא גם ייחקר, אם יישאר מספיק זמן, על סכום כסף נוסף של כ-350 אלף דולר שקיבל מקרוב משפחתו בצ'ק בנקאי -  שעליו יש לחוקרים ראיות. בשני המקרים, גם בהלוואה שהוא קיבל מנניקשווילי וגם בחשד לסכום הנוסף - הוא לא דיווח לרשויות כנדרש, כך מתברר.

המידע הגיע לחוקרים בתחילת השבוע, כהסתעפות של פרשת נמל אשדוד בעקבות בדיקה של חוקרי המשטרה בחשבונות הבנק של אברהם נניקשווילי בכל הקשור למעורבותו במגעיו עם אלון חסן. אז, כך מתברר, הם גילו סכומי כסף שהועברו לח"כ בן אליעזר. לאחר מכן, ביום ה', נשקל האם לפתוח בחקירה כבר בסוף השבוע או לדחות אותה לאחרי הבחירות לנשיאות, ביום ג' הקרוב.

החשד: קיבל מיליוני שקלים שלא כדין

אתמול נפתחה נגד בן אליעזר חקירת משטרה,  בה עומת ח"כ עם החשד כי קיבל מיליוני שקלים מכמה גורמים בניגוד לחוק. החשד שנבדק ביחידת להב 433 במשטרה הוא כי בשנים האחרונות קיבל בן אליעזר מיליוני שקלים מכמה גורמים ובהם, לפי החשד, גם מאיש העסקים אברהם נניקשווילי.

החוקרים הציגו לבן אליעזר מידע, לפיו יותר משנתיים וחצי קיבל 400 אלף דולר מאיש העסקים - לצורך מימון רכישת הפנטהאוז שלו ביפו. "אני מכרתי את הבית שלי בראשון לציון, לקחתי את כל החסכונות שלי ושל דולי וקנינו, מה שלא, השלמנו בהלוואות", סיפר לפני מספר חודשים בן אליעזר לתוכנית "אנשים" על הרכישה.

בחקירתו לא הכחיש המועמד לנשיאות כי נניקשווילי העביר את הכסף, אך הדגיש כי מדובר היה בהסכם הלוואה בינו לבין איש העסקים, שהוא חברו מזה 10 שנים.

זה אינו הסכום היחידי שבן אליעזר קיבל, על פי החשד, קרוב משפחה העביר לו 350 אלף דולרים ביוני 2012 בצ'ק בנקאי שנכנס לחשבונו. מקורביו טוענים כי גם הסכום הזה הועבר לפי חוק ויש לו הסבר מלא לכך שיינתן בבוא העת. גם איש העסקים נניקשווילי נחקר באזהרה וטען כי העביר לפואד את הכספים - אך הכל היה כחוק.