מפלגת העבודה: "נגבש עמדה אחרי מיצוי החקירה"

במפלגת העבודה הודיעו כי ימתינו עד לסיום חקירתו של המועמד מטעמם ע"י המשטרה. "נמתין למיצוי החקירה ולעמדת היועמ"ש ביממה הקרובה", נמסר. ח"כ שטרית: "לזרז החקירה". דליה איציק: "לכבד חזקת החפות"

"לסיים במהירות את החקירה". שטרית (פלאש 90)

התגובות לחקירתו של בנימין (פואד) בן אליעזר ממשיכות לזרום. אחד המועמדים לנשיאות, ח"כ מאיר שטרית, מסר היום (שבת) כי הוא "קורא לרשויות אכיפת החוק לסיים במהירות את החקירה על מנת שעמיתנו יוכל להמשיך בהתמודדות ללא רבב". במפלגת העבודה הודיעו כי הם ממתינים למיצוי החקירה ולעמדת היועץ המשפטי לפני החלטה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כשר משפטים לשעבר, אני יודע כי יש ביכולתן של המשטרה והפרקליטות לפעול ביעילות ובמהירות על מנת לאפשר קיום הליך בחירה הוגן", המשיך שטרית. "אני קורא שוב לכל המועמדים להתרכז בסוגיה היחידה החשובה באמת - מי המועמד המתאים ביותר, בעל ניסיון החיים והרקורד שמכשירים אותו לתפקיד - ומשוכנע כי ביום שלישי הקרוב אקבל את אמון חבריי במשכן הכנסת".

בן אליעזר, ארכיון (פייסבוק)

דליה איציק: "יש לכבד את חזקת החפות של פואד"

גם חברת הכנסת לשעבר דליה איציק, המתמודדת אף היא לנשיאות המדינה, הגיבה על חקירתו המשטרתית של אחד המועמדים הבולטים לתפקיד, ואמרה: "צר לי על ההתפתחות האחרונה במירוץ לנשיאות".

"אני מקווה שעד יום שלישי (יום הבחירות לנשיאות במשכן הכנסת) ניתן יהיה להגיע לוודאות גבוהה ככל שניתן בנושא", איחלה איציק בתגובתה להתפתחויות שעלולות להעיב על סיכוייו של בן אליעזר להיבחר.

עם זאת, היא הדגישה כי החשדות הם רק חשדות וכי בן אליעזר עדיין מוגדר חף מפשע. "אני מבקשת להזכיר שעומדת לבן אליעזר חזקת החפות שיש לכבדה. מוטל עלינו, המתמודדים, לחזק את אמון הציבור במוסד הנשיאות גם בימים שנותרו למירוץ".

"צר לי על ההתפתחות". איציק, ארכיון (פלאש 90)

התגובות הפוליטיות לחקירתו של בן אליעזר לא מגיעות רק מקרב המתמודדים לנשיאות. יו"ר מפלגת קדימה, שאול מופז, אמר הבוקר: "כואב לי לראות כמה שהעיסוק במוסד הכל כך חשוב בעיניי שמביא המון כבוד למדינה, הפך ממשהו ערכי ולאומי - לקרב פוליטי, אישי ואפילו מכוער".

"אני מסרב להשתתף בפיאסקו הפוליטי הזה", הוסיף מופז. "אני מאמין שהבחירות לנשיאות צריכות לעבור לעם - זה הנשיא של כולם, זה לא הנשיא של הכנסת וזה לא נכון שייבחר מתוך שיקולים של מאבקי כוחות פוליטיים".

"פיאסקו פוליטי". מופז (חדשות 2)

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה כי היא "מביעה אמון מלא בגורמי אכיפת החוק בנוגע לחקירה בעניינו של ח"כ בנימין בן אליעזר. בפני בן אליעזר עומדת הזכות להציג את טיעוניו ויש לכבדה. נמתין למיצוי החקירה ולעמדת היועץ המשפטי לממשלה ביממה הקרובה ולאחר מכן נגבש את עמדתנו בהתייעצות עם חברי הסיעה".

"אין שום סיכוי שהחקירה תסתיים עד יום שלישי"

גורמים המקורבים לחקירה אמרו אתמול (ו') כי ההסברים שנתן בן אליעזר אינם מניחים את הדעת, וגורם בכיר במטה הארצי ציין כי "אין שום סיכוי שהחקירה תסתיים עד יום שלישי - מועד הבחירות לנשיאות".

ארבעה ימים לפני הבחירות לנשיאות, זומן אתמול במפתיע ח"כ בן אליעזר לחקירה באזהרה בלהב 433, בעקבות מידע שהגיע ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפיו קיבל כספים בניגוד לחוק. החשד שנבדק הוא כי בשנים האחרונות קיבל בן אליעזר מיליוני שקלים מכמה גורמים ובהם, לפי החשד, גם מאיש העסקים אברהם נניקשווילי.

ביתו של בן אליעזר (חדשות 2)

החוקרים הציגו לבן אליעזר מידע, לפיו יותר משנתיים וחצי קיבל 400 אלף דולר מאיש העסקים - לצורך מימון רכישת הפנטהאוז שלו ביפו. "אני מכרתי את הבית שלי בראשון לציון, לקחתי את כל החסכונות שלי ושל דולי וקנינו, מה שלא, השלמנו בהלוואות", סיפר לפני מספר חודשים בן אליעזר לתוכנית "אנשים" על הרכישה.

בחקירתו לא הכחיש המועמד לנשיאות כי נניקשווילי העביר את הכסף, אך הדגיש כי מדובר היה בהסכם הלוואה בינו לבין איש העסקים, שהוא חברו מזה 10 שנים.

זה אינו הסכום היחידי שבן אליעזר קיבל, על פי החשד, קרוב משפחה העביר לו 350 אלף דולרים ביוני 2012 בצ'ק בנקאי שנכנס לחשבונו. מקורביו טוענים כי גם הסכום הזה הועבר לפי חוק ויש לו הסבר מלא לכך שיינתן בבוא העת.

גם איש העסקים נניקשווילי נחקר באזהרה וטען כי העביר לפואד את הכספים - אך הכל היה כחוק.

המידע על החשדות נגד בן אליעזר הגיעו ליועץ המשפטי לממשלה שלשום ובשעת ערב מאוחרת הוא קיים דיון דחוף בלשכתו, שבו השתתף ראש אגף החקירות והמודיעין ניצב מני יצחקי. הדילמה שהונחה בדיון על שולחנו של וינשטיין הייתה: האם לזמן את בן אליעזר לחקירה בשישי ובכך לפגוע בסיכוייו במירוץ לנשיאות, או להמתין עד לאחר הבחירות לנשיאות - אולם אז קיים הסיכון, שאם הוא ייבחר המבוכה תהיה גדולה יותר.