חוק להרחבת ירושלים: "כמו פריז רבתי"

בעוד האמריקנים מיואשים מכישלון המגעים וחידוש המו"מ לא נראה באופק, מקדם השר ישראל כ"ץ הצעת חוק שתצרף את מעלה אדומים, גבעת זאב, יישובי גוש עציון ובית"ר עלית לתחום השיפוט של ירושלים. "זה הזמן להרחיב את גבולותיה של ירושלים", הסביר השר, "נקים מועצה משותפת כמו במודלים אחרים בעולם של לונדון ופריז"

"כמו פריז רבתי". ירושלים (shutterstock)

בזמן שנראה כי בארה"ב מיואשים מכישלון המגעים ואין סימן ממשי לחידוש השיחות, הודיע היום (ה') שר התחבורה ישראל כ"ץ על קידומו של חוק להרחבת גבולות ירושלים. במסגרת החוק המוצע, יצורפו לתחום השיפוט של ירושלים היישובים מעלה אדומים, גבעת זאב, יישובי גוש עציון ובית"ר עלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השבוע נחגוג את יום ירושלים במלאות 47 שנים לאיחוד העיר - זו העת לקדם יוזמה שתחזק את ירושלים, תרחיב את גבולותיה ותשמור על צביונה הלאומי- יהודי. בכוונתי לקדם חוק שיקרא: 'י-ם רבתי בירת ישראל'", הצהיר השר כ"ץ.

על פי הצעת החוק תוקם מועצה משותפת לאותם יישובים. "המועצה תאפשר, בדומה למודלים קיימים בעולם (פריז רבתי, לונדון רבתי ועוד), פעילות מרכזית לצד שמירה על עצמאותה המוניציפלית של כל רשות", הסביר כ"ץ את תוכניתו.

רוצה להרחיב את גבולות הבירה. כ"ץ, ארכיון (AP)

"קרי עסוק במשברים אחרים בעולם"

הלילה הודיעה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית כי אין בכוונתו של מזכיר המדינה ג'ון קרי לחשוף בזמן הקרוב את תכניתו לשלום בין ישראל לרשות הפלסטינית. לדברי ג'ין סאקי, הסיבה לכך היא שקרי עוסק כעת במשברים אחרים בעולם - בעיקר מלחמת האזרחים בדרום סודן והסכסוך בין רוסיה לאוקראינה. היא ציינה כי ארצות הברית ממתינה לשמוע מישראל ומהרשות הפלסטינית רעיונות לחידושן.

קרי נועד לפני שבוע בלונדון עם שרת המשפטים ציפי לבני - לראשונה אחרי קריסת השיחות עם הפלסטינים. גורמים אמריקניים רשמיים אישרו את דבר הפגישה בין השניים והדגישו כי הפגישה לא תוכננה מראש וכי הוחלט לנצל את העובדה ששני האישים נמצאים בלונדון למטרות שונות.

מאוחר יותר נפגשו בלונדון לבני ואבו מאזן, פגישה עליה זעמו גורמים בממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף הבהיר ללבני כי בפגישה זו היא ייצגה את עצמה בלבד ולא את ממשלת ישראל.