ליברמן: שרה נתניהו לא מתערבת בבחירות לנשיאות

שותפו הקרוב של רה"מ מותח ביקורת על טיפולו בבחירות לנשיאות. "היינו צריכים להתארגן מוקדם יותר", אמר. על הפגישה בין לבני ואבו מאזן בלונדון אמר: "גם אם שיחקו דמקה - זו זכותם"

מועד סיום הקדנציה של שמעון פרס כנשיא מתקרב – ונשיא חדש עדיין אין באופק. שותפו הקרוב של ראש הממשלה, יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן, מבהיר הערב כי "אין רדיפה אישית נגד ח"כ ראובן ריבלין" – המתמודד לנשיאות מטעם הליכוד שלא זוכה לתמיכה מנתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראש הממשלה פועל לפי כל מכלול השיקולים של הקואליציה והאינטרסים הפוליטיים והמדיניים", אמר ליברמן ב"פגוש את העיתונות". הוא הכחיש את הדיווחים לפיהם שרה נתניהו היא זו שעומדת מאחורי יוזמת נתניהו לנסות לבטל את מוסד הנשיאות כדי שריבלין לא ייבחר לתפקיד. "אני לא ראיתי שרעיית ראש הממשלה מתערבת בהליך בחירת הנשיא", אמר.

"לא מתערבת". שרה ובנימין נתניהו (AP)

ליברמן הבהיר כי הוא עצמו אני תומך בשיטת המשטר הנשיאותית. הוא מתח ביקורת מרומזת על ראש הממשלה, שעדיין לא מצא מועמד לתמוך בו ואמר: "היינו צריכים להתארגן מוקדם יותר, אבל כל מועמד רלוונטי, גם סילבן שלום". על היוזמה לביטול הנשיאות אמר ליברמן כי "ברגע שלפיד הודיע שהוא מתנגד לכל דחייה של הבחירות וביטול הנשיאות – הנושא כבר לא רלנווטי".

משחקים בלונדון

באפשרות שהמשא ומתן המדיני יחודש ליברמן לא תולה תקוות. "יש החלטת קבינט על הקפאת המו"מ עם הרשות, וגם לבני תמכה בהחלטה הזאת", אמר בעקבות הפרסום ב"אולפן שישי" אמש לפיו השרה נפגשה עם אבו מאזן בלונדון. כעת מתברר כי ראש הממשלה שמע ממקור אחר אודות פגישת לבני ואבו מאזן בלונדון. גורם המקורב לנתניהו התקשר לשרת המשפטים והבהיר לה לפני הפגישה כי היא מייצגת רק את עצמה וכי נתניהו לא יתמוך בממשלה משותפת עם חמאס. בנוסף, הביע נתניהו ביקורת על עיתוי הפגישה ביום הנכבה. "אני מניח שהייתה בלונדון ובאופן פרטי פגשה את מי שרצתה לפגוש", העריך שר החוץ. "אני בטוח שלא מדובר במו"מ. גם אם שיחקו דמקה זאת זכותם".

משחקים דמקה? לבני ואבו מאזן (לע"מ)

מנגד, ליברמן גילה כי הוא טווה תכניות מדיניות אחרות. "משרד החוץ ושר החוץ הציגו תכנית אלטרנטיבית לראש הממשלה שכרגע לא כדאי לחשוף את פרטיה, אבל אף אחד לא קופא על שמריו", אמר. "זה שלא מתנהלים דברים מול אבו מאזן זה לא אומר שלא מתוכננים דברים אחרים".

ליברמן התייחס בדבריו לדיווחים בסוף השבוע לפיהם השליח האמריקני מרטין אינדיק האשים את ישראל בכישלון השיחות עם הפלסטינים. "גם החברים הכי טובים טועים, והאמריקנים טועים בעניין ההתנחלויות כמו שטעו בעניין הבחירות ברשות", אמר. "שרון התנגד ואמר שחמאס ייקח את השלטון ורייס הצליחה לכפות את רצונה על ישראל. גם פה הם טועים. התיישבות יהודית אינה מחסום לשלום".

משל הלימון והניצחון

שר החוץ הבהיר כי עמדות ישראל חייבות להישמע בעולם. "אני מאמין שכשיש לך דרך ואתה מאמין בצדקתה, אתה חייה לעמוד על שלך", אמר. "אנחנו לא לימון שניתן לסחוט אותו טיפה אחר טיפה".

הוא נדרש גם להאשמות שנשמעו ב"ניוזוויק" בשבועות האחרונים לפיהם ישראל מרגלת נגד ארה"ב. "אין שום ריגול ישראלי על אדמת ארה"ב", הבהיר שר החוץ. "גם שר ההגנה הייגל אמר בצורה ברורה מול המצלמות שאין ריגול ישראלי בארה"ב".

אפילו הייגל אמר. שר ההגנה (רויטרס)

לסיום, גם ליברמן לא התעלם משמחת אוהדי מכבי תל אביב בכדורסל שהעפילה בערב שבת לפיינל פור, וגם מצא בניצחון הזה לקח. "זה שיתוף פעולה יוצא דופן בין הישראלים לאמריקנים", אמר. "הרוח ישראלית - הביצוע אמריקני".