המערכת הפוליטית מגיבה: "שיעור חשוב לנבחרים מושחתים"

לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב גזר לראשונה על ראש ממשלה לשעבר עונש מאסר, הגיבו במערכת הפוליטית להחלטה הדרמטית - 6 שנות מאסר לאהוד אולמרט. שר הביטחון יעלון אמר כי "זוהי תעודת כבוד לשלטון החוק". חברות הכנסת יחימוביץ' וגלאון אמרו כי "זה שיעור חשוב לנבחרים מושחתים"

מיד לאחר פרסום גזר דינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הבוקר (ג'), שש שנות מאסר בפועל, החלו להגיע התגובות מהמערכת הפוליטית לעונש המאסר הראשון אי פעם שהוטל על ראש ממשלה לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא המדינה שמעון פרס אמר בתגובה להחלטה כי "זה תהליך משפטי שנהוג בארצות דמוקרטיות, אין לי תפקיד בו והוא נקי מהשפעות אישיות. באופן אישי זה יום עצוב".

שר האוצר יאיר לפיד, חברו האישי של ראש הממשלה לשעבר, אמר כי "היום בו ראש ממשלה לשעבר נשלח לכלא הוא יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית, ויום עצוב לי ברמה האישית. אך בה בעת הוא יום חשוב בו מערכת המשפט הראתה שאין אדם מעל החוק".

מפלגת הבית היהודי טענה כי מעבר לעצב, "זהו יום חשוב למדינת ישראל, שהראתה שאין בה משוא פנים גם לבכיר בין אזרחיה. אין מי שלא חייב בחשבון נפש ביום כזה".

אולמרט לאחר ההכרעה (מוטי קמחי)

"תעודת כבוד לשלטון החוק" 

"מצד אחד זהו יום עצוב כשנגזר דינו של ראש ממשלה לשעבר לאחר שהורשע בשוחד", אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בסיור ברמת הגולן. "מנגד, זוהי תעודת כבוד לשלטון החוק הישראלי, מערכת אכיפת החוק הישראלית ולחברה הישראלית".

"זהו שיעור חשוב ומרתיע לנבחרי ציבור מושחתים, וגם מסר רב ערך לציבור כולו, היודע היום כי מערכות שלטון החוק בישראל הן טובות ומקצועיות ואינן מתכופפות בפני נאשמים רמי דרג", תקפה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה). "ראויה לגנאי התנהגותו של אולמרט, אשר הוא ושליחיו רדפו, השמיצו והפחידו במשך השנים כל נושא תפקיד ושומר סף אשר העז לעשות את עבודתו, ונראה כי הם ממשיכים לעשות זאת גם ברגע זה בתום המשפט".

לדברי יחימוביץ', "מצער שאדם כה מושחת שלט בצמרת המדינה ובחיינו, אבל יש סיבה להיות גאים בכך שאנו דמוקרטיה נקייה שבה כולם שווים בפני החוק, והצדק נראה ונעשה".

שר הרווחה מאיר כהן אמר בתגובה לגזר הדין כי זהו "יום חשוב למערכת המשפט והחוק, יום קשה למערכת השלטון בישראל". חברת הכנסת יפעת קריב (יש עתיד) בירכה על גזר הדין וקראה לחזק את מעמדם של חברי מועצה בעיריות כדי "למנוע את פרשת הולילנד הבאה", כהגדרתה. סגן שר החינוך אבי וורצמן אמר כי מדובר ביום עצוב וציטט את הפסוק: "כי השחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים".

עונשי המאסר בפרשה (חדשות 2)

"פרק חדש של ניקוי אורוות"

"גזר הדין של אולמרט פותח פרק חדש של ניקוי אורוות וטיהור השחיתות מהצמרת הפוליטית בישראל", בירכה חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ). "טוב שבית המשפט, כמו בפסק הדין, גם בגזר הדין, העביר מסר ברור ונחרץ ששחיתות פוליטית וציבורית היא אות קלון ובגידה באמון הציבור".

"מצד אחד זהו יום עצוב כשנגזר דינו של ראש ממשלה לשעבר לאחר שהורשע בשוחד", אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בסיור ברמת הגולן. "מנגד, זוהי תעודת כבוד לשלטון החוק הישראלי, מערכת אכיפת החוק הישראלית ולחברה הישראלית".

חבר הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה) כתב בדף הפייסבוק שלו כי גזר הדין הוא מידתי וצודק. "שוחד נותן לבעלי אמצעים דברים והישגים שהציבור לא מקבל ועל חשבונו של הציבור. את ההישגים הללו הם לא מקבלים כנגד כישוריהם אלא בזכות שלמונים. אין כאן שמחה לאד אלא הגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

עונש מרתיע לנבחרי ציבור? (פלאש 90)

"אולמרט נענש על ההתנתקות"

"זהו יום עצוב, אך גם מעורר גאווה", אמר חבר הכנסת נחמן שי (העבודה) בתגובה לגזר הדין. "פרשת הולילנד היא מהיום ואילך תמרור אדום בתולדות ישראל. מה שהיה שוב לא יהיה. כל איש ציבור, כל משרת ציבור יצטרך לחקוק את הכרעת הדין הזו לפניו".

"המטה להצלת העם והארץ" ייחס את עונשו של אולמרט דווקא לתכנית ההתנתקות. "הוא היה המוח השטני מאחורי תוכנית גירוש היהודים. האיש שהבטיח לבצע 'התכנסות' ביהודה ושומרון ורוצץ גולגלות של נערים ונערות בעמונה, נשלח אחר כבוד למקומו הטבעי מאחורי סורג ובריח", נמסר מהמטה. 

"פרשת הולילנד מדגימה כי מאחורי עוולה סביבתית נמצאת שחיתות שלטונית", תקף חבר הכנסת דב חנין (חד"ש). "בהליכי תכנון ובניה הכסף גדול וקיצורי הדרך מפתים. לכן צריך לחזק בהם את הבקרה ואת השקיפות. בדיוק הכיוון ההפוך לכל רפורמות נתניהו, המבקשות למחוק את שומרי הסף, הדורסות את ההגנות הסביבתיות והדמוקרטיות לטובת קומבינות נדל״ניות".

גזר הדין לאהוד אולמרט - הסיקור המלא:

אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

גזר הדין בפרשת הולילנד: כל העונשים

לא רק אולמרט: הפוליטיקאים הבכירים שנשלחו למאסר

סיפורו של אולמרט: מבנימינה, לראשות הממשלה - ולכלא

שב"ס מקים צוות מיוחד ל"אסיר אולמרט"