היום: הכנסת תכריע בזהותו של יו"ר ועדת החוץ והביטחון

לאחר חודשים ארוכים בהן ועדת החוץ והביטחון הייתה מושבתת מפעילות, צפויים חברי הכנסת להצביע היום על המינוי הבכיר. המועמדים המובילים: חברי הכנסת יריב לוין וזאב אלקין, שיכהנו יחד ברוטציה

מושב הקיץ ייפתח. ארכיון

מושב הקיץ של הכנסת ייפתח היום (ב') וייתן בין היתר את האות הרשמי לפתיחת המרוץ לנשיאות המדינה. במסגרת הדיונים שייערכו היום במליאה, יעלה להצבעה מינוי יו"ר לוועדת החוץ והביטחון - שמושבתת מפעילות כבר חצי שנה בהיעדר מי שינהל אותה.

מי שצפויים לכהן בתפקיד ברוטציה הם סגן שר החוץ, ח"כ זאב אלקין ויו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין - שניהם ממפלגת הליכוד ביתנו. עם זאת, בשלב זה חברי הוועדה עצמם עדיין לא יודעים בין אילו מועמדים הם אמורים להכריע.

במקרה שמינויים של אלקין ולוין יאושר, ח"כ צחי הנגבי ימונה לתפקיד סגן שר החוץ. טרם ברור מה יהיה הפיצוי שתקבל מפלגת יש עתיד עקב אי מינויו של ח"כ עפר שלח לתפקיד.

בשבוע שעבר הורה בג"ץ לכנסת לנמק את הסיבות שבעטיין לא מונה מחליף לתפקיד הבכיר. כמו כן הורה בג"ץ לקדם מינוי קבוע לראשות הוועדה.

נמשכים מאמצי נתניהו לביטול מוסד הנשיאות

ההחלטה ניתנה בעקבות עתירה של קבוצת חברי כנסת, בראשות יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. בכך סירבו השופטים לדחייה נוספת שביקשה הכנסת.

ח"כ יריב לוין

בנוסף להכרעה על זהותו של יושב ראש הוועדה, יאלצו חברי הכנסת להתמודד במושב הקרוב עם מספר הצעות חוק שעלולות לזעזע את הקואליציה. בראשן נמצאת הצעת חוק יסוד הלאום היהודי, שמוביל ראש הממשלה נתניהו.

במקביל, נמשכים מאמציו של נתניהו לבטל את מוסד הנשיאות. במערכת הפוליטית מעריכים כי ראש הממשלה ינסה לפחות לדחות את בחירת הנשיא הבא על מנת לפעול לצמצום סמכויותיו.