זה מול זה: טקס זיכרון לנכבה והפגנת פעילי ימין

ערבים ויהודים קיימו מחוץ לאוניברסיטת תל אביב טקס זיכרון ל"אסון הנכבה". מנגד התקיימה הפגנה של פעילי תנועת "אם תרצו" שקראו - "נכבה חרטה". כך זה נראה

ברחבה שמחוץ לכניסה לאוניברסיטת תל אביב התקיים בצהריים (א') טקס זיכרון לציון יום הנכבה, אותו ארגנו סטודנטים ערבים ישראלים בשיתוף סטודנטים יהודים. במקביל לטקס התקיימה גם הפגנת נגד של פעילי תנועת "אם תרצו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זוהי הפעם השלישית בה מתקיים טקס זיכרון מסוג זה במקום, וגם הפעם הוא התקיים באווירה מתוחה ותחת שמירה משטרתית כבדה. בטקס הקריאו הסטודנטים טקסטים מתוך עדויות של בני משפחות ערביות שגורשו מבתיהם.

"אנחנו מציינים את יום הנכבה, אסונו של העם הפלסטיני, שנמשך עד עצם היום הזה מאז 1948", אמרה אחלאם שהאב, סטודנטית לתקשורת באוניברסיטת תל אביב שרוב בני משפחתה הוגלו למחנות פליטים בלבנון. "אחת המטרות של הטקס היא להביא לחיים משותפים של יהודים וערבים בישראל. לשם כך צריך להכיר גם באסונו של העם הפלסטיני. כל פיוס וכל שלום לא יתחיל בלי הכרה בדיכוי ובנישול".

נגד תג מחיר

לדברי שהאב, השנה יש חשיבות נוספת לטקס לאור ריבוי מעשי "תג מחיר". "כל שיתוף פעולה בין יהודים לערבים יכול רק לתרום להתנגדות לקולות של 'תג מחיר', ועצם זה שאנחנו כאן, יהודים וערבים, יתרום לעתיד משותף שווה לשנינו", אמרה.

מול טקס הזיכרון התקיימה הפגנה שארגנה תנועת הימין "אם תרצו", ובה קראו המשתתפים קריאות "שקר" ו"נכבה חארטה". בנוסף הוקראו שם טקסטים הקושרים את מנהיגי היישוב הערבי בארץ ישראל לנאצים במלחמת העולם השנייה. כמה מהמשתתפים הפריעו למהלך הטקס השכן באמצעות מגאפונים ומשרוקיות.

"אייכמן אמר על המופתי שהוא זה שפעל הכי חזק לביצוע הפתרון הסופי", אמר אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות ב"אם תרצו". "צריך להבין מול מי אנחנו עומדים. באנו להפגין בעד מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אנחנו לא מבינים איך מאפשרים פעם נוספת, שנה אחר שנה, לארגן את הטקס הזה".