השרים ימנעו חנינה עתידית למחבלים ורוצחים?

ועדת השרים לחקיקה תדון הבוקר בהצעה שקוראת למנוע את שחרורם מהכלא של אסירים "עם דם על הידיים". השר בנט, שתומך בהצעת החוק, הדגיש: "כבר 30 שנה משחררים אסירים, לא עוד - מחבלים רוצחים לעולם לא יראו אור יום"

עסקת שליט, ארכיון (רויטרס)

הסוף לשחרור אסירים עם דם על הידיים? ועדת השרים לחקיקה תדון היום בהצעת חוק שקוראת למנוע מתן חנינה לרוצחים. הצעת החוק, אותה הגישו ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) וח"כ דוד צור (התנועה) בתמיכת חברי כנסת רבים, נועדה בעיקר על מנת למנוע את שחרור אסירים שרצחו במסגרת עסקאות לשחרור אסירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעת החוק דורשת לתקן את חוק יסוד: נשיא המדינה, ולאפשר לשופטי בית המשפט לשלול את האפשרות למתן חנינה עתידית לרוצחים בזמן מתן גזר הדין. על הצעת החוק חתמו ח"כים מהבית היהודי, התנועה, הליכוד, ישראל ביתנו וקדימה, וח"כ שקד הסבירה כי "ההצעה מתייחסת למקרי רצח קשים: רציחות על רקע לאומני, פעילויות טרור או כל רצח יוצא דופן".

"תופסק התרת דמם של אזרחי ישראל לאלתר", הוסיפה שקד, "רק בשבוע האחרון געשה המדינה מסיפורה של שלי דדון אשר נחטפה, עברה התעללות קשה ונרצחה בדרכה לראיון עבודה. רוצחים אשר מבצעים רציחות חמורות במיוחד, רוצחי ילדים, מחבלים וכדומה- אסור שישתחררו טרם זמנם, עליהם להירקב בכלא. איזה כוח הרתעה יש למדינת ישראל כיום מול פושעים חסרי לב, אם ברור שישוחררו בעסקה מדינית עתידית כזו או אחרת?"

ח"כ דוד צור, שהגיש את הצעת החוק למרות התנגדותה של ראשת מפלגתו ציפי לבני, הסביר כי ההצעה נועדה גם למנוע את שחרורם של רוצחים שלא פעלו על רקע לאומני, כגון יגאל עמיר או רוצחיה של הילדה רוז פיזם: "כל רצח הוא נתעב, אך כשיש מקרים יוצאי דופן בחומרתם כגון: רצח משפחת אושרנקו, רצח משפחת פוגל או רצח של ראש ממשלה, יש צורך למנוע מהרוצחים ליהנות מהליך חנינה מנהלי שפוגע בצדק".

מיוזמי החוק. שקד (חדשות 2)

בנט: "מחבלים לעולם לא יראו אור יום"

במקביל, 20 בני משפחות שכולות פנו לשרה לבני וביקשו ממנה לתמוך בחוק, שלדבריהם "ימנע בוודאות את חלק ממקרי הרצח הבאים, ויחזור משהו מההרתעה שנפגע באופן אנוש".

בהסבר לחוק נכתב כי העובדה שמחבלים אלו שוחררו זמן רב לפני סיום מאסרם "מהווה כשל מוסרי שיש בו משום זילות בחומרת מעשיהם של המחבלים ובסמכותה של מערכת המשפט בישראל. על כן קובעת ההצעה כי במידה ומתקיימים טעמים מיוחדים רשאי בית המשפט לקבוע ביחס למי שהורשע ברצח ממניעים לאומניים עונש מלא של מאסר עולם ללא אפשרות להקלה בעונשו או קבלת חנינה מאת נשיא המדינה". 

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מקדם את הצעת החוק, ופועל בשבועות האחרונים על מנת לגייס תמיכה ציבורית לנושא. "כבר שלושים שנה שממשלות ישראל משחררות מחבלים רוצחים. לעתים תמורת משהו. לעתים לא. הגיע הזמן לשים לזה סוף. נמשיך לפעול למען הדבר הראוי: מחבלים רוצחים לעולם לא יראו אור יום", הדגיש בנט.

גם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, הביע תמיכה בהצעת החוק בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו כתב כבל: "אילו הייתי חבר בוועדת השרים לחקיקה הייתי מצביע בעד הצעת החוק. תמיד התנגדתי לשחרור מחבלים מרצחים עם דם על הידיים והעובדה ששיניתי את דעתי בעסקת החייל החטוף גלעד שליט, איננה נותנת לי מנוח".