הרצוג מגיב לנאום נתניהו: "גרם לקרע עם ארה"ב שאת המחיר עליו נשלם כולנו"

זמן קצר לאחר נאומו של רה"מ בקונגרס הגיב יו"ר המחנה הציוני בנאום משלו בעוטף עזה, שבו הזהיר מהשלכות המשבר שגרם נתניהו ביחסים עם ארה"ב. "האמת הכואבת היא שאחרי מחיאות הכפיים, נתניהו נשאר לבד, ישראל נותרה מבודדת", אמר הרצוג

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את נאומו בקונגרס בוושינגטון, החל לנאום יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג - סמוך לעוטף עזה. "אני שמח להיות אתכם בפאתי הנגב", אמר הרצוג לקהל. "כפי שאתם יודעים יכולתי להיות עכשיו במקום אחר, אבל לי היה חשוב כאן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מעדיף להיות בנגב ולא בוושינגטון כי בעיות הביטחון בעוטף עזה, בקריית שמונה, במנרה, בזרעית ובירושלים - מדאיגות אותי לא פחות מאיום הגרעין האירני שבו כמובן אינני מזלזל", שלח יו"ר המחנה הציוני עקיצה לנתניהו.

"אף מנהיג ישראלי לא יסבול אירן גרעינית", הוא הדגיש. "הנחישות למנוע מאירן להגיע לנשק גרעיני חוצה יבשות וחוצה מפלגות. השאלה היא לא אם ההסכם המתגבש הוא רע. השאלה היא איך מונעים הסכם רע".

"הנאום לא עצר את תכנית הגרעין". נתניהו, (רויטרס)

"הנאום לא עצר את תכנית הגרעין האירנית"

בשלב הזה עבר הרצוג לתקוף את נתניהו ישירות: "אין ספק שראש הממשלה נתניהו נואם יפה", הוא אמר. "אבל בואו נודה על האמת - הנאום ששמענו היום, מרשים ככל שיהיה, לא עצר את תכנית הגרעין האירנית. הוא גם לא ישפיע על ההסכם המתגבש, לא בתוכן ולא בלוחות הזמנים".

"האמת הכואבת היא שאחרי מחיאות הכפיים, נתניהו נשאר לבד", הוסיף הרצוג. "ישראל נותרה מבודדת, והמשא ומתן עם אירן יימשך ללא כל מעורבות ישראלית. הנאום הזה הוא חבלה קשה ביותר ביחסי ישראל וארה"ב. הוא לא ישנה את עמדת הממשל ורק ירחיב את הקרע עם ידידתנו הגדולה ובת בריתנו האסטרטגית. קרע שאת המחיר שלו נשלם כולנו".

"נתניהו נכשל פעם אחר פעם במציאת פתרונות"

"ישראל מרובת אתגרים מבית ומחוץ", ציין הרצוג. "יש שלושה דברים שמרכיבים את תפיסת הביטחון הלאומי של ישראל: צה"ל חזק, שעליו ועל חייליו אנו שומרים, חברה חזקה ובעלת ברית חזקה. קשה להפריז בתרומתה של ארה"ב לכל שלושת המרכיבים הללו".

"רק בשיתוף פעולה עם ארה"ב ועם הבית הלבן אפשר לעצור את הגרעין האיראני", טען הרצוג. "רק לפני שבוע אמר נתניהו שהוא 'לרגע לא שוכח את החיים עצמם' ושהאתגר המרכזי בפנינו הוא התחמשות אירן בנשק גרעיני. אין ספק שזהו אתגר מרכזי. אבל אני מאמין שחמורה לא פחות העובדה שבחברה שלנו, יש אוכלוסייה גדולה שהיא פצועה, רעבה, מדוכאת וללא קורת גג. בנימין נתניהו נכשל פעם אחר פעם במציאת פתרונות, ואת האחריות הוא מגלגל לאחרים".