נתניהו יפעל לביטול מוסד הנשיאות?

לאחר שלא מצא אף מועמד לתמוך בו, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את היוזמה לביטול מוסד הנשיאות בזמן הקצר שנותר עד הבחירות. נתניהו מקווה להסתמך על המצב הנדיר, בו לאף אחד מארבעת ראשי מפלגות הקואליציה הגדולות אין מועמד מועדף, ולכן הם עשויים לתמוך בהצעה

המחלוקת תוביל לביטול המוסד? (חדשות 2)

נתניהו לא תומך באף מועמד במרוץ לנשיאות, אך האם בעקבות כך יבוטל המוסד כולו? ראש הממשלה פועל בכל הכוח נגד המועמד ממפלגתו, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, ומסרב להביע תמיכה במועמד אחר. לאחר ניסיונות לקדם מועמדים אחרים כמו נתן שרנסקי ועוד פוליטיקאים שונים ומשונים - בדגש על משונים - נתניהו מחדש את היוזמה לביטול מוסד הנשיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורביו מסבירים כי ה"פארסה" סביב הנשיאות, כגון פרשת סילבן שלום או החוקרים הפרטיים נגד פואד - פרשיות שנחשפו בעיתוי מסתורי - "רק ממחישה את הצורך בביטול המוסד המיותר", שעלותו כחצי מיליארד שקלים לכהונה. מדובר בחלון זמנים צר מאוד: יש רק עוד חמישה או שישה שבועות בהם ניתן לשנות את חוק נשיא המדינה.

מסכל את מינוי יריביו? נתניהו (חדשות 2)

על מה מסתמכת היוזמה? המצב המיוחד כרגע הוא שלארבעת ראשי מפלגות הקואליציה הגדולות אין מועמד משלהם. מקורביו של נתניהו מסבירים כי הוא תומך ביוזמה, וגם יו"ר ישראל ביתנו ליברמן  תומך בביטול המוסד. יו"ר הבית היהודי בנט בעבר תמך בנושא אבל כיום מתלבט, ואולי גם לפיד שהתייאש מהמתמודדים יתמוך ביוזמה. 

ההערכה היא שהסיכויים להעברת החוק אינם גבוהים, אבל המהלך החדש-ישן של נתניהו מראה שבניגוד לכל מיני ספקולציות בימים האחרונים, הוא לא קרוב לתמיכה באף מועמד או מועמדת. אם לבסוף נתניהו יתמוך במועמד שייבחר - ויש סבירות גבוהה לכך מכיוון שחלון הזמנים קטן - נתניהו יתמוך כמי שכפאו שד.