ארדן: "חוק הלאום לא מתגרה"

בריאיון ל"פגוש את העיתונות" התייחס שר התקשורת לחוק היסוד שמבקש לקדם ראש הממשלה נתניהו, שלפיו ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי: "לפני שאנחנו מבקשים מאחרים להכיר בנו כמדינה יהודית, אנחנו צריכים לבסס את זה בחוקי היסוד"

לאחר שראש הממשלה נתניהו הודיע כי יקדם חוק יסוד שלפיו ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, מאיים הדבר לגרום למשבר קואליציוני. בריאיון ל"פגוש את העיתונות" אמר השר גלעד ארדן (ליכוד), כי אין מדובר בחוק "מתגרה" ולדבריו, לא בטוח בכלל כי הדבר יגרום לקרע בקואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מי שהקשיב לראש הממשלה היטב שמע שבחוק הזה יש רצון גם לשמור על הערכים הדמוקרטיים של מדינת ישראל ועל השוויון", אמר ארדן. "יחד עם זאת, היום יותר מתמיד, כשהמשא ומתן קרס וחלק מרכזי בקריסתו היא הסרבנות הפלסטינית להכיר בישראל כמדינת העם היהודי - אני מצפה שיבינו כולם בכל הקשת הפוליטית שיש צורך שנבסס את זה בחוקי היסוד, לפני שאנחנו דורשים מאחרים להכיר בנו כמדינה יהודית".

לדבריו, אם ישוקם המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, יכול החוק שמקדם ראש הממשלה לסייע לתהליך, "כי יהיה לנו על מה להצביע. כשאנחנו דורשים מהם להכיר בישראל כמדינתו של העם היהודי, אז הם יכולים להגיד לנו: 'קודם תכירו אתם בעצמכם'".

נתניהו: "המרכיב הבסיסי ביותר בחיינו הלאומיים יזכה למעמד חוקתי"

ביום חמישי השבוע, מספר ימים לפני יום העצמאות ה-66 למדינה ועל רקע קריסת המגעים עם הפלסטינים, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו ליזום חוק יסוד שייקבע כי ישראל היא מדינת הלאום היהודי. את הדברים אמר נתניהו במהלך ביקור בהיכל העצמאות בבית דיזנגוף שבתל אביב.

"אחת ממשימות היסוד שלי כראש ממשלת ישראל היא לבצר את מעמדה של המדינה כמדינת הלאום של עמנו", אמר. "בכוונתי להוביל חקיקת חוק-יסוד בכנסת שתבטיח עיגון חוקתי של מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

ראש הממשלה ציין כי הוא "מאמין שהמרכיב הבסיסי ביותר בחיינו הלאומיים יזכה למעמד חוקתי, בדומה למרכיבים מרכזיים אחרים העומדים בבסיס משטרנו, שנקבעו עד היום בחוקי היסוד של הכנסת".

לטענת נתניהו, לא ניתן להגיע לפתרון שתי מדינות לשני עמים ללא קביעה כי ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. "תמוה בעיני שדווקא בין אלה שקוראים לישראל לעשות ויתורים בשטחי יהודה ושומרון בגלל רצונם המובן להימנע ממדינה דו-לאומית - מתנגדים להגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", תקף ראש הממשלה את המתנגדים למהלך.