המלצה: "לרכוש מטוס לרה"מ ולנשיא"

ועדה ציבורית בראשות מבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג ממליצה לרכוש מטוס ייעודי בבעלות המדינה להטסת ראש הממשלה והנשיא, וכן לבנות מתחם חדש שיכלול את משרד ראש הממשלה ומעונו הרשמי. עפ"י ההמלצה, שטח המעון לא יעלה על 10% מהמתחם כולו

יטוסו במטוס בבעלות המדינה? הזוג נתניהו (AP)

פרסום ראשון: הוועדה הציבורית לבחינת רכישת המטוס לנשיא המדינה ולראש הממשלה ולבניית מעון ומשרד רשמיים לראש הממשלה הגישה את המלצותיה. "המצב הקיים כיום אינו יכול להימשך וראוי שיתוקן מיידית", טענו חברי הוועדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיכך, ממליצה הוועדה על רכישת מטוס ייעודי בבעלות המדינה להטסת ראש הממשלה והנשיא במסגרת תפקידם כמקובל במדינות רבות בעולם. הוועדה שמה דגש על שני ליקויים חמורים מרכזיים שקיימים היום בטיסות ראש הממשלה והנשיא: הליקון הראשון הוא שאין יכולת ליצור קשר שוטף עם הארץ בטיסות ארוכות, מה שמביא לנתק ממושך וחוסר במערכות מיגון למטוס - דבר שמונע טיסות של ראש הממשלה והנשיא למדינות מסוימות.

הליקוי השני, לדעת הוועדה, נוגע לבית ראש הממשלה ולמשרדו. חברי הוועדה טוענים כי קיים פער בולט בין המצוי לחיוני בכל הנוגע למשרד ראש הממשלה. הוועדה ממליצה על הקמת משרד ומעון חדשים שייתנו מענה שלם וראוי לצרכים הביטחוניים ולתפקוד בשגרה ובחירום. ההמלצה היא על מתחם אחד או שני מבנים שיימצאו בסמיכות כאשר שטח מעון ראש הממשלה לא יעלה על 10% מהמתחם כולו.

אילוסטרציה (רויטרס)

רכישת המטוס - בלא יותר מ-70 מיליון דולר

יש לציין כי לגבי המטוס ממליצה הוועדה שלא לחרוג מתקציב של 70 מיליון דולר. לטענת חבריה, תקציב שכזה יכול לאפשר קנייה של מטוס דוגמת בואינג 767 משומש ומיכון שלו במערכות האלקטרוניות ובמערכות ההגנה המתאימות.

בראש הוועדה עמד שופט בית המשפט העליון בדימוס ומבקר המדינה לשעבר, אליעזר גולדברג, וחברי הוועדה הם מפקד חיל האוויר לשעבר, עידו נחושתן ורו"ח איריס שטרק.