בנט לא מוותר: "הגיע הזמן לשים קו אדום"

יו"ר הבית היהודי מבהיר בריאיון למהדורה המרכזית: "אני ממש לא רוצה בחירות", אבל מכריז כי האיום לפרוש מהממשלה נותר בעינו אם ישוחררו ערבים ישראלים שרצחו. "הכדור אצל נתניהו", אמר בנט. "הוא ממשיך את ההידרדרות שהחלה לפני זמנו וגרמה לכך שכל העולם צוחק עלינו"

בנט מחריף את האיומים, הממשלה בסכנה? שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי שב ואיים הערב (א') בריאיון למהדורה המרכזית כי במידה וישוחררו רוצחים ערבים-ישראלים, במסגרת המאמצים לחידוש המשא ומתן המדיני, מפלגתו תפרוש מהממשלה - מה שעשוי להוביל לבחירות חדשות. בסביבת ראש הממשלה נתניהו מחפשים דרכים יצירתיות למציאת פשרה שתמנע את פירוק הקואליציה ובוחנים כמה מתווים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבית היהודי תפרוש אם יהיה שחרור של מרצחים ערבים-ישראלים", חידד הערב בנט את האיום שהשמיע ביום חמישי האחרון וגרר את הקואליציה לסחרור מדיני ופוליטי. "כל הסיעה התייצבה מאחורי ההחלטה שקיבלנו, כי הגיע הזמן לשים קו אדום לתופעה הזו של שחרור מחבלים".

לדברי בנט, לא חייבים ללכת לבחירות - והוא עצמו אינו מעוניין בבחירות - אבל נדמה שאין ברירה, אלא לאיים כדי לעצור את מהלך השחרור: "הכדור נמצא בידיו של ראש הממשלה", הבהיר. "הוא היה צריך להגיד 'עד כאן' ומלכתחילה להבהיר שיסרב לשחרר ערבים-ישראלים רוצחים. שאבו מאזן יביא לשחרורם של רוצחים ישראלים? מי ראש הממשלה שלהם - נתניהו או אבו מאזן? המשמעות של שחרורם הוא שנצא לקניות בסופר בחדרה, שם אנחנו יכולים להיתקל במחבל משוחרר שרצח שלושה טירונים בשנתם עם גרזן. לא ניתן לדבר הזה לקרות".

אסירים ערבים-ישראלים ישוחררו? (AP)

הצעת הפשרה של נתניהו: לשחרר האסירים - ולשלול אזרחותם

יו"ר הבית היהודי הדגיש כי הפלסטינים לא ויתרו על דבר במהלך תשעת החודשים שבהם התנהל משא ומתן, וישראל רק המשיכה לשחרר מחבלים. "מה שלבני הביאה זה רק עוד ועוד שחרור מחבלים. היא המיטה בושה על מדינת ישראל עם כל צורת המשא ומתן הזה", תקף בנט את הממונה על המשא ומתן. "מעולם לא הייתי מוכן לשלם מחיר רק תמורת הזכות לנהל מו"מ. מה עם 'פטנט' של שיחות תמורת שיחות?".

גם שחרורו האפשרי של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד מכלאו בארה"ב בתמורה להארכת המו"מ לא מרכך את עמדתו: "ההצעה לשחרר את פולארד זו רק גלולה להמתקת העסקה הזו".

השר בנט התייחס גם להצעה לשחרר את האסירים המרצחים הנושאים באזרחות ישראלית, וכי לאחר שחרורם תישלל אזרחותם והם יגורשו לשטחי הרשות הפלסטינית: "הצעתי בעבר את ההצעה הזו לראש הממשלה, הוא אמר שזה בלתי אפשרי. אני נותן לראש הממשלה את כל הגיבוי לחזור בו ולשקול אפשרות אחרת. הוא פשוט ממשיך את ההידרדרות הנוראה של שחרור רוצחים. כל העולם צוחק עלינו, אף מדינה לא הייתה משחררת מרצחים כאלה".

גורמים בליכוד הגיבו לדבריו של יו"ר הבית היהודי ואמרו כי "בנט הוא זה שאפשר עד כה שחרור מחבלים. אף אחד לא מחזיק אותו בכוח בממשלה".