המתנחלים נגד שר הביטחון: "המדינה מבצעת נגדנו 'תג מחיר'"

מזכירות יצהר שיגרה מכתב חריף לשר הביטחון ובו שתי דרישות מרכזיות: להסיג את כוחות מג"ב מהישיבה במקום ולעצור את צעדי "הענישה נגד כלל התושבים". "זו התנהגות נקמנית", כתבו ליעלון‎

הישיבה שבלב העימות. "פעולה נקמנית" (דובר צה"ל)

המאבק ביצהר נמשך: אחרי ההשתלטות של כוחות הביטחון על הישיבה ביצהר וחילופי המהלומות בין צה"ל למתנחלים, פנו היום (א') תושבי יצהר במכתב נוקב לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון, קראו לו להפסיק לנקום בהם והשוו את תגובת מערכת הביטחון ביצהר - לפעולת "תג מחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו רוצים לראות בך, ובבעלי תפקידים בכירים אחרים כ'מבוגר האחראי', שתפקידו לפעול בשיקול דעת ובהגיון, על מנת שלא לדרדר את המצב הנתון ולהחמיר אותו. לצערנו הרב, אנו מרגישים שהמערכת לא פועלת בדרך זו", נכתב במכתב שנשלח מטעם מזכירות יצהר.

המתנחלים קראו ליעלון לנהוג בהגינות. "כמי שמופקד על מערכת הביטחון, ומחוייב לנהוג בהגינות שלטונית כלפי כלל האזרחים, אנו מופתעים, מזועזעים ונדהמים לנוכח התנהלות מערכת הביטחון בכל הנוגע לטיפול באירועים הפסולים שהתרחשו כלפי כוחות הביטחון", ציינו התושבים.

תושבי יצהר האשימו את התקשורת ואת אנשי הביטחון במסע דה לגיטמציה נגד היישוב והשוו את ההשתלטות על ישיבת "עוד יוסף חי" לפעולת נקמה. "אנו רואים בהריסות האחרונות שבוצעו ביצהר, התנהלות בנוסח "תג מחיר" של מערכת הביטחון כלפי היישוב וכלל התושבים הגרים בו".

לצד המילים הקשות כלפי שר הביטחון, גינו ביצהר פעולות של תושבים נגד כוחות הביטחון, בהם השחתת מוצב ופגיעה ברכבי צה"ל. "אין בדברים הנכתבים כאן כדי לתת הצדקה וגיבוי לתקיפות שבוצעו כלפי כוחות הביטחון, ע"י בודדים", כתבו. "כהנהגת היישוב, הבענו את הסתייגותנו, הן כלפי התושבים והן כלפי חוץ, ביחס לאירועים האחרונים, ואירועים אחרים בעבר".

"התנהלות בנוסח תג מחיר" (ישיבת עוד יוסף חי)

"התנהגות נקמנית כלפי תושבים"

יחד עם זאת הדגישו בפני יעלון כי תגובתה של מערכת הביטחון היא בגדר ענישה נקמנית. "לא ייתכן, שמערכת הביטחון תנהג בצורה נקמנית כלפי תושבים שאין בינם לבין האירועים השונים שום קשר, ו'תעניש' את כלל התושבים באשמת מעשים שלא בוצעו על ידם", ציינו במכתב.

ביום שישי האחרון, אחרי שמתנחלים השחיתו מוצב ביישוב, השתלט צה"ל על ישיבת "עוד יוסף חי" ביישוב, בעוד שלב במאבק הנמשך בין התושבים לכוחות הביטחון.

"בסביבות השעה 5:00 בבוקר, במבצע שמזכיר כיבוש יעד אויב, השתלטו כוחות גדולים של צה"ל ומשמר הגבול על מבנה בית המדרש", סיפרו המתנחלים. לדבריהם, הם הוציאו ספרי קודש מהספריות, יחד עם מחשבים וציוד נוסף, וריכזו אותם בחדר אחד. "ספרי התורה עדין 'שבויים' בתוך בית המדרש של הישיבה. בהמשך גידרו השוטרים את מתחם הישיבה בגדרות תיל", טענו.

הרס בית ביצהר (תצפית)

בצה"ל הדגישו כי הצבת הכוח בישיבה נבע מתוך צורך ביטחוני בקיום נוכחות שוטפת במקום. "צה"ל ומערכת הביטחון רואים בחומרה את מעשי האלימות האחרונים והפגיעה בחוק ובסדר ויפעלו בכל האמצעים על מנת לשים קץ לאלימות זו", ציינו בצבא. "מבנה הישיבה נבחר עקב שיקולים מבצעיים וכל היותו בסיס קדמי להוצאת פעולות אלימות כנגד כפרי הסביבה הפלסטינים וכוחות הביטחון".

לפי צה"ל, צעד זה היה מתבקש. על פי גורמים בצבא, מבנה הישיבה נבחר עקב שיקולים מבצעיים וכן היותו "בסיס קדמי", לדבריהם, להוצאת פעולות אלימות כנגד כפרי הסביבה הפלסטינים וכוחות הביטחון. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ומערכת הביטחון רואים בחומרה את מעשי האלימות האחרונים והפגיעה בחוק ובסדר, ויפעלו בכל האמצעים על מנת לשים קץ לאלימות זו".

מתיחות ביצהר - הסיקור המלא:

כך השתלטו הכוחות על הישיבה ביצהר

צה"ל השתלט על הישיבה ביצהר

בשל ההתפרעות: בוטל אירוע בחומש

ההתפרעות ביצהר: נעצרו שני חשודים בהשחתת המוצב

רה"מ ליעלון: "לפעול בכל הכוח"

לאחר ההתפרעות: נבחנת אפשרות הקמת תחנת משטרה ביצהר

תחקיר ראשוני של צה"ל: המוצב הושחת, החיילים עמדו מהצד

עימותים אלימים ביצהר: שוטרי מג"ב נפצעו

שוב: צמיגי רכב צה"לי נוקבו ביצהר

נעצר חשוד בהשחתת רכב המח"ט ביצהר

הושחת רכבו של מח"ט שומרון ביצהר