איזה כלי תקשורת זכה לקיים את הריאיון המבוקש ביותר של חג הפסח?

חג הפסח מבשר על בואו של האביב אך גם על מהדורות חג עבות כרס ועמוסות במוספים. מדינאים, פוליטיקאים, אנשי צבא ותרבות, כולם זוכים לחיזורים מצד כלי התקשורת ובקשות להעניק ריאיונות בלעדיים. במשרד ראש הממשלה החליטו השנה להעניק ריאיון יוצא דופן למגזין חרדי חדש שיציין את יום הולדתו ה-112 של הרבי מילובביץ'

ריאיונות ערב חג הם מוסד חשוב בתקשורת הישראלית. הרמטכ"ל, הנשיא, ראש הממשלה ואחרים נוהגים להשמיע את קולם בהזדמנות חגיגית זו. הזכות לראיין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניתנה השנה באופן מפתיע למגזין חדש בשם "עולמות" אותו מפיצים אנשי חסידות חב"ד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שלום קרומבי, עיתונאי במגזין החדש "בית משיח" של תנועת חב"ד, אומר כי הריאיון עם ראש הממשלה אינו הנושא המרכזי של מהדורת החג. עבור חסידי תנועת חב"ד, המאורע החשוב של החודש הזה הוא יום הולדתו ה-112 של הרבי מילובביץ'. "בישיבת מערכת שעשינו, החלטנו לפנות לראש הממשלה ולבקש לראיין אותו על הקשר שהיה לו עם הרבי", מספר קרומבי. "החלטנו לפנות לדובר ולראות כיצד יגיב".

משרד ראש הממשלה הציב תנאים

קרומבי מוסיף כי הוא וחבריו למערכת העיתון היו צריכים לפנות למשרד ראש הממשלה מספר פעמים אך לא הרפו מהעניין. להפתעתם, לשכת נתניהו נעתרה לבקשתם ואישרה את הריאיון. "כמובן שהיו לכך תנאים", מציין העיתונאי החרדי. "דיברנו על כך שזאת שיחת ערב חג בה נשוחח על הקשר של נתניהו לרבי ולא נתקיף אותו עם שאלות קשות כמו למשל בנושא חוק הגיוס".

בין השאלות יוצאות הדופן שנשאל ראש הממשלה היו "כיצד הוא מקדם את הגאולה?", ללא ספק שאלה עיתונאית שלעולם לא תישאל בערוץ מסחרי. שאלה נוספת הייתה "מה היית נותן לרבי מילובביץ' ליום הולדתו?" ו"אתה ממשפחת לוויים, באיזה כלי תרצה לנגן בבית המקדש? לדברי קרומבי, השאלות הללו מתאימות לקונספט הכללי של הריאיון.

נתניהו והרב: "קשר מיוחד"

לרבי מילובביץ', מנהיגה הרוחני של תנועת חב"ד, היה קשר מיוחד עם בנימין נתניהו כאשר האחרון כיהן כשגריר ישראל באו"ם. יום אחד הגיע נתניהו לביקור אצל הרבי. הרב שאל את ראש הממשלה לעתיד כיצד הוא עוזר לו לקדם את חזונו. נתניהו שאל מהו חזונו של הרב וזה השיב כי חזונו הוא "להביא את הגאולה לפה למטה". נתניהו ענה "עושים, עושים" והרבי השיב לו "זה שאתה אומר עושים, זה לא מספיק". "אירוע זה נחרט בזיכרוננו", מציין קרומבי.

ריאיון המיטיב עם שני הצדדים

קידום חוק השוויון בנטל הביא לריחוק בין הממשלה הנוכחית למגזר החרדי, האם הריאיון הזה הוא ניסיון פיוס? קרומבי אומר כי חסידי חב"ד סופגים ביקורת רבה לאחר ביקורו של נתניהו במפעל לאפיית מצות בכפר חב"ד ומאז הפרסום אודות הריאיון. לדבריו, הוא קיבל מסרונים רבים בהם הועברה עליו ביקורת על שהוא מראיין את ראש הממשלה.

"חסידי חב"ד שומרים על קו ניטרלי", מדגיש קרומבי. "תמיד הערכנו פוליטיקאים ומדינאים גם אם לא הסכמנו עם דעותיהם". אני מאמין שאם מגזין "משפחה", הנחשב לקו מרכזי בציבור החרדי, היה מבקש לראיין את נתניהו, הם ודאי היו מסכימים לכך ורוצים בכך. "אין ספק שראש הממשלה מגיע דרכנו לציבור החרדי, אך שנינו מרוויחים מכך", הוא מסכם.