רה"מ לא יודיע מי יעמוד בראש ועדת החוץ והביטחון

בג"ץ ידון מחר בעתירות שהוגשו נגד השבתת פעילותה של ועדת חוץ ביטחון של הכנסת בשל היעדר יושב ראש קבוע, אך משרד ראש הממשלה לא יודע לבית המשפט מי המועמד המועדף על נתניהו לתפקיד

ארכיון (חדשות 2)

בג"ץ ידון מחר (ה') בעתירות של יו"ר האופוזיציה הרצוג והתנועה לאיכות השלטון נגד השבתת פעילותה של ועדת חוץ וביטחון בשל היעדר יושב ראש קבוע. משרד ראש הממשלה לא יודיע לבג"ץ מי המועמד המועדף עליו לתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני 10 ימים ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו ארכה בשל ההתפתחויות המדיניות, אך גם בתום הארכה אין בכוונת נתניהו להגיע לסיכום בנושא. לפני כחודש פקעה סמכותו של יושב ראש הכנסת לכנס את הוועדה, כך שכרגע אין כל פיקוח פרלמנטרי על מערכת הביטחון.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, מתח לפני כחודשיים ביקורת חריפה על הסחבת במינוי יושב ראש קבע, אך למרות הנזק הרב הטמון בכך קבע ינון כי הפגיעה אינה מגיעה לרף המשפטי שבו ניתן לומר כי תיקון התקנון אינו אפשרי וכי יש לחייב את ועדת הכנסת להכריע בדבר יושב ראש חוץ וביטחון.

בחוות הדעת שגיבש ינון לבקשתו של ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, נכתב כי "יש פגיעה משמעותית ביכולתה של הוועדה למלא את תפקידיה כמפקחת על מערכת הביטחון בכלל ועל גופי המודיעין בפרט".

נוסף על כך, הסביר ינון כי "בהיעדר יושב ראש קבוע לוועדה, אין בכנסת מי שרואה את תמונת המצב המדינית-ביטחונית בכללותה ומקבל עדכונים שוטפים ממערכת הביטחון ומגופי המודיעין, ולכן לא ניתן לקבוע תכנית עבודה ארוכת טווח לוועדה שאינה יכולה לפעול בסטנדרטים המקובלים והנדרשים".