פרס על האירועים האלימים ביצהר: "פרחחים מנסים לשבור את צה"ל"

נשיא המדינה מגנה בחריפות את ההתפרעות המיוחסת לתושבים מיצהר במוצב של חיילי מילואים בהתנחלות. "לא היה כדבר הזה, ואסור שיהיה", אמר בעת ביקורו בסין. "מוכרחים לשים קץ לתופעה הזו בכל דרך"‎

גינוי נשיאותי לאלימות המתנחלים ביצהר: נשיא המדינה שמעון פרס התייחס היום (ד') במהלך ביקורו בסין לאירועי האלימות ביצהר אתמול במהלכם הושחת מוצב צה"ל וקרא לאחדות במאבק "כנגד התופעה המזיקה הזו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"הזדעזעתי לשמוע שקבוצה מסוכנת ופרחחית רוצה לשבור את הדבר היקר ביותר לנו, מבחינת הקיום שלנו, מבחינת הכבוד ומבחינת האחדות", אמר פרס. "מוכרחים לשים קץ לתופעה הזו בכל דרך חוקית, בכל דרך אנושית ובכל הדרכים האחרות שישנן. לא היה כדבר הזה ואסור שיהיה עוד. אסור לתת לכרסום הקטן הזה להפוך להיות תולעת בביטחונה של מדינת ישראל".

הנשיא הזכיר כי מאז היווסדה של ישראל, הייתה אחדות מוחלטת סביב צה"ל שהגן על המדינה והקריב את חיי חייליו. "איש לא העז ולא העלה על דעתו להרים יד או קול על צה"ל", אמר פרס. את הנזק שעשו המתפרעים ביצהר הוא הגדיר כ"בל יתואר - גם לביטחון ישראל, גם לאחדות העם וגם לעתיד ילדינו".   

פרס קרא לפעול כדי שאירועים כאלה לא ישנו. "מוכרחים לשים קץ לתופעה הזו בכל דרך חוקית, בכל דרך אנושית ובכל הדרכים האחרות שישנן", אמר. "לא לתת לכרסום הקטן הזה להפוך להיות תולעת בביטחונה של מדינת ישראל".

פרס בעת ביקורו בסין (רויטרס)

נתניהו ליעלון: "פעל בכל הכוח"

אתמול בערב הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לפעול בכל הכוח נגד מבצעי מעשי הבריונות של הפורעים. יעלון גינה קודם לכן בחריפות את מעשי האלימות, והדגיש כי יש לפעול במלוא העוצמה כדי למנוע אירועים מסוג זה בעתיד.

"מבחינתי לא ניתן לזה שגורמים כאלה ואחרים שפוגעים בסופו של דבר בהתיישבות, יהיו אלימים ולא יכבדו את שלטון החוק, לא ניתן להם להרים על שום גורם, לא על צה"ל, משמר הגבול, משטרת ישראל והמנהל האזרחי", אמר יעלון במהלך ביקור שערך בחטיבת גולני.

עוד הוסיף יעלון כי "הם יצטרכו לציית לחוק כמו כל אזרח בישראל, וכלפי הפעילות האלימה הזאת נטפל בה במלוא החומרה ונמשיך לטפל בגורמים האלה בתוך היישוב יצהר בהתאם לכללים בחוק, עד אשר יפסיקו ויבינו שלא מרימים יד על החוק".

תחנת משטרה תוקם ביצהר?

אתמול דווח כי במערכת הביטחון ובמשטרה שוקלים להקים תחנת משטרה בהתנחלות שבשומרון, על מנת להתמודד עם אירועי האלימות התכופים של התושבים נגד חיילי צה"ל.

בהערכת מצב מיוחדת שהתקיימה בראשות מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן ובהשתתפות גורמים בצה"ל ובשב"כ הוחלט לבחון את הקמת תחנת המשטרה, תוך הצבת כוח משטרתי קבוע בישוב בטווח הזמן הקרוב. מדובר במהלך שנועד להתמודד עם התושבים שמפרים ופוגעים בשלטון החוק בשבועות האחרונים פעם אחר פעם.

במקביל נפתחה חקירה שנועדה להביא למעצרם של החשודים ביידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון ופציעת לוחמי משמר הגבול וכן את משחיתי המוצב הצה"לי. מפקד המחוז ניצב קובי כהן הבהיר לאחר הערכת המצב כי הוא "מגנה את הפרות הסדר הקשות כנגד כוחות הביטחון וכי בכוונתנו לפעול בחומרה כנגד אותם פורעי חוק".

יצהר, אתמול (דובר צה"ל)

חקירת האירוע: חיילי המילואים נותרו חסרי אונים

מחקירה ראשונית של האירוע, עולה כי חיילי המילואים ששהו במוצב בזמן התקיפה, עמדו מן הצד ולא ניסו למנוע את הפגיעה ברכוש צה"ל. על פי התחקיר, במהלך מבצע הפינוי של המבנים הלא חוקיים שהוקמו בהתנחלות הגיעו 50 מתושבי יצהר למוצב צה"ל שבו שהו באותו זמן שישה חיילי מילואים. המתיישבים הורו לחיילים לעזוב את המקום כדי שלא ייפגעו, ואז החלו להשחית באופן שיטתי את כל הציוד שהיה במקום, שכלל אוהל ומתקנים לאחסון סולר וגז.

עוד עולה כי למרות שברשות החיילים היו אמצעים לפיזור הפגנות, הם לא נקפו אצבע בניסיון להרחיק את הפורעים מהמקום. גורם צבאי בכיר טען מנגד כי כוח המילואים מעולם לא קיבל הנחיה כיצד לפעול כשהאנשים שהוא מגן עליהם תוקפים אותו, ולכן לא ידעו כיצד לפעול. מצה"ל נמסר כי התחקיר של האירוע החריג נמשך.