ליברמן שוב מאיים: "ייתכן שבקרוב יהיה ראש ממשלה דובר רוסית"

לאחר שאמש הצהיר במפתיע כי הוא מעדיף הליכה לבחירות על פני שחרור אסירים נוסף - ליברמן שוב יורה אמירות שעלולות לסכן את הקואליציה. בכנס בברוקלין אמר שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו: "אולי יהיה לישראל ראש ממשלה דובר רוסית בקרוב". במקביל, נשמעים קולות ביקורת מהקואליציה בתגובה לאיומי ח"כ מצנע לפרוש מהממשלה

ראש הממשלה הבא? ליברמן (רויטרס)

לא מפחד מבחירות - וכבר מכוון לכיסא ראש הממשלה? לאחר שדבריו על העדפתו הליכה לבחירות על פני שחרור מחבלים חוללו סערה במערכת הפוליטית, שר החוץ אביגדור ליברמן ממשיך לספק אמירות בנוגע לאפשרות של פירוק הקואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאום שנשא היום בפני הקהילה היהודית-רוסית בבית כנסת בברוקלין, אמר ליברמן כי "ייתכן שבקרוב יהיה לישראל ראש ממשלה דובר רוסית", כאשר די ברור שהוא למעשה מתכוון לעצמו.

הדברים, שנאמרו ככל הנראה כדי לשבח את יכולותיהם של העולים הרבים שהגיעו לישראל ממדינות ברית המועצות, מגיעים יממה בלבד לאחר שאמר כי מפלגתו, "ישראל ביתנו", תעדיף הליכה לבחירות חדשות על פני שחרור מחבלים נוסף במסגרת המו"מ המדיני.

איומי פרישה. ח"כ מצנע (יח"צ)


דבריו של ליברמן חוללו מהומה במערכת הפוליטית ועוררו את גורמי האופוזיציה שהחלו בקריאות לגורמים השמאליים יותר בקואליציה - מפלגת "התנועה" בראשותה של ציפי לבני ו"יש עתיד" בהנהגת יאיר לפיד, לפרוש מן הממשלה עקב כישלונו הצפוי של המשא ומתן עם הפלסטינים ולהקים קואליציה חלופית.

קריסת המשא ומתן המדיני עשויה להוביל ליציאתה של שרת המשפטים והממונה על המו"מ המדיני לבני ושל "התנועה" מהממשלה - כיוון שזהו הכרטיס עליו רצה המפלגה בהנהגתה בבחירות. מה שיעמיד את הקואליציה על כרעי תרנגולת ועשוי להביא לנפילה מהירה שלה. בשיחה עם חדשות 2 אמר אמש ח"כ עמרם מצנע מהתנועה: "אין לנו מה לחפש בממשלת נתניהו. צריך לתת עד סוף החודש ואז לעזוב".

בתגובה לאיום שהשמיע ח"כ מצנע, אמר שר הפנים גדעון סער (הליכוד ביתנו): "התנועה מאיימת בבחירות? אני רק רוצה להזכיר להם שהודות לתמיכתם אחוז החסימה הועלה משמעותית".

"מעדיף בחירות חדשות"

"כיום יש שלוש אפשרויות", פירט ליברמן אתמול בכנס של ה"ג'רוזלם פוסט" - מה שהחל את הסערה הפוליטית הנוכחית. "הראשונה, לחזור לעסקת החבילה לשחרור טרוריסטים; השנייה, קאוליציה חדשה; והשלישית היא בחירות חדשות. האפשרות הראשונה והשנייה הן לא באמת אפשרויות. אני מעדיף בחירות חדשות על עסקה הכוללת שחרור טרוריסטים או הקמת קואליציה חדשה".

יחד עם זאת, הביע שר החוץ תמיכה בהמשך המשא ומתן עם הפלסטינים. "למרות הצעד החד-צדדי שנקטו הפלסטינים בהגשת הבקשות לאו"ם, אני מוכן להמשיך ולדון איתם", אמר ליברמן בנאומו. "הגישה העולמית כלפי ישראל היום היא שלא מקובל להיות אנטישמי אך מאוד מקובל להיות אנטי ישראלי".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס לדבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שטען אתמול כי הוא מעדיף ללכת לבחירות מאשר לשחרר אסירים. "אני בכלל לא חושב שזה איום", אמר הרצוג. "זה הפתרון האמיתי לבעיות של מדינת ישראל ולמבוי הסתום שבו היא נמצאת בכל התחומים. אני קורא לממשלה ולאביגדור ליברמן - אתה רוצה בחירות? - בוא נלך לבחירות!".