הרצוג עונה לליברמן: "רוצה בחירות? בוא נלך לבחירות"

הכנסת מקיימת ישיבה מיוחדת במהלך הפגרה בעקבות קריסת המשא ומתן עם הפלסטינים. יו"ר מפלגת העבודה התייחס לדבריו של שר החוץ שאמר כי הוא מעדיף בחירות משחרור אסירים וטען: "זה כלל לא איום"

עולה למתקפה, הרצוג (פלאש 90)

ימים ספורים לאחר שהמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים קרס, קיימה הבוקר (ב') הכנסת דיון מיוחד במהלך הפגרה שנועד לדון בכישלון המגעים המדיניים. את הדיון המיוחד העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס לדבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שטען אתמול כי הוא מעדיף ללכת לבחירות מאשר לשחרר אסירים. "אני בכלל לא חושב שזה איום", אמר הרצוג. "זה הפתרון האמיתי לבעיות של מדינת ישראל ולמבוי הסתום שבו היא נמצאת בכל התחומים. אני קורא לממשלה ולאביגדור ליברמן - אתה רוצה בחירות? - בוא נלך לבחירות!".

אתמול פורסם כי ח"כ עמרם מצנע מהתנועה קרא לראש מפלגתו ציפי לבני לפרוש בתוך חודש מהממשלה, אם המגעים המדיניים לא ישובו למסלולם. היום הצטרף ח"כ הרצוג לדבריו של מצנע, וטען כי יש למצוא אלטרנטיבה שלטונית באופן מיידי: "אני קורא לתנועה וליש עתיד לפרוש מהממשלה לגוש גדול שיידע לעשות מהלך מדיני אמיתי".

מעדיף ללכת לבחירות. ליברמן (חדשות 2)

"אין לנתניהו יכולת ללכת לצעדים אמיצים"

"אני רוצה לשבח את השרה ציפי לבני, מאמציה כנים אבל היא צריכה להבין - אופיר אקוניס הוא מהמתונים בליכוד והוא לא ייתן לה לזוז מילימטר", אמר הרצוג. "כל צמרת הליכוד מחשקת את בנימין נתניהו והוא נענה לחישוק. כל התהליך כולו כשל וקרס מכיוון שאין לו יכולת ללכת לצעדים אמיצים לשלום".

עוד קודם לכן עלתה לבימת הכנסת יו"ר מרצ זהבה גלאון, שמפלגתה יזמה את הדיון. היא האשימה את ראש הממשלה נתניהו ואת שותפיו הקואליציוניים שאינם מעוניינים באמת בהצלחת המשא ומתן וממשיכים לממן את החטיבה להתיישבות בסכומי עתק. "כל מטרת המשא ומתן הייתה לשרת את ההישרדות הפוליטית של הממשלה", תקפה.

"לבני ולפיד, השותפים הקואליציוניים של ממשלת נתניהו, נתנו למהלך הסרק של שנה שלמה של משא ומתן על ריק, חותמת כשרות", האשימה גלאון. "הם הבטיחו לצאת מהממשלה בהיעדר משא ומתן, אך הבטחות לחוד ומעשים לחוד - הם המשת"פים הגדולים של נתניהו שהצטרפו למקהלת הבוגי יעלונים והדני דנונים והאופיר אקוניסים שאבו-מאזן אינו פרטנר. כל ההבטחות שלהם לפרוש אם המשא ומתן לא מתקדם מתבררות כאחיזת עיניים".

נציגי ישראל והפלסטינים נועדו פעם נוספת: "המשבר נמשך"

הדיון בכנסת נערך שעות ספורות לאחר סיום של פגישה נוספת בין נציגים מישראל ומהרשות הפלסטינית עם המתווך מרטין אינדיק, פגישה שנועדה לנסות ולהציל את השיחות שעלו על שרטון במהלך השבוע שעבר. גורמים פלסטינים דיווחו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי לא הושגה התקדמות משמעותית. "המשבר נמשך, ובמהלך כל הפגישה הישראלים איימו בסנקציות על הפלסטינים, ולכן לא נמצא פיתרון", טען בכיר פלסטיני שסיכם את הפגישה השנייה בין הצדדים תוך 48 שעות. עם זאת, גורמים אחרים טענו כי השיחות הליליות התקיימו באווירה טובה.

גורם ישראלי המקורב למגעים טען כי אפילו מזכיר המדינה קרי, שידוע בנחישותו ועקשנותו בנושא, מפגין סימני התייאשות: "השיחות כפי שהיו לפני כמה שבועות כבר לא רלבנטיות יותר", טען המקור האנונימי, שהעריך כי ישראל מתכוונת לחזור למצב המדיני שהיה לפני שהחלו השיחות הישירות בין הצדדים, לפני כתשעה חודשים. "אנחנו מזהים קרירות רצינית בדרך שהאמריקנים מתייחסים למו"מ, והקרי של היום הוא לא הקרי של לפני מספר שבועות".