מחאה באוניברסיטת ת"א: "לא לתת למחבל להרצות"

תאי הסטודנטים מימין, וגם מיש עתיד, הפגינו נגד הרצאתו מחר בקמפוס של ערבי ישראלי שהורשע בניהול קשרים עם חיזבאללה. האוניברסיטה: ההרצאה עומדת בקריטריונים

מתוח מאוד היה בצהריים בשער אוניברסיטת תל אביב. כ-200 סטודנטים הפגינו בכיכר אנטין בכניסה לאוניברסיטה במחאה על הרצאתו המתוכננת מחר במוסד של מוחמד כנאענה, ערבי-ישראלי מהצפון, שהורשע בניהול קשר עם גורמי חיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כנאענה הורשע בקבלת כספים ובכך שקיבל הדרכה שתאפשר לו להכין אמצעי לחימה שעלולים היו לפגוע בישראל. הוא אף שילם על כך בישיבה בכלא הישראלי. צעירי חד"ש ובל"ד באוניברסיטה הם שהזמינו אותו להרצאה מחר, לציון יום האדמה.

בין המפגינים נגד ההרצאה הזו היו חברי תאי הסטודנטים של הליכוד, הבית היהודי, אם תרצו וגם חברי תא יש עתיד. הם טענו כי אין לאפשר "למחבל" להרצות בפני הסטודנטים. כוחות משטרה רבים נכחו במקום כדי לשמור על הסדר. במהלך ההפגנה היו חילופי דברים בקולות רמים בין מתנגדי ההרצאה לתומכיה.

"פעולה לא אחראית"

גם במערכת הפוליטית של "הגדולים" סוערות הרוחות בעקבות ההפגנה הזו. "חופש אקדמי לא יכול להיות תירוץ לעידוד הטרור", אמר ח"כ אלי ישי (ש"ס). "אין כאן עניין של שמאל וימין כי אם של שכל ישר וחשיבה בסיסית שהייתה צריכה להימצא ולמנוע את האירוע. מדובר בפעולה בלי אחראית ואנטי ישראלית השולחת מסר מסוכן כי היות אדם מחבל מורשע, איננו דבר הפוגע ביכולתו להיות דמות מבורכת באקדמיה הישראלית".

ח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד יצאה גם היא נגד ההרצאה המתוכננת. "אירוח של טרוריסט מורשע על במת מוסד השכלה גבוהה ישראלי הוא לא פחות מהכנסת הטרור בדלת הקדמית של החברה הישראלית", אמרה. "מתן הלגיטימציה והבמה למחבל משמעה הסתה מבית ועידוד לטרור בשם הנאורות והליברליות".

באוניברסיטת תל אביב אמרו בתגובה כי "האוניברסיטה מקפידה על מתן חופש ביטוי בקמפוס, והיא מאשרת פעילות ציבורית מטעם הסטודנטים, בהתאם לחוק הנוהג במדינת ישראל ולפסיקות קודמות של בית המשפט". בהנהלת האוניברסיטה מציינים כי ההרצאה המתוכננת עומדת בקריטריונים שנקבעו.