דוקטור מיקי ומיסטר לוי

האם סגן שר האוצר תומך הצעת בחוק הפוטרת זוגות צעירים מתשלום מע"מ על דירה ראשונה או מתנגד לה? תלוי מי חתום על ההצעה. שנה אחרי שהתנגד לחוק מהאופוזיציה, תמך לוי בהצעה דומה של ראש מפלגתו. ח"כ לוי: הצעת החוק הראשונה הייתה כולננית, נעשו פעולות משמעותיות להבטיח שמחירי הדירות לא יעלו. צפו בהכרזות הסותרות

בתחילת חודש מאי אשתקד עלה חבר סיעת "יש עתיד", סגן שר האוצר מיקי לוי, על דוכן הנואמים בכנסת ונימק את התנגדות סיעתו להצעת האופוזיציה להעניק פטור ממע"מ על דירה ראשונה לזוגות צעירים. בנאום נחרץ טען לוי כי פטור ממע"מ על דירות חדשות יזלוג לכיסם של הקבלנים ויחטיא את המטרה שלשמו נועד - הקלת עומס יוקר הדיור מעל כתפי הזוגות הצעירים. כעת, כשהצעה דומה מאוד מגיעה ממשרד האוצר בראשו עומד יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, מיקי לוי תומך בהצעה בהתלהבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר התייצב ח"כ לוי מול מצלמות "מהדורה ראשונה" ושיבח הצעת חוק דומה, אלא שאת הצעת החוק הזו הגה ראש מפלגתו יאיר לפיד. היוזמה של שר האוצר קוראת גם היא להעניק פטור ממע"מ לרוכשים צעירים על דירה ראשונה. "הורדת המע"מ לאפס בהחלט יטיב עם הזוגות הצעירים", הצהיר לוי למיקרופון.

כחלק ממאבקם של המחוקקים במחירי הדירות המאמירים הניח לפני פחות משנה ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה על שולחן הכנסת הצעת חוק הפוטרת ממע"מ זוגות צעירים ברכישת דירה חדשה. סגן שר האוצר נשלח אז על ידי הקואליציה להדוף את הצעת החוק. "קביעת פטור ממס ערך מוסף לרוכשי דירה ראשונה שנקנית מהקבלן תביא לכך שזוגות צעירים יבקשו לרכוש רק דירות חדשות. דבר זה יביא לעלייה בביקוש לדירות מקבלן ולפיכך תוביל לעליית מחירים", טען לוי מעל הדוכן.

"יש לעודד רכישת דירות ישנות"

בנאום הביע גם סגן שר האוצר ספק שההטבה תמצא את דרכה לכיסם של אלו שעבורם נועדה. "יישום הצעת החוק יביא לכך שהנהנה מהפטור יהיו הקבלנים ולא הרוכשים", העריך לוי. את נאומו סיכם סגן שר האוצר באומרו כי "יש לעודד דווקא רכישת דירות ישנות מהן המלאי גדול יותר ממלאי הדירות החדשות. לא ראוי לעודד זוגות צעירים לרכוש רק דירות חדשות".

בשבוע שעבר, במהלך ישיבת ממשלה הצהיר שר האוצר יאיר לפיד על כוונתו ליזום חוק הדומה בתכליתו לחוק של ח"כ אייכלר. כשעל הצעת החוק היה חתום שמו של ראש מפלגתו של לוי השמיע סגן השר דברים ברוח שונה לחלוטין. "אנחנו מדברים על 0% מע"מ שיתמרצו זוגות צעירים לרכוש דירות חדשות", אמר מגיש מהדורה ראשונה אורן ויינגלפלר ושאל כיצד יגיב השוק לביקוש הגובר. "בטווח הקצר הביקוש יגבר אך התוכנית מיועדת לטווח הבינוני והטווח הארוך", טען לוי. "הורדת המע"מ לאפס בהחלט תיטיב עם הזוגות הצעירים". הוא אף כינה את היוזמה כ"הטבה רצינית מאוד".

סגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי מסר בתגובה לסתירה בדברים כי "״הצעת החוק הפרטית אליה הגיב סגן שר האוצר במליאה, היא הצעה כוללנית שלא נתנה מענה לשורה של בעיות שעלו ממנה בינהן הגדלת היצע הדירות ואשר עלתה בתזמון בו היצע הדירות היה נמוך משמעותית מהביקוש. יש לזכור כי הצעת החוק הפרטית עלתה לדיון במליאה לפני קרוב לשנה. במהלך החודשים האחרונים נעשו פעולות משמעותיות על מנת להגדיל את היצע הדירות טרם פרסום התוכנית לביטול המע"מ. זאת על מנת לוודא שהעלייה בביקוש לדירות תלווה בעלייה משמעותית בהיצע הדירות ולכן לא תוביל לעליית מחירים. כמו כן, לעומת הצעת החוק הפרטית, בתוכנית שהציג האוצר קיים מנגנון שיוודא שהורדת המע"מ לא תתגלגל לכיסם של הקבלנים.

השמאי הממשלתי יעריך את מחירה הממוצע של דירה בכל אזור ואזור באזורי הביקוש וההטבה תינתן על 95% ממחיר זה. מנגנון כזה לא הופיע בהצעת החוק הפרטית והיה מוביל בהכרח לכך שהנהנים מן ההטבה יהיו הקבלנים ולא הזוגות הצעירים כפי שאמר סגן שר האוצר בתשובתו במליאה. התוכנית שגובשה בקבינט הדיור ושהוצגה השבוע תביא להורדת מחירי הדיור וכוללת כמובן גם את ביטול המע"מ לדירה ראשונה״.