הרצוג על משבר הדיור: "הכסף הלך להתנחלויות"

ראשי המחנה הציוני, הרצוג ולבני התייחסו לדוח המבקר על משבר הדיור וטענו כי עיקר הכסף הושקע בהתנחלויות מבודדות. "כך חוסלה תקווה של דור שלם לבית", אמרו. הם תקפו את נתניהו: "הוא עסוק רק בהפחדות על אירן"

הרצוג ולבני, ארכיון (חדשות 2)

פחות מיממה לאחר שמבקר המדינה פרסם את הדוח העוסק במשבר הדיור והטיל את האחריות על ממשלות ישראל האחרונות, כינסו ראשי "המחנה הציוני", יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני מסיבת עיתונאים שבה הציגו את תכניתם לטיפול בנושא. "10 מיליארד להתנחלויות מבודדות חיסלו את התקווה של דור שלם לבית", הצהיר הרצוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השניים הפנו אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבשנים האחרונות שבהן כיהן בתפקיד חלו העליות המשמעויות ביותר במחירי הדירות. "ראש ממשלה אחראי לא עוסק רק בנאומים וספינים. היו פה ראשי ממשלה שידעו לדפוק על השולחן ולהניע מהלכים אמיתיים לטובת הציבור", טען הרצוג. "רק ראש ממשלה יכול לקחת אחריות לפתור את בעיית הדיור אחת ולתמיד".

דקות ספורות לאחר שפורסם הדוח, התייחס אליו נתניהו, התחייב לפעול ליישום המסקנות העולות ממנו, אך בחר לציין באותו מעמד את חשיבות הסוגייה האירנית העומדת על סדר היום. "בכל פעם שביבי נתקל בבעיה יש לו אוסף תירוצים והפחדות", תקף מנגד יו"ר המחנה הציוני היום. "4 שנים הוא העביר רק עם אירן, אני לא מכיר עוד ראש ממשלה שעסק כל היום בטפטוף פחדים וחרדות לציבור שלו".

לדבריו, משבר הדיור ניתן לפתרון באמצעות שינוי סדרי העדיפויות של הממשלה: "בשש השנים האחרונות הוצאו מיליארדי שקלים על התנחלויות מחוץ לגושי ההתיישבות, סכום עתק שאם היה מרוכז בתכנון נכון לזוגות צעירים יכול להיות שמסיבת העיתונאים הזו לא הייתה מתקיימת. לא הגיוני לעשות חלוקה כל כך מעוותת של כספי הציבור".

הרצוג פירט את פרטי תכנית הדיור של "המחנה הציוני", העוסקים בתחומי הדיור הציבורי, בין היתר באמצעות הטלת פיקוח וחוקים שייצרו שכירות הוגנת. עוד אמר כי יש לשנות את מערך הניהול של הקרקעות לבנייה, תוך שימוש במודלים בהם משתמשות מדינות רבות בעולם המערבי.

ח"כ ציפי לבני אמרה כי "במקום שרה"מ יטריד את האזרחים עם הפחדים שלו, צריך ראש ממשלה שמה שמטריד אותו זה הבעיות של האזרחים. ישראל זקוקה לראש ממשלה שאכפת לו מבני אדם, שחי בארץ מכיר את המצוקות ויודע לפתור אותם הרצוג שותפי הוא כזה ולכן הוא ירכיב את הממשלה".

השניים גם התייחסו למשבר ההולך ומעמיק עם הממשלה האמריקני, על רקע נאומו הצפוי של ראש הממשלה נתניהו, שלא תואם מראש מול ממשל אובמה. "הנאום בקונגרס הוא טעות אסטרטגית חמורה שתזיק לביטחון אזרחי ישראל. סירובו של ביבי לפגישה עם סנטורים דמוקרטיים בכירים מוכיח שוב שזה משחק מסוכן בפוליטיקה האמריקנית ולא שום דבר אחר", טענו.